bugün

geçen sene 60bine alınabilecek 2.el aracın, bu sene yüzde 10-20 arası artışla insanı zor duruma sokmasıyla farkedilen durumdur.
alırken zorlanan insan, satarken de zorlanıyordur kanımca.
Baş fahiş başta olduğu müddetçe devam edecek olandır.
görsel
Gelecek yılların aile arabası olarak anca buna gücümüz yetecek.
geçen sene 140-150 bine alınan aracın bu sene 240 binden aşağı olmaması durumudur. geçen sene sıfır megane icon full+full almıştık. ve araba 130 bin gibi güzel bir fiyata mal olmuştu. bu sene baktım, aracın sadece kendisi 240 bin. daha eklediğimiz modifikasyonları ekleyince 270'e fırlıyor. diğer markaların da araçlarına baktım. onlarınki de artmış. bundan sonra sıfır aracı zor alırız bence. ama piyasada doğru düzgün 2. el araç bulmak da zor. hepsinin bir yerinde boya olmazsa olmaz gibi. eskiden temiz araba çoktu. şimdi öyle mi?

edit:şaka gibi ama şu anda (korona yüzünden) sıfır araçların fiyatları 2. eldeki sıfır araçlara göre daha ucuz. Şu anda sıfır araç daha kolay alınıyor hakikaten. Burdan öğrenilecek şey var ki top yuvarlaktır. Her şey olabilir.
Normaldir.

Bu iyi günler daha. Bekleyin bakalım. Şahin ss ı 10.000 TL ye alacaksınız.
tam 2 sene önce aldığım, galeriye koymadığım şahsi olarak kullandığım arabayı 59.000 tl'ye almıştım. şimdi aşağı yukarı 76.000 tl.

hadi ben biraz indirimli aldım 63-65000 bandında olsa bile 2 senede 10.000 tl'den fazla koydu üstüne. üstelik 50.000 km daha yüksek ve 2 yaş daha yaşlı. makul değil bu artışlar bilhassa galericiyseniz zora düşüyorsunuz arkadaşlar.
Fahiş falan ne biçim kelimeler bunlar.
sadece araba mı...
Umarım yazın sonuna doğru düşer.
Bu kadar hizli elektrikli arabaya gecilen bir donemde ozellikle sifir araba almak sakat is.
Araba satilacak zamana geldiginde elektrikliler iyice yayginlasmis olacak ve yanmali motorlarin degeri bayagi dusecek.
ak kefenlilerin verdiği oyların sonucudur.
Dünyanın en saçma 2. El piyasası olmaya aday.
alanların suçu 30 yaşındaki tenekelere üvvv süper felan diye övüp 30 bin 50 bin tl ler veriliyorsa hemen kaça satıyorsun 25 bine hemen alırım deniyorsa honda civic lerin fiyatına değinmiyorum bile. yorumlarda 508 250 bin civarı ucuz süper fiyat passat 300 ü geçkin diyorlar bence millette para var zengin.

almayın sıfırda almayın elinizdeki ile idare edin ellerinde patlasın. 2012 de 35 bin civarı olan araç 2015 te 50 bin 2020 de 140 bin civarı olduysa dolarıda bahane etmesinler geçen senede 7 liralara yaklaşmıştı 5.35 tl düşmüştü ama habira zam yedi. sıfır satanlarda fırsatçı en son 10 bine yakın zam gelmiş.

devlet izin verse atolye kurar araba üretirim araba üretmek o kadar da zor birşey değil uzay mekiği değil sonuçta. öyle dandik teneke de değil bu firmalar gibi 1.2 atmosferik beygir yoksunu arka camları manuel değil ve bu sıfır fiyatlarıda görmez. 1 hafta olmadan bir firma 1.500 tl zam yapmış ne olduysa. cidden benim firmam olsa utanırım bu fiyatlara böyle dandik araba satmaya 4 teker 4 kapı tekerlekli götürgeçleri.

konuttada böyle adam 430 bine anlaşmış kredi teşvik çıkınca adam 500 bin veriyorsan gel demiş. düne kadar ağlıyıp, zırlıyorlardı. almayın yarın birgün hacze gider akıllansınlar.
az bıle bu mıllete 2 tane sumuklu kızı arabaya atıp gezdırıp sıkıcem dıye avrupada 30 a satılan arabalara turkjıyede 150 verıyorsa kusurabakmasın kımse gelıp burda aglamıcak
turk ınsanı keyfıne duskunluguyle meshur bunu bılıyoz ztn
zeytın ekmek yer o araba alınır
zeytın ekmek yer o sıgara ıcılır
zeytın ekmek yer o ıphone alınır
ben galericilik yapsam bole kerız mılletı gorsem 500 de ısterım nasılkı sıgara 50 lrıada olsa ben ıcerım dıyor adam bolesıne ne acıcanki.
Yok bu sahibinden salaklarından araba maraba alınmaz adamlar ederini bilmeden kafasına göre fiyat biçiyor. Galericilerin fiyatları biraz daha makul sonuçta adamlar piyasayı biliyor.

Edit: ferrari den pahalı honda s2000 satan adam gördüm ya. Hani şaka da değil adam ciddi ciddi ilan vermiş.
Alım gücünün düşmesiyle doğru orantılı. (bkz: reel enflasyon)
Ne alanın ne satanın suçu. Bi tane de kendisine aldıran hükümetten başkası suçlu değil.
Geçen yaz 30k'lik bir araba şu anda 50k bandında 200k kilometreli reno19 27k şaka gibi piyasa. inşallah bunların fiyatını yükselten ve uyanların elinde patlar satamazlar.
Akli olan su an ne araba alir ne de araba satar.

Ellerinde patlayacak cogu kimsenin.

Bu galericiler ve al-satcilar yuzunden piyasa bu hale geldi.

Devletin bu duruma bir an once mudahele etmesi lazim. Oyle sifir araclara surekli vergi bindirmeyle olmuyor bu isler.
E 36 ya 50 bin isteyen var araba müzelik.