bugün

otuzlu yaşlara yaklaşan bekar erkeklerin başına gelmesi kaçınılmaz durumdur. en azından anneler buna teşebbüs eder. yersen artık.

o saatten sonra anne artık gördüğü her genç kıza potansiyel gelin gözüyle bakmaya başlar. gözüne kestirdiklerinin ailesi hakkında sağdan soldan bilgi toplar, bu süzgeçten de başarıyla geçen adaylar hakkında oğlana sunumlar yapar. "bilmemkimin kızı var, çok güzel kız, şu şu işle uğraşıyor".
bir noktadan sonra anne ve teyzelerin bir araya gelerek scouting ekibi gibi çalışarak, elde ettikleri verilerden katalog bile hazırlamalarına neden olacak durumdur.
(bkz: mama)
en aciz durumlardan biridir..
her annede bi katalog mevcuttur zamanı gelince mutlaka gündeme getirilir.
evde kalmış bekarımız ile anne de sıkıntılı bir sürece girer. Sabahları parkta , gittiği gezmelerde ve alışverişte potansiyel gelin adayı arar . Adeta kız avcısına dönmüştür .
babannenin ayarlamasından iyidir.
(bkz: görücü usulü evlilik)
boş gezmekten iyidir.
nerede bizim valide de o yetenek, benim annem talipleri mi de kaçırtıyor...
sevgili annem ve arkadaşlarının şu aralar yaptığı yegane aktivite.

askerden sonra başımı yakar bunlar...
Müstakbel kayınvalidemin beni oğlundan ayırmak için girişimde bulunduğu durumdur, can sıkıcıdır.
arada bir sıkıştırılma sebebimdir.istersen bulalım birilerini denir,sanki pazardan domates alıyoruz.
babanın kız ayarlamasından iyidir.
anneler için erkek evlat sahibi olmanın en eğlenceli yanlarından biridir. bir çeşit eğlence, bir çeşit aktivitedir.
kızı olanlar arasında popülerliği artar, sağa sola davet edilir.
iş biraz ciddiye binince sanki bulan kendisi değilmiş gibi, üstü kapalı sizi ikaz da edebilir.
arasın, gelin gözüyle baksın tamam annedir hakkıdır ama kızın yanına gidince git tanış diye kolumdan tutmanın alemi yok demi.
50 liraya benim yaşadığım yerde iki kişi güzel bir kafeye gidip kahve içip tatlı yiyebilir ya da bir mekanda yemek yiyebilirler.

50 lira az para sayılmaz be.
Annemden 50 lira alsam gidip kıza mı yediririm mal mıyım ben? Evinde karnını doyurup gelsin ben babası mıyım amk?
Annesinin kıymetini bilmesi gerekirken dert yanan yazar kişisi. Tatlı dille davranın annelerinize gun olur ararsınız o sevgiyi, şevkati, saflığı. Allah aratmasin.
50 lirayla şarap alıp içerim. anneme de gittim, uyuşmadık derim.
Anneme söyleyeyim de şöyle bir çevresine salık versin yoksa bekar ölücez bu gidişle.
Hiç öyle şeylerde bezi yok kadının. Mürüvvetimi görmek istiyor ama hiç katkı da bulunmuyor geleceğime. Benim buldugumu da kolay kolay beğenmiyor. Sen bul da ben beğeneyim o zaman. Yalniz gelip yalnız gideceğim bu gidişle.
50 lira ne ya affedersin fakir gibi.
tam sınırda bir para verilmiş aslında günümüz şartlarında yetmeyebilir eskiden olsa sınırda lüks bir cafeye felan gitsen sıkıntı ucuz biryer avm felan yol parası ucu ucuna yeter bilemedim de niye anne para vermiş yetmezse kendin kat üstünü.

ellerde ne anneler var hem kızı buluyor hemde para veriyor. benimki işleri bozuyor kimseyi beğenmiyor. bu kız çok güzel, bu kız çok açık giyiniyor, sosyetik, yemek felan yapmaz, makyajına harcamasına para yetmez diye diye kafa beyin koymuyor.