bugün

ayar almaktan hoşlanan yazarların başlatmaktan zevk aldığı olaydır efendim.sanki altın misali ayar aldıkça değeri artıcakmış gibi inatla bunu yapmalarıda cabası. * *
kendi düşüncelerimizin başka insanlarla ne düzeyde eş veya benzer olduğunu öğrenmemiz için kullanabileceğimiz bir yöntem. ota boka anket açmayalım takıntısı sebebiyle vazgeçildiğinde başka insanlarla fikirlerinizi kıyaslama imkanınız elinizden alınmış olur. bu ise sadece bir sözlük takıntısı sebebiyledir.
(bkz: anket/#469868)

pafküf ün de belirttiği gibi fransızca dan dilimize girmiştir. bu bilgiyi genişletmek gerekirse kelimeyi parçalarsak ; quete fransızca da yardım istemek , en ise ondan manasına gelmektedir. ondan yardım istemek olarak bir manaya gelerek türkçedeki anket i tam olarak karşılayamasa da oldukça yakın olduğu görülür.
sozlugun yapitasi, nedense hep ayar verilmek istenen. ulan anketsiz sozluk olmazdi be.
anket bir konu üzerinde çeşitli şahısların tecrübe ve şahitliklerini toplayarak yapılan araştırma, inceleme.(hayat büyük türk sözlüğü)
almancası, umfrage.
bir kaç tane secenek verip secilenin kendi seçtiği olduğu zaman sevinç uyandırır.
falanca filanca olmalı mıdır, ya da falanca filanca mıdır? tipi soru başlıkları,
nedir, nelerdir, kimdir, kimlerdir sorularina cevap veren-arayan basliklar,
bir haber niteligi yada bir tanim icermiyorsa makaleler haric "-ler, -lar" ile biten her sey ankettir. makaleler ankete benzese bile kanitlar koyarak bir fikri destekledigi icin anket disindadir. ama makalenin altina girilen diger entryler ankete donusmeye musait olur.
mesela entrylerinde türkçe karakter kullanmayan kişi.
sözlüğün en güzel faaliyetlerinden biridir.
(bkz: sözlükte iğrençleşmiş takıntılar)
(bkz: iğrenç anket takıntısı)
(bkz: işin aslı)
(bkz: anket başlıklara anket diye cevap verip zıvanadan çıkarmak)
sonu -ler -lar eki ile biten veya bitmeye müsait başlıklardır.

bazı makaleler başlıkların sonunda bu ekler bulunsa da anket sayılmaz. ama ardından yazılan 2. entry ve sonrası ankete dönüşür.
neden bu kadar üstüne gidildiğini anlayamadığım kavram.
halbuki anket doldurmak ve dolduranların nasıl doldurduğunu incelemek insana zevk verir.

çok kuralcısın sözlük .. kır zincirlerini!

edit: o kadar da kötü birşey söylemedim. saniyesinde eksilenmez ki be!
anketin formata aykırı olmadığını ama hoş karşılanmadığını bilmeyenlerin üstüne gittiği hede.
sözlük kavramını forumdan ayıran en belirgin hödö.
arrow paradoxuna verilebilecek en güzel örnektir. hiç bir zaman sonunda net ve doğru bilgiye ulaşılamaz ancak doldurması oldukça zewklidir.
lisans bitirme tezi için yaptığım, teorikte kolay görünen lakin pratikte hiç de olmayan şey.
inci sözlük sayesinde pek bir anlamı kalmayan araştırma, en azından internet üzerinden yapılanlar için.
Güncel konuları içeren yeni bir anket sitesi
AnketBurda.com

Şu an referandumu oyluyorlar.
%45 EVET
%55 HAYIR
anket başlıklarının altına sanki bok varmış gibi verilen, baymış bkz. anketse anket lan işte millet sanki anlamıyor onun anket olduğunu, sözlükte anket yasak da bizim mi haberimiz yok.
yahu bunu açmanın bile bir kuralı var. açarsın efendi gibi başlığını. yaparsın tanımını, hadi tanım yapamıyorsun başlığı tekrardan ya, sonuna "dır" koy o da razıyım. çok mu zor bu arkadaş ya?

sikilmek istenen ünlüler

1. (bkz: ywonne strahovski)

(t bag, 10.10.2010 31:31)

oldu mu şimdi bu sen söyle!!!11!!1!
sözlük yazarı kabusu.
şimdilerde uludağ sözlük'ün yeni modası. en sevmediğiniz tv kanalları, hangi futbolcu, sevdiğiniz yemek vs. isim şehir mi oynuyoruz, format dahilinde sözlükte mi yazıyoruz çözemedim.
bu entryi okuyan zatı muhterem gözlerini sol frame'e çevirip başlıklara bakarsa görebileceği çoğunluktur.
sol framede sayısı 5'i çoktan geçen, seri eksi verme sebebi. özünde iyidir ama ne yazık ki burada değil.

hayır bir sürü anket düzenleyen site var madem bu kadar meraklısınız gidin orada yazın ne yazacaksanız burayı kirletmenin ne alemi var? yediğinizi, içtiğinizi, sevdiğiniz rengi, kullandığınız bilgisayar markasını vs.kendinizi anlatmaya bu kadar meraklıysanız gidin blog yazın. yapın bunu lütfen. ortaokul kızlarının elindeki anket defterine döndü burası.
az biraz büyüyün!
an itibari ile bazı liseli yazarlar tarafından başlamıştır.

(bkz: Tek kelime ile anket)
dingillerin nefret ettiği hadise. bu basit sorulara da cevap veremiyor andavallar. lan gerzek altı üstü hangi patiye oy vrecen sorusu ne pösüp kalıyorsun. bünye kumandaya alışmış tabi, komut girince mavi ekran veriyor. sonrada sözlüğe giriyor neymiş efendim anket bokmuş kakaymış. lan gerzek sen nesin o zaman. bir anketten nefret ediyorsan nesin sen beyhude uğraş, delik prezervatif kazası. kaç kişi ekmek yiyor biliyormusun sen o işten?
sözlükte yasaklanması gerekiyor.