bugün

osmanlı devletini 11 senelik bir boşluğa sürükleyen savaş. 11 senenin sonunda toparlanan osmanlının durumu "yeniden kurulma" olarak nitelendirilmiştir.
bize hep nedense osmanlı cici, timur pis olarak anlatılan ve öyle algılanan tarafların savaşı.

timur'un, osmanlı'yı yendiği savaştır. daha doğrusu yıldırım beyazıt'ı çünkü, timur osmanlı'ya bir şey yapmamıştır...
türkmenlere sırt çeviren osmanlı devleti'nin sırplarla bir olmasıdır.

yaman çelişkilerle dolu bir tarih kilometre taşıdır.
(bkz: timur a giden anadolu beyi tebdili kıyafetleri)
Timur'un sokup sokup çıkardığı savaştır.
Kendi aramızda çıkan savaştır. Timur kazanmıştır. Osmanlı bir süre gerilemiştir savaş sonunda.
Orta okulda ve lisede sonuçlarını hep "osmanli devleti kazanmıştır" diye öğrendiğimiz konularda aykırılık yapan,çocuk kalbimize kaybetmenin hüznünü yaşatan, sosyal kitabinda sonraki konuya bakarak "ne zaman toparlanip yenicez ya" dedirten savaştır. Bi de osmancik romani bittiginde böyle üzülmüstüm.
Savaş sırasında timur ilk yenilgisini tadacakken ( filler bertaraf edilmiş ve Osmanlı ordusu avantajı ele geÇireceği sırada timurla daha önce anlaşan kara tatarların ihaneti sonucu Yıldırım ın kaybettiği savaş olmuştur. Timur tam bir moğol mantığında olduğu iÇin savaş öncesi istekleri zaten kabul edilemezdi. Bunun dışında yapılan yorumlar gerÇeği tansıtmamaktadır.
Timur baştan beri Cengizhan'dan daha üstün bir lider olma çabasındaydı. Oluşturmaya çalıştığı Turan birliğinde tek bir iradenin yani kendisinin olmasını istiyordu. Osmanlıda bayezid ile birlikte yukselişe geçmiş anadoluda bir çok şehir alınmış istanbul ise çok sıkı ablukaya alınmıştı. Bayezid istanbul u duşurmeye çok yakındı hatta bizans kralı avrupaya gitmiş ordan burdan yardım dileniyordu. ancak çeşitli kışkırtmalar ve bayezidin anadoluda aldığı beyliklerin liderlerinin timura sığınıp topraklarını istemeleri, bunun yanında timurdan osmanlıya sığınan liderleri de timurun geri istemesi ve yanına bayezid gibi buyruk altına girmektense olmeyi yeğleyen lider birine çok ağır şartlar sunması kabaca savaşın başlamasına vesile oldu. Guvenilir tarihçilerin soylediklerine ve kendi fetihnamesine göre timur un dogudan gelen askerleri ile birlikte 160 bin kişilik devasa bir orduya sahip olduğu yazar. bunların yanında 32 zırhlı fil vardırki bunlardan birisi tepegöz dur. bu fil diğer fillerin lideri gibidir ve Bir kaç file bedel iri bi cusseye sahiptir. fillerin dişlerinde bile çelik kesici aletler vardır. ustlerinde hintli okçular bulunur. filleri ise vucuduna açtıkları bi yara yerine bi vasıta sokarak yonlendirirler. eger fil kontrolden cıkarsa çekiç ve keski kullanarak kafatası ile boyın birleşim yerinden oldururler. iki turk devletinin yanlış olarak birbirini kırması sonucu maalesef osmanlı fetret devrine girmiş istanbulun dusmesi 50 yıl grcikmiş avrupadaki fetihler gecikmiş anadoluda turk birliği bozulmuştur. bazı arkadaşlar tatarların karşıya geçmesi savaşın kaybedilme bahanesi degil diyorlar ama bal gibi bir etkendir meydan muharebesinde bir kanadınız yok oluyor. ayrıca bana gore 2 tarafta suç var ama timur zaten baştan beri uzlaşmacı gorunup çok gurur kırıcı şartlar one surmuştur bunu hintli tarihçisi yazıyor. ayrıca bayrzid yıldırım gibi beklenenden once hazırlıksız olarak yakalamasına rağmen timura mertçe olmaz diyerek saldımıyor tum paşalar yakınları o gece ısrarla saldırıya gecmeleri gerektiğini soyleselerde o ısrarla saldırmadı o saatte saldırsa bir çok tarihçi savaşı kazanabileceğini ve timuru puskurteceğini yazar. velhasılkelam her ikiside turk olmasına rağmen ben burda timur biraz daha fazla olmak uzere haksız olduklarını dusunuyorum. savaştan sonra timur çadırında agırlamış bayezid ona fena ettik emir bugun birbirimizden daha az vebal altında degiliz seni bana kışkırtan şu kefere takımına guvenmediğini bilirim, bu işin butun gunahı benim olsun ancak bu kefere takımına yine de guvenme demiştir. timur bayezide iyi davransada osmanlıda ele geçirilen şehirlerdeki toplu mezarların onunde duzenlenen ziyafetlerde orada oturmaya mecbur bırakılmış bunun yanında eşi sırp olivera ise kadınların çadırında şen şakrak eğlenmiş. kendisi ise bunları gururuna yedirememiş. kaçıp kurtulmak ve yeni bir otdu ile intikam almak istesede timurun tık sesini bile duyan ozel askerlerinin engeli ile başarısız olmuş bu olay uzerine çadırının onune bir kafes konarak bir daha olursa çadır yerine burda kalırsın mesajı verilmiştir. çok yanlış iç parçalayıcı bir savaş dostlar. bir padişah için çok elemli bir durum. ben timurun kibrinin ne yazıkki islamı yayma işinin onune geçtiğini ve bir çok yetde yaptığı kıyımların tamamen kendi şanının yukselmesi tek hakim olma çabası ve cengizhanı ggeçme sevdasından kaynaklandıgını ve bu olumlerin vebalini taşıdığına inanıtorum.
Bazı malların tarih okumalarının ne kadar yüzeysel OLDUĞUNU anlamamıza vesile olmuş savaştır. bataklığa saplanır gibi ideolojilerine saplanıp kalanlar sikko sikko yorumlar yapar anca. Kardeşim Timur resmi olarak devlet reisi bile değildi amk Cengiz soyundan bi adamı koymuş başa, kafasına göre takılıyordu. Birde işi gücü bırakmış soy uydurmaya çalışıyorlardı adama. Buda Cengiz dölünden bunuda adam yerine koyun diye. Askeri olarak deha olan bu adam Sivas'a girip çoluğu çocuğu katletmiştir, buna ne demeli? Çin'e gidecekmiş? Git de Gör ebenin amını. Kuzey Çin'i alan Çin'i Feth etti oluyor, hassiktirin amk. Emir Timur Yıldırım'dan daha Müslüman bir adamdır ayrıca. Allahsız Türkçüler bunu niye görmüyorlar? Bayezid şaraba düşkün hatta baya düşkün biridir. Tam sizlik lan allahsızlar, hemde türk. Vay efendim Bayezid'in eti neydi butu neydi de timura kafa tuttu? Lan mal herkes senin gibi onursuz mu amk? Adam padişah Öbürü emir. Bana bağlılık sun diyor, güzel bir küfürü hak ediyor ki Bayezid onu boş göndermiyor bu konuda. Gelip Ankara'da savaşıyorlar, nasip bu ya Timur kazanıyor. Es-Sultan Alparslan da az Sayıda orduya sahipti ama kazandı. Maddi sebebler olduğu kadar nasipte Önemlidir. Vel hasıl bu Timur'un bize yaptığı tek iyilik 'gavur izmir' i almaktır. izmir o zamanda iki kısımdan oluşuyor. Müslüman'ların elinde olandan gayrısında gavurlar olduğu için öyle deniyor. Bir süre Anadolu'da takılıp yurduna geri Dönüyor emir Timur. Sonrası malum. Şimdi can Alıcı bir nokta var sevgili kardeşlerim. Timur soruyor Yıldırım'a; yıldırımcım, siz devleti kardeşler Arasında pay etmeyip niye birbirinizi öldürüyorsunuz? Diye. Yıldırım mealen; timurcum, kardeşler Arasında bölelim de devlet paramparça mı olsun? Millet Başsız mı Kalsın? Bak eskilere, Bölük pörçük olmuşlar. Bundan ders almak lazım canım kardeşim demiştir.(baya bi yumuşattım, adamlar sinirli sen anla artık.) nitekim Timur sonrası ne olduğu hepimizin malumu. Hatta günümüze gelirsek bile ortaasyadaki soydaşlarımızın durumu ortada. Rus etkisi ile iki büklüm haldeler, inşallah kurtulurlar. Gelelim Osmanlı'ya; üç kıtaya hükmetmiş, iyi kötü bir medeniyet oluşturmuş ve bu vatan toprağını bizlere bırakmıştır. Atatürk devleti revize ederek yeniden canlandırmıştır. Mesele savaş kazanmaktan ibaret değildir beyler, total war oyunu değil bu amk.
ankara muharebesi, osmanlı padişahı yıldırım bayezid ile timur arasında, ankara'nın çubuk ovası'nda 28 temmuz 1402 tarihinde yapılan muharebe. geç orta çağ tarihinin en kanlı çarpışmalarından olan ve osmanlıların yenilgisiyle sonuçlanan ankara muharebesi, fetret devri (1402-1413) olarak bilinen bir iktidar boşluğu döneminin yaşanmasına yol açmıştır.

aksak temir'in istekleri;
anadolu beylerinden aldığı toprakların geri verilmesi.
kara yusuf ve ahmet celayir'in kendisine teslim edilmesi.
ı. bayezid'in timur hakimiyetini tanıması.
kemah kalesi ve çevresinin geri verilmesi.

savaş sonrası timur, esir alınan yıldırım bayezid'e esir gibi davranmamıştır. her daim yanında bulunmasını sağlayarak tüm ihtiyaçlarını gidermiş, kendi çadırı yanında ona ve oğluna çadır kurdurmuş ve dostça davranmıştır. daha sonra emri altındaki komutanlar vasıtasıyla ordusunu anadolu üzerine dağıtarak bursa'ya kadar olan bölgeleri işgal ve istila etmiş ve kendi tabiyetine bağlamıştır. hristiyan hospitalier şövalyeleri denetimi altında bulunan izmir'i fethederek, bu bölgenin yönetimini müslümanlara bırakmıştır. ankara muharebesi yenilgisi; osmanlı devleti'nin geçici süreliğine dağılarak, devletin imparatorluk aşamasına geçmesinin ve istanbul'un fethi'nin 50 yıl kadar gecikmesine, anadolu`daki türk siyasal birliğinin bozularak anadolu beyliklerinin yeniden kurulmasına ve osmanlı tarihinde fetret devri olarak bilinen 11 yıllık bir iktidar boşluğu döneminin yaşanmasına neden oldu.
--spoiler--

Ankara'da yıldırımı eriten bir demirdi! *
--spoiler--
melih gökçek ile halkın savaşıdır. mehil başgan 20 küsürat hüküm sürdüğü toprakları vermeme çabası içindedir halk ise alma peşinde. böyle vesselam.
Melih Gökçek in germiyanoğullarından aldığı ankara yerleşkesini vermeme mucadelesidir.
Osmanlı devletini fetret devrine sokan savaştır. Tarafları Osmanlı ve Timur imparatorluğudur. Aynı zamanda bu savaş Osmanlının batıya ilerleyişini sekteye vurmuştur kısacası nalet olası bir savaş.
keşke timur savaştan sonra beyazıdı esir almakla yetinmeyip osmanlıyı dümdüz edip yıkıp bizi de büyük beladan kurtarsaydı dediğim savaş. yazık büyük bir fırsat kaçmış.
Sonucu böyledir

görsel
hakkında şöyle bir çalışma yapılmış: http://www.trthaber.com/h...aketi-yapildi-207672.html
Bir kör ve bir topalın savaşıdır.savaşıdır. Timurun taktiksel zafer kazandığı savaştır. Osmanlı ordusunun savaşı kaybetmesinin başlıca nedenleri Timurun atları otlatmaya götürüp ordusunun istirahat yaptığı zamanda yıldırımın saldırmaması, Timurun ordusunda bulunan filler o zamana kadar Osmanlı fil ile hiç savaşmamıştır. Yıldırımın turan taktiğinin başarılı olmamasıdır. Her şey düzeldi derken Türkmenlerin ihaneti Osmanlı kuvvetlerini yenilgiye uğratmıştır. Müslüman Türklerin arkadan vurduğu -belkide ganimet için- orduya Yıldırım'ın kayın pederi nin komuta ettiği sırp kuvvetleri ve devşirme yeniçeriler sonuna kadar savaşmıştır. Osmanlının ileriki dönemde Türkmenleri üst kademelere getirmemesindeki neden bu olabilir.
Savaşın sonunda bin bir çaba ile sağlanan Anadolu birliği tekrar bozulmuştur. Osmanlı şehzadeler arasında bölmüş ve Osmanlı devleti yıllarca taht için mücadele etmiştir.
Günümüzde ise en çok tamamen Türk olan Timur ile müslüman Osmanlının savaşı olarak görülüp Timur'u yüceltildiği savaştır. Bunu burda tartışmak saçma ama değinmek istiyorum Timur da Müslüman Türktür. Yaptıkları ise şimdi zannedildiği gibi hiç masumane değildir. Sivas da dahil onlarca şehri yakıp yıkmıştır. Osmanlının 1402 arşivleri olduğu gibi dururken ne hikmetse bu tarihten öncesi o kadar bilinmemektedir.
Bu savaş yüzünden ayrıca Yıldırım Beyazıt beceriksiz bir komutan gibi sunuluyor. Bunun böyle olmadığı da ortadadır. "yıldırım" unvanını Kendisi uydurmamıştır. istanbul kuşatırken haçlıların niğbolu kalesini kuşattığını öğrenince bir ordusunu çok kısa bir sürede Niğboluya getirmiştir. ( istanbul'dan Bulgaristan'nın kuzeyine) hatta haçlılara Osmanlı ordusunun geldiğini söyleyen gözcüler haçlılar tarafından ordunun yanlış istihbarat vermek ve moralini bozmak istediklerini bahane ederek öldürmüşlerdir. Hatta yine bu savaşta kuşatma altındaki kaleye sızmayı da başarmıştır. "Bre Doğan" sözü ünlüdür. Bu savaşta haçlı ordusunu ezdiğini de söylemek istiyorum. Kendisi de Türk olan Yıldırım Beyazıt küçümsenecek bir komutan değildir.
Edit: bazı milliyetçiler ordunun tamamının Türk olduğunu zannediyor, Timur'un ordusunda da diğer milletlerden askerleri vardı. persler hintliler , moğallar ... bu arada Timur'un talepleri,
1. Anadolu beylerinden aldığı toprakların geri verilmesi.
2. Kara Yusuf ve Ahmet Celayir'in kendisine teslim edilmesi.
3. I. Bayezid'in Timur hakimiyetini tanıması.
4. Kemah Kalesi ve çevresinin geri verilmesi.
5. Şehzadelerden birinin rehin olarak verilmesi.
Timur ''han'' değildir. cengiz soyundan gelen biri tahttadır. yukarıdaki şartları hangi imparatorluk kabul eder? Sutan-ı iklimi Rum bu şartları kabul edemezdi. bu savaş aynı zamanda Osmanlı-Türk devletleri savaşlarının başıdır. bu savaşlarda Osmanlı baki kalmış diğer devletler ise değişmiştir. Timur devleti, Akkoyunlular, Safevi hepsi ile savaşmıştır.
beni en az Çaldıran ve dandanakan savaşları kadar üzen savaştır.

2 müslüman türk devletinin tarihte birbiriyle savaşması olmamalıydı. hiç yaşanmaması gereken bu ankara savaşı yüzünden emir timur Çine yapacağı büyük seferden olmuş, Yıldırım Bayezid ise istanbulu feth eden o güzel komutan olmaktan mahrum kalmıştır.

tarihi kaynakların tamamı ve iki büyük hakanın mektuplaşmalarından anlıyoruz ki emir timur son ana kadar bu savaşın olmasını istememiş, niğbolu zaferinin sarhoşluğuyla yıldırım Bayezid adeta bu savaşı istemiştir.

mektuplardan anlıyoruz ki emir timur Osmanlıya son derece saygı duyuyor küffar ile savaştığı için. Hatta bu yüzden yıldırım Bayezide ''Rumeli meliki'' sıfatıyla hitap ediyor ama yıldırım Bayezid bunu küçültücü bir sıfat olarak yorumlayıp cevaben ''ey timur denen kudurmuş köpek'' demiştir.

yıldırım Bayezid in bu savaşı istemesinin gerçek nedeni müslüman türk dünyasının lideri olmak istemesidir çünkü emir timur müslüman türk dünyasının gerçek lideridir. Görünen nedense her 2 tarafın düşmanlarının birbirlerine sığınmasıdır.

ortaçağın en büyük meydan savaşı ankara çubuk Ovasında olmuştur. Osmanlı askerleri ömürlerinde ilk defa fil müfrezelerini görünce şaşkınlık ve korku yaşamış, üstüne tatarların emir timur tarafına geçmesiyle savaşı kaybetmiştir. Ayrıca savaş zora girince yıldırım Bayezidin oğulları tahtı düşünüp ölmemek ya da esir düşmemek için askerleriyle savaş meydanından çekilmiştir.

aslında hata yıldırım Bayezid e aittir. 1402 yılında Osmanlı gelecek vaadeden bir devletken timur ise bir imparatorluktur. emir timur un ordusu son derece dayanıklı bir bozkır ordusuyken, Osmanlı ordusu zayıf avrupa ordularını yenmiş bir ordudur sadece.

Bu üzücü, gereksiz savaşın yaşanmamasını dilerdim. tek teselli, savaş sonrası emir timur yıldırım Bayezidi çok iyi ağırlamış ve o Kederinden ölünce arkasından üzülmüştür.

Hindistanı yakıp yıkan, onbinlerce ateşe tapan Hinduyu kestirip Ganj nehrine kellelerini attıran, izmirde 10 bin Hristiyan şövalyesinin kellesinden kule yaptıran emir timur Anadoludaki müslüman türk şehirlerine dokunmamış ve Anadolu yu yıldırım Bayezid in oğulları arasında paylaştırıp biraz da sessizce anadoluyu terk etmiştir.

hep inandım ki emir timur bu savaşın yaşanmasından üzüntü duymuştur.

ne diyelim, her 2 taraf da bizim ceddimiz. canları ve ruhları şâd olsun.
Lisedeyken 80-90 aldığım tarih derslerimden aklımda kalan tek bilgidir.
Osmanlı'nın neredeyse yok oluşunu hazırlamıştır, timur ile olan bu savaştan sonra timur ülkeyi 3 yere bölerek her birini bir kardeşe ayırmıştır. Sonra nasıl oldu hatırlamıyorum ama imparatorluk tekrar güçlendi.
Ben ankara savaşını gördükten sonra dedim ki "bu kez kesin bitti, çıkışı yok" ama daha sonra ben de şaşırdım.
Filler orduda bildiğim kadarı ile 40 tane kadardır

Orduda genel unsur her türk devletinde olduğu gibi süvarilerdir.
timur'un osmanlı'yı fena tokatladığı savaş. bu yüzden osmanlıcı yobazlar timur'u pek sevmez.
Bu savaşın tek açıklaması şudur ;

Türk o yıllarda geleni geçeni dağıtıyordu, artık karşısına kimse çıkamadığı için birbiriyle savaşıyordu.
timur da bir türk olduğu ve turan taktiğini bildiği için savaş taktiğini buna göre yapar ve osmanlı atlılarının oluşturduğu hilalin uçlarının karşısına filleri yerleştirir. fillerle savaşmayı bilmeyen osmanlı ve fillerden korkan atlar nediyle turan taktiği uygulanamaz. kara tatarlar da savaşın ilerleyen zamanında taraf değiştirince savaşı timur kazanır.