bugün

(bkz: android tableti android tlfnla takas etmek)
(bkz: asus zenfone 4)
23 gündür tamirde. hasret kaldım androide.
doğru düzgün internete girmeyen vasat nokia 301 kullanmak zorunda kaldım.
iphone un gereksiz pahalılığı nedeniyle bir dahaki telefonumdur. Şu an iPhone kullanıyorum çok memnunun ama bir daha o kadar para verip almam. Çünkü 3000 liralık iPhone da yapabildiğim her şeyi 700 liralık android telefonda da yapabiliyorum. Gerek var mı 3000 lira vermeye? Bence yok.
stabilitesi tartışma konusu olmuştur, ancak her cebe hitap etmesi ve yüksek uygulama sayısıyla piyasada çok önemli bir yeri olan telefonlardır, 500mb ram, 1ghz işlemci gibi özelliklere sahip olanları tuşlu telefonlardan farksızdır gözümde.
iPhone pahalılığından dolayı alınan dandik telefonlardır.
donanımsal olarak oldukça apple'dan ileri olsa da, bu ivmeyi ne yazık ki yazılım tarafında yakalayamamış telefondur.

yıllar içinde gelişme gösterdi mi? evet. ancak ne yaparsa yapsın apple'nın yazılım konusunda ki stabilitesine, performansına ve güvenliğine asla yaklaşamayacaktır. ancak bu demek değildir ki android'in avantajları yoktur, var elbette. maksimum özgürlük zaten bu konuda başı çekiyor. istediğim her uygulamayı, ya da tarayıcı aracılığıyla herhangi bir dosyayı indirebiliyorum. ya da telefonun arayüzünde olağanüstü kişiselleştirmeler yapabiliyorum. (bkz: wallop engine) tabii ki de her türden bilgisayara telefonu bağlayıp, sonsuz özgürlükte dosya transferi yapabilmem de büyük avantaj benim için.

ayrıca diğer avantajı da, android kullanan markaların yeniliğe açık olmaları, ve bir çok markanın akıllı telefon dünyasına özgün inovasyonlar getirmesidir. lg mesela şu zamanlarda telefon pazarından çekilse de, akıllı telefon dünyasında getirdiği yenilikler röntgenci apple tarafından bugün bile halen kullanılmaktadır. htc'de keza öyle, yaratıcılık konusunda zirveyi oynayan markaydı. tabi çinli markalar vesaire derken birbirini tekrar eden telefon modelleri ve markalar oldu, onlara lafım yok iyice bokunu çıkarttılar zaten.

iphone pahalılığından dolayı alınan telefon damgasına katılmıyorum. bu birnevi tercih meselesi. ha fakir olup da iphone almak isteyip android'e muhtaç olanlar var elbette, ama ben biraz da kendimden yola çıkıyorum. çalışıyorum, düzenli maaşım var, kredi notum yüksek ve maddi anlamda şuana kadar ev ve araba hariç her şeyi elde etmiş biriyim. (onlar da yakında olacak) isteseydim çoktan bir iphone alabilirdim. ama yok yani yazılımı gerçekten bana göre değil. uzun süreli kullanmadım, ancak tanıdıklarım aracılığıyla elime alıp deneyim ettim. appstore'dan bir uygulama indirmek için şifre isteme saçmalığından tutun da, bilgisayara bağladığımda dosya transferi dahi yapamamam apple'ı banlamam konusunda zirveyi oynadı. zaten tarayıcıdan oradan buradan dosya indirememem de bunda büyük rol oynuyor. onun dışında kamerası, ıvırı zıvırı, yazılım güvenliği, optimizasyon, performans iyi zaten benim bunlarla derdim yok. ama güvenlik olayını sanki biraz fazla abartmış gibi apple. ulan o kadar para verip alıyorum, sal da özgürlüğüm ve sorumluluğum bana ait olsun.

uzun oldu, toparlayalım. yazılım konusunda sınıfta kalsa da, kullanılabilirlik ve özgürlüğü açısından ölene kadar android kullanmaya devam edeceğim.
Tuşu basıyorsa farketmez. Ha ayfyon ha andıroid :-).