bugün

kapitalist düzene karşı çıkanlar grubu. bende çıkıyorum gerçi.
her insan da bir miktar mevcut olduğunu düşündüğüm fikir akımı.
şöyle diyeyim mesela ben afrikada açlıktan ölen çocuklara neden kimse yardım etmiyor diyorum bu yönden anarşistim.
mesela çinlilerin uygur türklerini katletmesine karşı çıkıyorum bu yönden de anarşistim.
ama anarşistlik din yönünden değil yani allaha isyan etme noktasında değilde insanların, özellikle güçlünün haklıyı ezdiği noktalarda hepimiz birer anarşistiz.
bilim varoluşu açıklamadığı, insanlar korkusuzluğu öğrenmediği, öz güvenin olmadığı her zaman "din" var olacaktır. çünkü duyguların silinmediği bir toplumda birileri çıkacak ve "insanı yaşatan maneviyattır" diyecek! zalimler ezerken masumlar tanrı'ya sığınacak! intikam yemini etmeyecek beddua edecekler. bilmeyen insanlar yine kurtuluşu tanrıya sığınmak sanacaklar! sonra büyük liderlere tapacaklar saçma sapan düşüncelere inanacaklar kendi gücünden habersiz "insanüstü"ne giden köprüyü yıkacaklar.

sonra bazıları çıkacak kurtuluşu geride sanacaklar teknolojiye tavır alacaklar.. korkacaklar silah seslerinden ve artan sıcaklardan. doğaya tapacaklar...

işte tüm bunlara karşın akılı ve insanüstünü savunanlar geleceği görecekler, tüm tabuları yıkacaklar, sadece humorlara gülecekler, dünyanın ne kadar sis içinde olduğunu göreceklerdir. o zaman yasalara sadece gülecekler ve tanrı mı? onu biz çoktannn öldürdük diyecekler.

ve koşan yıllara ayak uyduramayanlar... gülünç duruma düşecekler. gülmek ve alay etmek!
Bir Cumhuriyetci için cumhurbaşkanı ne ise bir Anarşist için onun beyni aynıdır.
insanlar tarafından ütopik kabul edilip alay konusu yapılır çünkü insanların insani değerleri temel alarak yaşadığı bir dünyayı amaçlar.
ütopya değil distopyadır.

tüm kurulu düzene ve özellikle de devlete karşıdırlar. bu da bireyi koruyacak hiçbir şeyin kalmaması anlamına gelir. bu da eline gücü geçirenin zart diye diktatörlüğünü ilân etmesi anlamına gelebilecek bir şeydir.

anarşistler kendilerini sola yakın görseler/gösterseler ve anarkosendikalizm gibi ne anarşizm ne sendikacılıkla ilgisi olmayan, götten uydurma şeyler yaratmaya çalışlarlar da anarşizm aslında sağdır ve sağın en ucudur çünkü liberalizm sağdır ve liberalizmin bokunun çıkması anarşizmdir.
anarşizm yada anarşist kişi tanımlanamaz. çünkü anarşist olarak kendini tanımlayan kesime bu sorulduğunda herkesten farklı cevaplar gelecektir. dolasıyla anarşizm birey odaklıdır ve anarşist de bireyin kendisidir.. ve bu güzel bir şeydir çünkü farklıların önü açılacaktır. ortak özelikleri anarşist kişinin otoriteye baş kaldırmasıdır. çünkü her türlü tahakküm bireyi ve beraberinde bireyin oluşturacağı toplumun otonomisini ve insan doğasında yer alan gönüllü birliktelik kavramını yok eder. bu durumun oluşması insanın insan tarafından sömürülmesi anlamını taşır.
toplumumuzda anarşizm kelimesine karşı bir ön yargı benimsenmiştir. cahil beyinlerde anarşizm = kötü, pis, kaka, terörist vs gibi tanımlamalarla bilinmektedir.
mesela geçenlerde servisimizde x bölümünden biriyle girdiğim sohbet buna örnek olabilir.
- ne okuyorsun
- anarşizmin bugünü isimli bir kitap.
- aaaa neden böyle kitaplar okuyorsun, terörist düşünceler edinirsin.
- ??? nasıl yani.
- ben böyle kitaplar hiç okumam, çoluğumdan çocuğumdan da uzak tutarım, neden böyle kitaplar okuyayım, ooo hayat güzel bakarım keyfime.
- ......anlıyorum haklısınız.

yaşadığım bu olay kitabın içeriğinden hiç haberi olmayan bireyin,, tahakküm odaklı yaratılan asimetrik enformasyonun bir ürünü olmasından kaynaklanıyor. kapitalist sistem ve tahakkümcü kurumlar bireyin algısını nasıl şekillendirdiğini gösteren basit bir konuşmadır bu. dolayısıyla anarşizm bu tarz bireylerin oluşmasına tepki veren cesaret anlayışıdır da diyebiliriz.

en önemli öncüleri kropotkin ve bakunin dir. (atatürk den sonra gözümde en karizma adamlar)
*

anarşizm kendi içindeki problemler, ortak hareket edememek, sorunların çözülmesinin aşırı zaman alması ve değer yaratamamak gibi sorunlarla karşı karşıyadırlar.
haklarının gaspı durumunda devlete karşı aldığın tavırdır. her boka anarşitlik yapanları da sevmem ama kendi götü rahat olup yatan insanları hiç sevmem sloganı yapmışlar"susma sustukça sıra sana gelecek" bugün bana yarın sana. bu ülkede herkes olana tabi olmuş. anarşit olanı kabul etmemiş. lan türkler hangi zamanda kuralcı olmuş.her zaman anarşit milleti yapmışlar kuzu dolması. bir olana bağlanmış gidiyoruz.
bu faşist, kapistlist düzene karşı düzensizliği savunan bir görüştür. ayrıca kelime anlamı bakımında kaosla karıştırılmaktadır. unutulmamalıdır ki anarşizm belli düzenleri reddeder fakat bunu kaos ortamı yaratmak için değil, insanların ezen, sömüren güçlere karşı tek çözüm yolunun onların anladığı dilden konuşmak olduğu için.
amaçsızca (varsa da bilmeyen), bıkmak bilmeden kendini cama vuran bir karasineğin ideolojisi.
Zorlayıcı kurumlara ve toplumsal bazlı hiyerarşilere karşı olmak anarşizmin asli ilkelerindendir ve ayrıca anarşizm gönüllülüğe dayanan bir toplumun nasıl işleyeceği konusunda olumlu bir görüşü ifade eder. Anarşizm, geleneksel siyasete karşıdır; devletsizlik ve şiddetsizlik temel ilkeleridir.
sosyal medyada ki ergenlerin yeni modasıdır aynı zamanda.
- lem velet ne ayaksın sen
- congolos abi ben anarşik biriyim, otoriteyi kabul etmiyorum.
- yapma yav, pederin lafı sizin evde tırıst yani, para da almıyorsundur sen pederden.
- abi öyle değil.

öyle değil tabi, pederden parayı al, kızlarla iç sonra ben anarşistim.
düzensizlikten düzen uman anlayış.
kendisi bir düşünce bile değildir. çünkü düşünce de bir bağlılığı ifade eder. işte böylesine saçma sapan bir şeydir.
bankaya işeyebilmektir.

http://galeri.uludagsozlu...m/r/anar%C5%9Fizm-409831/
Mutlak özgürlüğü savunan akım. Eski Yunancada otorite yokluğu anlamına gelen «anarkhia»dan. Grevci işçiler veya kurallara karşı gelen öğrenciler için bazen, «bunlar anarşisi» deniyor. Ama acaba, gerçek anlamda anarşist ne demektir?

Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/anarsizm/#ixzz2OP3YfdAz
Kendimi en yakin hissettigim dusunce tarzi. Ama boyle dusunen cok az insan oldugu icin arkadas edinmek zor (kaliteli insan)
düzen karşıtı tek görüştür. sosyalizm tamamen mevcut düzen üzerinden üretildiğinden düpedüz bu düzenin bir parçasıdır. anarşistler dışında 'biz bu düzenin karştıyız mıymıymıymy' öten elemanları ciddiye almamalıyız.
emma goldman'dan öğrenilmesi gerekir.
anarsizm kadar yanlis anlasilmis bir siyasal kavram daha yoktur. eskiden terörist lafi bile yoktu. anarşist denirdi. fakat gunes balçıkla sivanmiyor iste. anarsizm cok soylu bir politik tavirdir.
Türkiye'de Anarşimz: maske takarak, aileye çemkirerek elde edilebilinecek kötücül cool gözükme vesilesi.

Not: Sistem daima kazanır, anarşi sadece süreci uzatır.
kimi zaman komünizmle de karıştırılan ideoloji. komünizm eleştirilerinde, mülkiyet kavramına ve de üretim araçlarının hakimiyeti gibi mevzulara daha fazla odaklanırken, anarşizm en çok otoriteyi eleştirir ve ona karşı gelir. kimi durumlarda nasıl yönetilmeliyiz sorusuna komünizmden daha tutarlı cevaplar getirebildiği söylenebilir. çünkü anarşizm, en başta yönetilme olgusuna karşıdır. insanlar toplumsal açılardan yeterince ilerledikleri vakit, kendi iradelerinin dışında güçlü bir otorite tarafından yönetilme ihtiyacı hissetmeyeceklerdir. dolayısıyla insanı insandan korumak için ayrıcalıklı insanlardan oluşan bir yönetici sınıfına da fazla gerek kalmayacaktır.
toplumsal kurallar, din ve ahlak gibi insan doğasına ve özgürlüğüne kelepçe takan saçmalıklara karşı düşünceler sistemidir.
Sol kısmın en uc noktasıdır. Bunun yanında ne kadar bozuk görülse de en doğru olanıdır. Atalarımız geçmişte birçok hata yaptı. Gelecek nesile iyi bir dünya bırakmadılar. Ama en büyük hataları dini ve devleti yaratmak oldu. Anarşizm, Bu hatanın farkına varmıştır ve düzeltmek ister.

Karşı çıkanlar, solcu olup da kabul etmeyenler; korkak insanlardır bence. Daha iyi günleri görseler de az uzaktaki cenneti göremiyorlar.
Hayali bile güzel...