bugün

sadece ibnelik olsun diye istenen haktır.
şimdi elin gavuru sanar ki; doğuda kimse türkçe bilmiyor, heryerde kürtçe konuşuluyor, vs. vs.
türkçe bilmeyen kaldıysa kendi ayıbıdır.
maksat anadilde eğitim hakkı değil, maksat kürtçeyi resmileştirme çabası.
anadilde savunma hakkı olunca dağdan inecek mi bu amına koduklarım, yook.
bu pezolar kandilde bile türkçe konuşurken bu neyin sevdası lan.
2.resmi dile gidiş yoludur.kürtçülerin ve pkk nın istediğini yapmaktan başka birşey değildir.
Eğer gereçekten türkçe'yi bilmiyorsa tercüman eşliğinde yargılanması ana sütü gibi haktır.Elin fransızına vereceğiz bu hakkı da bu topraklar da yaşayan kürtlere neden vermeyecekmişiz .

Yanlız;

-Türkiye Cumhuriyet'i vatandaşı olan herkes Türkçe bilmek zorundadır .
-eğer türkiye cumhuriyet'i vatandaşı ve türkçe bilmediğini söylüyorsa okul diplomaları(ilkokul,lise,üniversite) iptal edilmeli ve türkiye cumhuriyet'i vatandaşlığından çıkarılmalı,yeniden mülakat ile vatandaşlık hakkı açılmalıdır.

Siz hiç almanya'da yaşayan türklerin türk doktor,hakim,savcı,öğretmen istedikleri zaman aldıklarını gördünüz mü ?
kabul edilmesini sonuna kadar desteklediğimdir.
benim anadilim bezelyece. aile içinde biz böyle konuşuyoruz. mesela bizde ananı sikeyim pkk demek, seni öpüyorum pkk demek.
benim ana dilim esperanto'dur, mahkemeye düşersem savunmamı esperantodilinde yapacağım bundan sonra.
not: esperanto dilinde de göte göt derler ama.
lazca isteyenlere de verilmelidir.
ilerleyen zamanlarda, adı sadece kanunlarda geçecek haktır.

pkk militanları ve sempatizanları dişinda Hiç bir suçlu, ille de kürtçe savunma yapıcam ben diyerek, türk bir savcının damarına basmak istemez aga.
saçma sapan bir karardır. lazca isteyenlere de verilmeliymiş. lazlar vatan haini mi? kimseyi kendisiyle karıştırmamak lazım. lazlara sorun bakalım ana dilleri neymiş? onlar ne derler? gidin trabzon'a, rize'ye sorun boyunuzun ölçüsünü alın.
şimdi bunun kabul edilmesiyle beraber, üniversitelerde yeni yeni dil bölümleri baş gösterecektir. laz dili ve edebiyatı, kürt dili ve edebiyatı, zaza dili ve edebiyatı, çerkes dili ve edebiyatı ermeni dili ve edebiyatı gibi. bunlar açılmaz e yeminli mütercimlik büroları kurulmadığı müddetçe, birbirini koruyan halklar her zaman doğruyu bulan (!) adli makamlamızı aldatma yoluna gidebilirler.
anadilde savunma isteyenlerin aleyhine olacak olan bir savunma hakkıdır.
mahkeme sürecini uzatacak, aynı zamanda anadilde savunma isteyenlere maddi külfet getirecektir.zira tercümanlık ücretleri talepte bulunandan karşılanacaktır.
meclısten geçen yasa tasarısıdır. bır devletın olmazsa olmazı dıl bırlığıne vurulmuş baltadır.
orta dünya'da gerçekleşseydi ortalık daha fazla karışırdı.
düne kadar rum, ermeni, yahudi, fransız ve sair ırklara tanınan haktı. o ırklara kürtler de eklendi. bu mudur zorunuza giden?

sizi yetiştirmiş kiralık medyayı, resmi tarihi sikeyim ben.
türkiye de ingilizin, fransızın yıllardır kullandığı ama kürt olunca ortalığın ayağa kalktığı adı üstünde hak.
yanında tercüman bulundurmadığı sürece yasaktır. tercüman aracılığı ile ancak yapılabilir. gayet mantıklı, yormayın kendinizi beylet.
kürtçülerin şov amaçlı isteklerinden birisidir.

yasanın tek sevindirici tarafı, çevirmen ücretini zanlının karşılayacak olmasıdır.
insani bir hak zırvalıklarından öte şu dönemde yasallaşması gereken son şeylerdendi belkide..
özgürlüğü hak eden-hak etmeyen ülke şeklinde bir sınırlama yapmamız her ne kadar 'insani' açıdan doğru olmasa da reelde güzelim ülkemizi 'fazla özgürlüğün kafa yaptığı ülke' olarak dillendirmemiz olağan olacaktır. demem o ki fazla özgürlük bize göre değil arkadaş.. konuyu kahvehane muhabbetine çevirmeden önce 'okulda serbest kıyafet' meselesini hatırlatmak ister, bunun dünya statüsünde en olağan hak olduğunu vurgulamak isterim..
fakat gelgelelim ki bizim ülkemizde olağan kabul edilebilecek bu durum dahi çok vahim sonuçlara yol açmaktadır. ülkede eşitsizliğin daha somut boyuta ulaşması gibi..
bu eşitsizlik kavramından yola çıkarsak bazı uyanıkların (şu an sadece uyanık diyorum) eşitlik adı altında dayattıkları, bazı işbirlikçilerin (şu an sadece işbirlikçi diyorum) ise sorgulamadan kabul ettikleri bu yasayı kınıyorum.. ardında tek bir iyi niyet nişanesi göremiyorum.. tamamen kurgulanarak, arkasında daha pis işlerin çevrileceği, az önce uyanık dediğim kendini bilmez güruhun üzerinde depinecekleri ve dahası ileride daha da 'eşitlik' isteyecekleri bir alt yapı olmuş..

benim güzel ülkemin insanları ise 'aa ne güzel eşit olduk işte' masallarıyla uyumaya devam etsin.. uyandığında sana masal anlatan baba figürlü kahramanın bir asırlık yemeği olacağını tahmin etmesen de..
ibrahim özdabakın çizdiği karikatür:
görsel
cumhurbaşkanı'nın onay verdiği haklardan biri. yorumsuz.
kimse tarafından bahşedilmesine gerek yok, insanın konuştuğu dilde savunma yapmasından daha doğal ne olabilir?

türk mahkemeleri tarafından yargılanan bir almana, ingilize, arnavuta nasıl ki 'türkçe konuşacaksın hemşerim' denil(e)miyorsa, kürt vatandaşların da kendi dillerinde savunma yapma talebine engel olmaya kimsenin ne hakkı ne de haddi vardır.

niyet okuyuculuğu yapmanın kimseye bir faydasının olmadığını anlayabilmemiz için bir kırkbin canı daha mı feda etmeliyiz?

peki kendisini bu vatanın sahipleri olarak görenler toplum mühendisliğine soyunarak uyguladıkları yanlış politikalar sonucunda, bu vatanın insanlarının başına ördükleri çorapların hesabını verebilecekler mi?

aması daması yok.

vatandaşlık tanımı yeniden gözden geçirilmeli, yalın ve net bir ifadeyle bu topraklarda yaşayan herkesi kapsayacak şekilde tekrar düzenlenmeli. illa bir yerlere yazılması mı gerekli lan bunun, anadilde savunma hakkı diye bir hak mı olur amk!
temel insan hakları kapsamındadır. bu kadar zaman yapılmamış, tanınmamış olmasıdır aslında rezalet olan. insanların kendi anadilleriyle kendilerini savunmalarından daha doğal ne olabilir? kemalist zihniyetin ürünü idi, neyse ki ak parti bu ayıbı da kapattı. insanlara en temel haklarını verdi.
kardeşim, kürt kardeşim,
seninle aynı dili konuşmasak da, farklı etnik kökenlerden gelsek de biriz, kardeşiz. seni uyarmalıyım. çıkarların için kullanıyorlar
cehepe senin iyi niyetini suistimal ediyor. hdp senin etniğin üzerinden ortalığı birbirine katıyor. mhp seni bir kaşık suda boğacak yer arıyor
anadilinde bildiğin dilde en iyi şekilde savunabiliyorsan bu kimin eseri? mevcut iktidarın en takdir ettiğim özelliği
sözde anadilinde savunma yapmaya hevesli olanların, önce türkçe'den kürtçe'ye tercüman, sonra kürtçe'den türkçe'ye tercüman kullanarak kullandığı haktır!...