bugün

pennsylvania'da yaşayan, elektrik de dahil olmak üzere teknolojinin hiçbir nimetinden faydalanmadan yaşayan, kendine özgü kıyafetleri olan topluluk.
ortodoks 'durlar. vaktinde avrupadaki bir ülkeden aşırılıkları nedeni ile sürülmüş ve gelip abd 'ye yerleşmişlerdir. vergi vermezler, su için para ödemezler, çocuklarını okula göndermezler, 7-8 çocuk yaparlar. halen daha at arabaları ile gezerler.
genellikle midwestte bulunurlar. en çok ohioda varlar herhalde.
abd'nin ortasında ortaçağ koşullarında hayat süren, radikal derecede dinlerine bağlı bir garip topluluktur.
lancaster'da pekçe bulunurlar imiş.
teknolojik olarak sadece 3-5 adet 1900 model otomobille, acil durumlar için ambulansları olan, eğlence olarak toplanıp ilahi söyleyen, kendilerine göre bir eğitim sistemi olan topluluk...
(bkz: hamish)
Amerikada ve yakın çevresinde,göçmen topluluklardan oluşan(fransa-almanyadan gelen vs) bir protestan halk kesimidir..
amishler diğer hristiyan camiadan biraz farklılar,Mesela modern yaşama dair olan şeyleri kullanmazlar..
Elektrik..teknolojik alet..modern tıp cihazları..vs karşıdırlar.
amishlerin aykırı bir kültürü de var,Vergiye karşıdırlar (anarşist özellik olarak algılanabilir ama koyu dindar olduklarını unutmamak gerek,dolayısyla böyle bir durum söz konusu değil)hayati ihtiyaçlar için para vermezler eyalet yetkililerine.
sıkıcı bir hayat yaşayan insan topluluğu. yapacak hiç bir aktivite olmadığından * bol bol çocuk yaparlar. birisi bunların hayatını 1900'lerde resetlemiş, hep o tarihte yaşadıklarına inanırlar içten içe.
cok zengin ve köklü aileleri barındıran topluluktur. Ailesi bu topluluğa a dahil birini tanıyorum facebookta bir yazısına şahit oldum bu akşam, arkadaş kederlenmekte ve şöyle demekte;
10 kasim 1938 / sigara we alkol sonucunda siroz hastalina kapilip damarlarindan aslan sutu akan(raki) atamiz in anisina.

şimdi nasıl bir topluluk olduklarını daha bir merak etmeye basladım vallahi.
sakallarını bir acayip keserler. bıyıkları uçurup sakalları bırakırlar. yakışır mı, tartışılır.
"amish paradise" şarkısında, weird al yankovic tarafından dalgası geçilen insanlar.

hiç sevmem kendilerini, çünkü o günah, şu günah deyip de kendini öyle sekse vurursan ne anladık bu işten.

bu ne perhiz bu ne lahana turşusu aga.
Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden ABD'de elektrik, telefon kullanmadan, otomobile binmeden ve her türlü teknolojiyi reddederek yaşayan aşırı Hristiyan topluluk.
*

http://www.hurriyet.com.t...unya/12193839.asp?gid=229
yamulmuyorsam ortodox değil katı bir babtist hristiyan gelenekten geliyorlar. Telefon ve tv seyretmezler, çamaşıralrı elde yıkarlar, tarımla geçinirler ve karasaban kullanırlar.
Tahminimce prezervatif kullanmayıp, yüksek alkollü seks partileri yapmazlar, herhangi bir seçim faaliyetine katılmazlar ya da Soros diye bir herifin varlığından haberdar değildirler...
bunlardan iki denesiniyle abd de şehirlerarası otobüste karşılaşmış biri olarak, zorda kalınca afedersiniz zike zike teknoloji kullanıyorlarmış dediğim kibbutz ların yandan yemişi topluluktur.
butun amishler 18 yasina gelmeden once gercek dunya ya salinir ve bir yil dunyayi gormesi istenir. eger bir amish evini terk edip gercek hayatta yasamaya karar verirse aforoz edilir ve bir daha geri donemez.
(bkz: rumspringa)
En tutucu olanları elbiselerinde düğme yerine budak ve çengel kullanıyorlar. Giyimleri Eski Avrupa stillerine benziyor. Dini törenler evde oluyor. Cemaat dışı evlilikler ayıplanıyor ve kınanıyor. Devlet hizmetinde çalışmayı reddettikleri gibi, oy kullanmıyorlar ve askerlik yapmıyorlar. The Old Order Amish (Eski düzen Amish) diye isimlendirilen en tutucu gruplarının nüfusu yaklaşık olarak 80 bin.

Amishlerin toplu mezarlıkları da yok, aileden biri öldüğünde evin bahçesine gömülüyor. Amishlerin Hıristiyanlığında fotoğraf ve film çekimi tamamen yasak. acil durumlar için telefon kullanılıyor ama her evde yok, üç eve bir telefon düşüyor. Çocukları tek odalı sekiz yıllık okullarda okuyor. Bundan başka bir okul eğitimleri yok.
http://upload.wikimedia.o...o_school_by_Gadjoboy2.jpg
(okula giden amish çocuklar)
http://cdn-write.demandst.../8000/200/90/4/108294.jpg
(amish evi)
cana yakın ve bir o kadar da paylaşmayı seviyorlar. Amerikada kimsenin cebinde para göremezsiniz çünkü onların hayatları kredi kartı borçlarını ödemekle geçer ama bu insanlar çok zengindir.
amerika nın ortabatı eyaletlerinde yaşayan , ilkel ve basit yaşantılarıyla dikkat çeken kendini toplumdan soyutlayan protestan topluluk, bu toplulukta herkesin dış dünyaya yolculuk yapıp farklı kültürleri görmesi için bir şans verilir. bizdeki tarikat ehli durumlara benzer.
felsefeleri : ne kadar az bilirsen ve sade yaşarsan o kadar mutlu olursun
dipnot: amish kızları çok masum ve tatlıdır.
ama tanışmanız için amerikaya gitmeniz şarttır, messenger veya facebook kullanmazlar.
köy filmindeki gibi bir topluluk. elektrik yok, su yok, araba yok hiç bir şey yok. teknolojinin ortasında orta çağ yaşayan topluluk. bizdeki tarikattan beterler. en azından onlar teknolojiyi kullanıyorlar.
arabanın cep telefonun ve bütün elektronik aletlerin bulunmadığı eyalettir. dünyanın orayı gezip görmesi için sıraya girdiği bilinmektedir fakat orada yaşayanlar onları ziyarete gelen insanları fazla kabul etmiyor etse bile onlar gibi giyinip elektronik aletlerini bırakmalarını istiyor nedeni ise çocuklarının onlara özenip amerikaya gitmesi...
tamamen tarım ve hayvancılıkla geçiniyorlar köy hayatına benzer bir hayatları var fakat giyim tarzları biraz daha modern. Bilindik çizgi film yaşamı burada sürmektedir dinine bağlı bir millet oldukları için her cuma tapınaklarında ayin düzenliyorlar sabah erken kalkıp akşam erken yatıyorlar her pazar günü toplanıp eğlence düzenliyorlar...
kısacası mükemmel bir yer...
Yaşam Felsefeleri:

Dış dünyayla kafanı ne kadar çok karıştırırsan Tanrıyı o kadar az düşünürsün.

Yani amaç dünyevi şeyleri/ya da zevkleri bir kenara bırakıp tanrıya daha çok yönelmektir.
O nedenle yaşamları sade ve basittir.
internet ve televizyonun toplum üzerindeki ahlaki yozlaşmanın birincil sebebi olduğunu düşünüyorum bu nedenle sadece bu tür iletişim araçlarına karşı olsalar mesela arabaya falan binseler elektirk kullansalar olmaz mı diye kendi kendime de düşündüm ancak farkına vardım ki
toplumsal hayatı kolaylaştıracak her türlü teknolojik nimet aslında yanında yozlaşmayı da getirmektedir ve bu kaçınılmazdır.
Münferit olarak istisnalar vardır hayli de çoktur ama olayı istatiksel olarak ele alırsanız daha geniş LED ekranlarda tv seyredip cep telefonundan facebook a girmekle insanlardaki dindarlaşma artış eğilimine girmez. eğilim diyorum istatiksel falan diyorum çünkü münferit istisna grupları elbette olacaktır.ben milyonlardan bahsediyorum.
Tabi dini duyarlılığı pek de fazla olmayan insanlar için anlattıklarım davulcu yellenmesi olabilir onu da peşinen kabul ediyorum.

Velhasıl amishler kendi inançlarını korumak için teknolojiyi reddediyorlar ve bence doğru yapıyorlar.
peki teknolojiyi reddetmeden tanrıyı daha fazla düşünemez miyiz? elbette düşünebiliriz.Ama sen düşünürsün ben düşünürüm. totalde hep azınlıkta kalırız.
family guyın 10. sezon 7. bölümüne konu olan insanlardır.
tip olarak fatih'teki ortalama bir yobazın cübbesiz gezenleridir.
teknoloji ve bilime en az yobazlar kadar açıktırlar.
yalnız bizim yobazlar ikiyüzlüdürler ve çağdaş dünyanın işlerine gelen nimetlerini alır, gitmeyenine haram ya da mekruh derler. amişlerde böyle bir ikiyüzlülük yoktur. onlar hep orta çağ karanlığındadırlar. hem bu nedenle hem de şiddete meyyâl olmaları nedeniyle mormonlar ve yobazlar tiksindirirken amişlere en azından "bu onların seçimi" denir ve saygı duyulur.
her şeyin bir kuralı vardır. elektronik alet kullanamazsınız,erkekler sabahın altısında tarlaya, kızlar ev işlerine başlar. elinizdeki çocuğunuzu tutarken çocuğu babanıza ( ya da başka bi ebeveyne) veremeyenleri belgesellede görmüştüm. at arabasından başka ulaşım aracı yok (amishlikten şüplelenen bi çocuk at rabasını altına ışıklar filan takmış ) elindeki en teknolojik alet merdaneli çamaşır makinesi olan bir aileydi onlarada tam amish gözüyle bakılmıyordu. aklınıza gelebilecek her şeyin bir kuralı var. mesela kız iseniz tüm kıyafetlerin biçimi ve kafalarına takdıkları şeyler aynıdır tek fark ölçüler (desenlerin bile kuralı var). erkek iseniz saç kesimleri aynı önde kocaman bi hacı sakalı ve benzer kıyafetler bu şekilde insanlara dış görünüş farkllklarından dolayı farklı muamele yapılmadığından bahsediyorlarmış. eğer kiliseye karşı gelirseniz (ki bunu yapmak çok kolay en küçük hareket bile buna sebep olabilir) aforoz ediliyomuşşun , taşınıyormuşşun ailenin seni desteklemeyip kilisenin yanında kalması muhtemel oluyormuş. mesela bi kızı alıp alışmerkezine götürdüler kız deliriyodu az kalsın . telefonu, televizyonu ,twitterı bırak kız elektriği adam gibi görmemiş. garip şeyler bunlar.