bugün

sesi her duyulduğunda insanın ağzından istem dışı "allah acil şifalar versin" duasının dökülmesini sağlayan araç.
trafikte kimsenin yol vermediği, yol verenlerin de arkadan giderek nasılsa bu trafiği açar diye yol verdikleri araçtır. insan düşünmelidir, içerideki anne, baba, sevgili olabilirdir.
ambulansın önündeki araçların dikiz aynasından baktıklarında (ambulance) yazısını düzgün görmeleri için aracın önüne ters yazılmış, hasta taşıyan araç
Geçen haberlerde * izlediğimiz gibi sahtesi çıkmış olan hastalara ilk müdahaleyi yapan kişilerin içinde bulunduğu,* hastaları acil olarak hastaneye yetiştiren araç.
avrupa'da ambulans konsepti şövalyelerin haçlı seferleri'nden dönmeleriyle başladı. fransız ordusundan başcerrah baron dominiquie larrey, ilk medikal ilkyardım ekibini kurdu. ekip yaralıya yerinde müdahale ediyor, gerekirse yaralıyı el arabasıyla hastaneye taşıyordu.
ihtiyaç duyduktan ve içine girdikten sonra bunun nasıl kötü bir hal olduğunu anladığım, 'allah kimseyi buna muhtaç etmesin' dediğim araç.
cankurtaran denilirken birden bire dilimize girmiş sözcük.
acil hastaları trafikte bir an önce hastaneye yetiştirebilecek tek araç. ayrıca arkasına takılan birkaç araç şeklindeki akbabayı da trafikten acilen çıkararak kurtarma özelliğine sahiptir.
Pardon filminde Ferhan ŞENSOY'un da dediği gibi ambulan kişi.
-Oooo ambul abi napıyosun.
-Nolsun be ibrahim ambulup duruyoruz...
ayrıca hızır ambulans ya da hızır servis denmesinin nedeni ise hızır ilyas'tan -hıdır ilyas *- esinlenilmesidir.
(bkz: hızır ilyas)
iğrenç esprilere kurban giden çoğu zaman hayat kurtaran bahtsız ilk yardım aracı.

- en şanslı c hangi c ?
+ bilmem ...
- am bulan c
içine tibbi cihazlarla donatılmış, sağlık personeli bulunan, hastayı veya yaralıyı olay yerinden en kısa sürede en uygun yerdeki tıp merkezine * * getirmeye yarayan motorlu taşıta denir.
rüyada görülmesi "Yakalandığınız bir hastalıktan çok çabuk kurtulacaksınız" anlamında yorumlanır...
(bkz: snalubma)
ambulansin, kasabadan (artistik olsun diye kasaba diyorum yoksa bildigin ilce ya da köy iste...) sehre hasta götürürken duyulan siren sesi neden dönüste de aynı edayla calmaya devam eder?...
tam techizatlı donanımı sayesinde insan hayatına o anda müdahale eden, hasta aracı.
ilk defa beşiktaş taraftarı tarafından küfür yiyendir. bu olay beşiktaş-fc zurich maçında tribünde fenalaşan birisi için ambulans diye bağırdıklarında ambulansın gelmemesinde yaşanmıştır.

http://www.youtube.com/wa...6JZRM&feature=related
ünlülerin tv programlarına kısa sürede ulaşmaları için kullandıkları araçtır. seray sever bunu itiraf etmiştir. ambulans gördüğümde acaba bir ünlü yü mü taşıyor dediğim olmuştur.
eskiden adı imdad-ı sıhhiye idi, yani sıhata(sağlığa) yardım eden. sonra dil devrildi ve adı can kurtaran oldu fakat dili devirenler baktılar can kurtarılmıyor çoğu zaman ölüyorlar. bu sefer dili devirenler yaptıkları hatayı örtbas etmek için ambulans gibi uydurma bir kelime bularak türkçe'nin tarzanlaşmasına bir nebzede olsa katkıda bulunmanın haklı gurunu yaşadılar.
burası oyle bir memleket ki istanbul kucukcekmece gibi bir yere bir ambulans'ın gelmesi tam 45dk suruyor. gun itibariyle basıma gelen olayda cok iyi anladım ki bu memlekette artık gercekten yasanmaz. biz adamları arayıp acil hastamız var derken telefonun ucundaki o agzına sıcılası adam bana adımı soruyor. o adam o an yanımda olsaydı agzından burnundan kan gelinceye kadar doverdim yemin ediyorum.

ya bu nasıl iştir arkadas. 5 degil 10 degil tam 45dk. ulan 45dk da adam zaten iyi olsa bile ölür gider. ambulans'ın gelmesiyle işler çözülse iyi. adam elini kolunu sallaya sallaya cıkıyor merdivenlerden. lan hasta var hasta. adamlar saglık personeli sozde. hastayı iyilestirecekler. eger bu memlekette bir ambulans sehrin gobeginde bir yere 45dk da geliyorsa. yapacak bişi yok. allah rahmet eylesin.
istanbul pulp konserinde dinleme fırsatı bulduğum punk gruptur. sevimli ve dinlenesidir. (#http://www.myspace.com/ambulans112/music)
türk rock grubu.

güzel çalıyorlar solistlerinin sesi iyi. albüm çıkış şarkısının adı sanırım yangın var olacak.
En şanslı s dir .Bazı ambulans şoförleri trafikte kalmamak için basarlar sirene .
görsel
türkiye'deki ambulanslar da itfaiye araçları gibi olması gereken donanımlara sahip değildir. sadece ortalama standartlardadırlar.
5 seneden sonra kullanım dışına çıkarılırlar ki bence iç donanımları daha modern yapılsa çok daha uzun süre kullanılabilirler.
bir de ambulans konusunda türkiye'de tekelci bir firma vardır ki sağlık bakanlığı senelerdir aynı firmadan alım yapmaktadır.

türkiye'de ambulanslar kapalı kasa kamyonet olarak geçen "van" tipi araçlardan imal edilirler ve donanımları doğru ve eşit şekilde iç kısımda tesis edilmediğinden virajlarda savrulmakta, yokuş çıkarken patinaja kalkmakta ve ince uzun yapılı karoseri itibari ile devrilebilirliklerinin oranı yüksek olmaktadır.
oysa olması gereken en önemli özellikler atlanmaktadır. son zamanlarda türkiye'deki ambulanslarda her ne kadar abs, ebd, asr gibi güvenlik özellikleri olan araçlar tercih edilse de genel olarak teknolojik yetersizlikleri çoğunluktadır.