bugün

tam başlık: Amazon ormanlarında taş devrinden kalma ilkel kabile

tanım: Amazon ormanlarının Brezilya-Peru sınırında kalan kesiminde taş devrinde gibi yaşayan bir kabiledir. helikopter ile görüntülendiklerinde oklarla kendilerini koruyorlarmış...
ulan imrendim şimdi onlara hee... ne asgari ücret, ne finaller, ne bütler, ne kriz, ne siyaset, ne deniz baykalvari sorunlar hiç biri yok hayatlarında... bir karı dırdırı hala vardır o kadar...

görsel

görsel

görsel

görsel
msn haberde rastladığım ama çakma olduğundan kuşkulandığım haber.
(bkz: photoshop ormanında yaşayan ilkel kabile)

muhtemel çakma haberdir.
ben bu haberi yapanın aq.
ulen hiç bişey bilmiyosan aç telefonu sor.

brezilya da bunlar gibi 1000 e yakın ilkel hayat süren kabile var. az bir kısmı amazon ormanları içinde büyük bir kısmı ise ülkenin ortasındaki mato grosso, rondonia, amazonas ve para eyaletlerindedir. tam ilkel hayat söz konusu değildir çünkü her kabileden 1 veya 2 kişi
tekne ile düzenli olarak şehre inip mazot ve bazı temel gıdaları almaktadır. bu insanlar şehir hayatını reddetmektedir ve ülke yönetimi onlara bulundukları toprağı vermiştir. kendi özerklikleri vardır. ülke kanunları kabile topraklarında geçmez. devlet bunu desteklemektedir çünkü bu insanların grip nezle gibi ottan boktan şehirli virüslerine karşı en ufak bir bağışıklığı yoktur. bu haberi yapan angutlar gibi insanlar oraya gittiklerinde üzerlerinde 1000 çeşit virüs taşımakta ve indigeno yani yerlilerin canına okumaktadır. şehirden mazot alınır çünkü bir televizyon çalıştıracak kadar elektrik üreten küçük bir jeneratorleri vardır. ayrıca her kabileden yine bir veya iki kişi yakın şehirdeki okullara gider. çünkü bu kabilelerin hepsinin kendine özel lisanları vardır. 1-2 kişi okula gider okuma yazma ve portekizce öğrenir ki beyaz insanların pisliklerine karşı kendini koruyabilsinler. geçen sene 3-5 sivri akıllı biz federal polisiz diye bölgeye gitmiş ve yerlilere verilen toprakların vergisi diyerek ellerindeki bütün tarım ürünlerini almıştı. tabi yalan olduğu ortaya çıkınca yerliler kızdılar. bundan birkaç gün sonra da bu olaylardan habersiz iki kişi yerlilere yardım etmek için bölgeye gidip yerlilere az miktarda elektrik üretecek bir su tribünü yapmayı önerdiler. yerliler de ulan yine bunlar bizi tufaya getircek diye o iki kişiyi doğrayıp parçalarını geri yolladılar. o yüzden böyle tepelerinde dolaşan helikopterli salakları gördüler mi oralara yaklaşmasınlar diye ok ta atarlar başka şeyde. ha illa ki oraya gitcem derseniz o hergün şehre inen genci şehirde bulup oraya gitmek istediğinizi söylersiniz. o gider şeflerine haber verir. uygun bulunursa gidersiniz. yada kurbağa sırtından alınan zehirle yapılmış oku götünüze yer kendi kendinizin nasıl öldüğünü seyredersiniz. yada en pratiği beni bulun ben sizi götürürüm.

dydyma haber ajansı brezilya sundu.

edit: salladığım konusunda endişesi olan yazarlarımız çıktı.
mabadına güvenipte yerinde görmek isteyene özel mesaj yoluyla
telefonumu ve mailimi vereyim benle irtibata geçsinler.
kalmamış kabileledir.

ulan ilkel kabile diye gidiyorsun hepsinin elinde cep telefonu. nasıl ilkellik lan bu?
eskiden dal daşşak gezenleri bilirdik o da bitmiş, hepsinde en az don var. şortlar filan.

dejenere olmuş alayı.
ilkel olsunlar da insan olsunlardır. bknz geçmiş zamandaki insanlığa ve geliştikten sonrakine insanlık varsa yavaş yavaş gelişsinler çok da şey değildir.