bugün

yakın zamanda ilk defa alış-veriş yapacağım sitedir. çok ama çok aradığım bir saati buldum burada. şimdilik daha sonra editlemek için fazla uzatmıyorum.

not: saatin linkini veriyorum. eğer ki herhangi bir türk sitesinde gören duyan olursa bilgilendirsin. 25 hazirana kadar bu saati edinmiş olmam lazım.

--spoiler--
http://www.amazon.com/Swa...3SAB3E/ref=cm_wl_cp_al_pt
--spoiler--

edit 1: birde merak ettiğim bir konu var, kargo dahil değilken ürün 97 dolar kargoyla 100 doları geçiyor. gümrüğe takılırmıkine? varsa fikri-zikri olan aydınlatsın mesaj kutusu ışığımı.
Candır kandır; bulamadığınız filmler, kitaplar ve cd'ler için içine girdiniz mi çıkılmayan bir hazinedir; bir Internet alışveriş sitesinin çok çok ötesindedir ama ah biraz da arama özelliğini düzgün hale getirebilse.

Queen'in Greatest Hits albümünün Dance Pop Electronic Techno çok satanlarının arasında ne işi var ey Amazon.*
Amazon global shipping diye bir bölümü varmış la bunun.

Oradan istediğiniz her şeyi alabiliyormuşsunuz. Mesela ben daha şimdiden on tane sudan ucuz oyun siparişi verdim. Hay dört senedir anca dank eden o taş kafama sıçayım. Eskiden sadece kitap cd getiriyoruz diye oturuyorduk. Meğer neredeyse her şey geliyormuş.
her şeyi uygun fiyata bulabileceğiniz alışveriş sitesidir. yalnız kafama takılan bir soru var. bir ürünü alırken en düşükten başlayarak fiyatları listeliyor. en düşük fiyattakini almalı mıyız, yoksa güvenilirliğini anlayabileceğimiz bir yöntem var mı? amazon prime diye bir olay var. hafiften araştırdım, hoş bir şeymiş. daha mı güvenilirdir acaba diğerlerinden? çünkü diğer ürünlerden birkaç dolar pahalı oluyor genelde.
turkiye'ye kisitli ya da zaman zaman hic hizmet vermiyor diyenler bosuna uzulmesinler zira bu gotler avustralya'ya da kisitli ya da zaman zaman hic hizmet vermiyor. boyle de yavsaklar.
Adamlar Brezilya'ya bile şube açtılar.

Ama Başkanlarının Türkiye nefretine bakılırsa hiçbir zaman buraya gelmeyecekler.
dünya üzerindeki en güvenilir alışveriş sitesi olabilir. müşteri memnuniyetine %100 önem veriyorlar.
Tek kelimeyle süperler. Yani diyebilecek başka hiçbir şey bulamıyorum. Her yer, her alan, her satıcı, her ürün amazon olsa her konuda tekelleşseler kesinlikle gözüm kapalı desteklerim.

Cuma günü bir sipariş verdim ingiltere Amazon'a, hem de geç bulunabilir etiketli ürünlere. Hepsi şu an elimde.

Perşembe günü hepsiburada.com'a bir sipariş verdim. Hala tedarikçiden bekleniyor yazıyor.

işte batı bunun için gelişiyor. Tamam çok paragözler, çok kapitalistler, çok ikiyüzlüler, çok kaypaklar ama abi insana önem veriyorlar, sözlerine önem veriyorlar, hizmete önem veriyorlar.
amazon'un uygun kargo fiyatlı kullanılmış kitap bölümünü(used books) keşfettim. birkaç gündür buralarda bulamadığım programlama kitaplarını(özellikle o'reilly yayınevinin kitaplarını) makul fiyata(0,01 $ nedir ya) sepetime topluyorum.

Biz öğrenciyken nerelerdeydin amazon.com?!
Tr de 1900 tl olan elektronik eşyayı 300 dolara görünce almak istiyorum ama nafile. kargo sorunu var...
Alınan ürünlerin mesela telefon,tablet,kitap, kıyafet vs gumrukte vergi sorununa takılıp takilmadigini merak ettiğim site

alışveriş yapan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.
Amazon.com USA'ye sipariş verirsiniz, üç günde gelir, burada Hepsiburada.com'a sipariş verirsiniz, size siparişi onaylamaları 4 gün, tedarik etmeleri 1 hafta, teslim etmeleri on iki gün sürer.

Ben istanbul Avrupa Yakasındayım, Hepsiburada.com da Avrupa yakasında.

Amazon.com ise Amerika kıtasında.
elektronik ticaret nasıl yapılır, koşulsuz müşteri memnuniyeti nedir v.b. başlıklarda gerçekten çağın ötesinde olan; güzel ülkemizde kendisine öykünen ve elektronik ticaret yaptıklarını sanan bakkaldan hallice kuruluşların oturup dikkatli bir şekilde incelemesi gereken sitedir.

Amerika birleşik devletlerinde bulunduğum şu 1 yıla yakın süre içerisinde amazon.com üzerinden onlarca kez alışveriş yaptım ve hepsinde de istisnasız üniversite e-mail hesabım ile bana sağladığı prime üyelik ile ikinci günün akşamında ürünü bana ulaştırdı.

Bu alışverişlerden sadece iki tanesinde türkiye'de olsa kimseyi haklılığıma inandıramayacağım benzer sorunlarla karşılaştım.

birincisinde; abd merkezli bir firmadan saat aldım. iki gün sonra kargo geldi. her şey süper görünüyordu. Dıştaki kutuyu açtık, içinden saatin kendi kutusu çıktı açtık ama içinde saat yok. Kitaplar, garanti belgesi hatta saatin konduğu küçük yastık var ama saat yok ! damarlarımıza kadar işlemiş türk olmak ve sayısız kere yaşanmış hepsiburada vb. tecrübeleri film şeridi gibi gözümüzün önünden geçerken aklımızda tek soru vardı: "saatin kutuda olmadığına adamları nasıl inandıracağız? keşke açarken video çekseydik." gibi onlarca saçma düşünce aklımızdan ışık hızıyla geçmeye başladı. hemen on-line destek servisine ulaştık ve 1 dk içerisinde iade işlemi yaptılar ve onlarca kez ürünü kapalı olarak tedarik ettiklerini, sadece kargoya koyup gönderdiklerini böyle bir sorun yaşadığımız için çok üzgün olduklarını söylediler.

ikincisinde de aynı olay bu sefer samsung ssd hard disk içini başıma geldi. Hard diski macbook pro'ya ikinci hard disk olarak takacağım aparat çıktı ama ssd hard disk yoktu. Bu sefer de direk müşteri hizmetleri beni arasın kaydı bıraktım ve daha kayıt alındı demeden telefon çaldı. Yine 1 dakikadan az süren bir prosedür ve onlarca dilenen özürlerden sonra eksik olan ssd hard disk'in en hızlı kargo seçeneği ile 24 saatten az sürede bana ulaştırılacağı söylendi. bu sabah olaydan sadece 12 saat sonra bahse konu ssd'nin dağıtım için araçta olduğu ve öğleden önce teslim edileceği bilgisi ups ve amazon tarafından hem mail hem de sms ile bildirildi.

şimdi yukarıda anlattığım iki olayda ülkeyi türkiye ile şirketi ise hepsiburada, gittigidiyor, n11 vs. ne ile istiyorsanız değiştirin ve çözümün ne olacağını hayal edin. En iyi ihtimalle "ne bilelim ürünün kutudan çıkmadığını?" "kargo listesinde ürün kutuda görünüyor" "saatleri abc firmasında tedarik ediyoruz onlarla görüşüp daha sonra iade prosedürü başlatabiliriz. 5-7 iş günü sürer" vb gibi cümleler duyarsınız. üstüne bir de sanki hırsızlık yapıyormuşsunuz ya da çakallık peşindeymişsiniz gibi onlarca kez şüphe duyan söylemlere maruz kalırsınız.

Ha eğer benim yaşamadığım süre içerisinde ülkemizde bu konuda bir devrim yaşandı ise ve 1 dk kısa sürede iade ya da ürün tekrar gönderimi sağlayan siteler varoldu ise lütfen söyleyin de bilelim.
Olayını anlayamadığım alışveriş sitesi. Bir oyuncak almak istiyorum. 3 parça toplam fiyatı 54dolar. Ama shipping mevzu gümrük muhabbeti nedir anlamadım bir türlü. Allah aşkına bilen, kullanan varsa yaksın ışıkları aydınlatsın beni şu konuda. Tek parçası gitti gidiyorsa 250 lira. 3 parçaya bakıldığında 600 liraya falan denk geliyor.
kitap ve müzik cdleri edinmek için kullandığım muhteşem site. daha da hayatımda bu kadar güvenilir bir online alış-veriş sitesi görmüş değilim.
Amazon.com, Jeff Bezos tarafından 1994’te Cadabra.com adıyla açıldı ve 1995’te kurulumunu tamamladı. internet üzerinden ürün satan web sitelerinin ilklerindendi.Elinde ürün tutmadan ürün pazarlama” mantığını ilk uygulayan şirket oldu. Bu sisteme göre, müşterilerin ürün talebi kaydediliyor ve daha sonra ilgili ürün, satıcı şirketten alınıp, müşteriye satılıyordu. Stoklarında ürün tutmadığı için, elinde asla ürün kalmayan Amazon, kısa sürede büyüdü. Arkasından pek çok web sitesi kurulup aynı şekilde çalışmaya başladılarsa da, Amazon’un Online Satış’taki hakimiyetini asla engelleyemediler.

Amazon, ilginç bir pazar stratejisi güttü. ilk 5 sene kar beklemedi. Bu sebeple online çalışan diğer şirketler karlarını katlarken, Amazon’un kar yükselişi çok küçük miktarlarda artıyordu. Bu yavaş ilerleme stok sahiplerini zaman zaman sinirlendirdiyse de, stratejilerinin başarısı kısa sürede anlaşıldı. Kar beklemeyen Amazon, ürünlerinde diğer şirketlere göre büyük indirimler yaptığı için, internet kullanıcıları arasında kısa sürede “alışkanlık” oldu. internetin ani yayılımıyla birlikte şirket hisseleri hızla tavan yaptı. Bu hızlı yükleşi göstermek için, şirketin 2003’ü 35 milyon $ karla kapamasına rağmen, 2004’te 588 milyon $’a “zıpladığını” söylemek iyi bir örnek olabilir.

Küçük bir şirket olarak kurulan Amazon, 2000'li yıllarda fabrikalarında kendi logosunu bastığı ürünleri, promosyon olarak dağıtan dev bir şirket halini almıştı.
başıma bir iş gelmeyecekse alışveriş yapmak istediğim alışveriş sitesi. türkiye deki gibi adam sikme odaklı olmadığı biliniyo. hadi bakalım hayırlısı.
ilk kullanışımda t-shirt almıştım, bilmedigimden dolayı yanlışlıkla size bölümünü atlayarak direk sipariş etmiştim. XXL olarak gelmişti girdim canlı destek hattına anlattım derdimi. dedikleri şey "ürün sende kalsın, sen tekrar sipariş et ben de bu arada paranı kartına geçeyim" adam resmen bunu dedi. daha sonra tekrar sipariş ettim, "bu sefer dogrusunu seçtin dimi ehehe * " tarzı bir şakalaşma oldu daha sonra da neden böyle bir şey yaptıklarını anlamadan, neden bu kadar kendilerine zarar verdiklerini anlamadan chati kapatıp, 5 yıldız verdim.
"Müşteri memnuniyeti" denilen olayı, "kendilerine zarar vermek" olarak değerlendiren insanların alışveriş yapmaması gereken site. Adam senin tişörte vereceğin 50 doları zaten senden fazlasıyla çıkarıyor. Bu entryni bu gece 1.000 tane yazar görecek. Sonra baska biri de aklina geldiği icin yazacak, onunkini de 3.000 kisi görecek diyelim. Şimdi bunu dünya capında düşün yetenek varsa. Adam milyar dolarlık reklam çalışması yapsa ulaşamayacağı kitleye ufacık bit jest ile ulaşıyor. Kaldı ki senin satın aldığın kıçıkırık tişörtünün belki 500.000 katını ciro yapıyor. Ama atladıkları bişey var; müşteri sikme odaklı şirketler tarafından bafilenmeye alışmış bünyeye fazla gelir bu jestler.
kitap kurtları için cennet. amazon.com'dan bir kitabı türkiye'den nasıl en ucuza alabileceğiniz konusunda işte birkaç tüyo:

1- arama bölümünde kitaplar listelendiğinde mutlaka sol tarafta "prime" ve "amazon global shipping" seçeneklerini işaretleyin ve sepetinizdeki kitapları satın alırken ise "gift" seçeneğini mutlaka işaretleyin.
2- kitaplar listelendikten sonra yine sol tarafta "used" olarak seçim yapın(kitabın kullanılmış olmasına aldanmayın, kullanılmış kitabın kondisyonu belirtiliyor. seçerken buna dikkat edin)
3- siparişi ilerletirken kargo tercihini "AmazonGlobal Standard Shipping (averages 12-17 business days)" ve bir kaç kitap sepetinizde varsa bunları birleştirerek göndermeleri için "Group my items into as few shipments as possible" ibarelerini seçin.
4- yanlışlıkla sipariş geçseniz bile tedirgin olmayın. para hemen bizdeki gibi hesabınızdan çekilmez. belli bir süre size iptal etme hakkı tanınıyor. (bu korkmadan sipariş oluşturmanız içindi)
5- her şey yolunda gitmesine rağmen sipariş oluşturduğunuzda hata gelebilir. genellikle hata kitabın türkiye'ye kargosu olmadığı içindir. şansınızı bu kitabın sıralamasındaki biraz daha pahalı olanıyla yeniden deneyin. problem ortadan kalkana kadar uğraşın. hata vermeyeni sepetinize ekleyin.
6- bir kitabın nadirkitap.com'dan daha az maliyete ta amerika'dan geldiğini görünce şok olacaksınız.(bu motivasyon içindi)
7- türkiye'de bulamayacağız kullanılmış iyi kondisyonlu bir kitap her şey dahil 30-45 TL arasıdır. (bu tecrübe)
8- siparişin son onayını verirken dolar ile ödeme yapın. amazon'un dolar tl paritesi biraz yüksektir. (dolar kuru 3,02TL iken, amazon bunu 3,20 tl olarak alıyor). kendi bankanız normal kur üzerinden size yansıtır. buradan da kar etmiş olursunuz(bu da bonus)
9-amazon'un avrupa sitelerinden uzak durun. oralar bize daha yakın daha az maliyeti olur diye hiç düşünmeyin. rakamlar aynı. ülkenin para birimi değişiyor sadece. ayrıca amazon.com'un seçenekleri çok daha fazladır.(bu da tavsiye)
amazon chat üzerinden bir müşteri temsilcisiyle yazıştım bugün.

iki gün geçti kitabım hala elime ulaşmadı dedim, ücret iadesi yaptı. peki kargo yolda gözüküyor bana teslim edildiğinde ne yapacağım dedim sende kalsın dedi. şaka gibi.
buradan havalı tüfek almak istedim ama gümrükten geçmez diye vazgeçtim. iyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim.
çok uzak gelmez sorun çıkar demeyin kullanın derim. özellikle elektronik eşyalarda türkiye'de fena giriyorlarmış onu fark ettim. adamlar o kadar kargo parası o bu vergisi almalarına rağmen türkiye'deki fiyattan çok çok aşağıya ürünler bulabiliyorsun. standart gönderim dedim normalde 18 nisanda gelmesi bekleniyordu 1 hafta önceden elime ulaştı ve üründe hiçbir sorun yok.

ne kadar kar ettim? 150 lira kadar.

(bkz: bugünde övdük çok şükür)
Bozulmayacağını servis gerekmeyeceğini öngörebildiğiniz eşyaları alabilirsiniz ülkemiz ile fiyatları elbette farklı olacak adamın burada servise teşkilatı oluşturması yedek parça stoklamak mecburiyeti olmadıktan sonra.
selamun aleyküm. yine övmeye geldim.

adamların mükemmel müşteri servisi var. geçen razer hammerhead kulaklık aldım buradan ama bi türlü ısınamadım. 10 gün kadar arada sırada kullandıktan sonra "ulan ben neden geri vermiyorum ki" dedim kendime. girdik baktık nasıl oluyor falan. aslında hiç canlı destekle konuşmayacaktım bile ama sonra baktım kargo parasını adamlar karşılamıyormuş. açtım chati, dedim kardeş kargo parasını ben mi ödüyorum, 70 lira kargo, benim kulaklığım zaten 170 lira tutuyor. biraz konuştuk adam dedi niye geri vermek istiyorsun, bende sevmedim sadece dedim. amazon'dan kaynaklı olsaymış kargo parasını karşılayacaklarmış. ondan sonra adama bi şeyler oldu "tamam amına koyayım paranı iade ediyorum kulaklık da sende kalsın" dedi. aynısını dedi bak. vay amına koyayım dedim. hiç aklımda bile yoktu böyle bi şey istememiştim kesinlikle. yani görmüştüm çoğu yerde adamların böyle yaptığını ama aklımda yoktu. cidden kulaklığı kullanmayacağım bile. siktiğimin razer'in büyüsüne kapıldık mis gibi sennheiser kulaklığım var 100 liraya aldım kaç senedir kullanıyorum sorunsuz. neyse bu da böyle bi anımdır.

şimdi giriyorum amazon'dan kendime saçma sapan şeyler alacağım.