bugün

divxplanet'in yeni adı. içerik aynı isim farklı.
divxplanet'in yeni domain adresi. eski adresten redirect yaptığı için çoğu kişinin farketmediği olaydır.
divxplanet'in isminin değişmiş hali. yıllardır nice film, dizi ve anime izledim sayelerinde. ama bünyesinde çok kalitesiz çevirmenler var maalesef. şöyle bir ayıklama, düzeltme çabasına girseler çok güzel olacak. ayrıca gereksiz diziler çevrilirken nice efsane dizi yetim bekliyor öyle.
vakti zamanında dvixplanet olup şimdi ki altyazı diye addedilen sitenin tam olarak ne iş yaptığını anlayamadığım site.

altyazı.org diye diğer önceki host name'ini değiştiriyorsun ve ismin ile tezat yol gidiyorsun. Bunca yüklediğin dizi ve filmlerin telif hakkı yok fakat sen bir tane (daha önce de olmuştu bir iki film ve dizide o durumu da yadırgamıştım) dizinin şimdi 6 sezon boyunca yüklediğin Türkçe altyazıları hiçe sayarak omo tolof hokloro vor diyerek konuyu siklemiyorsun. E sikerler sizin yapacağınız işi.. Siktirin gidin o zaman hocam, kapatın siteyi biz nasıl olsa buluyoruz zaten de siz ne sikime yarıyorsunuz?
(#34563795)

oha, nasıl içimden gelerek yazmışsam koca site kapandı ya la.

keşke başka oluşumun kapanmasını isteseymişim o an.
Kapanan altyazı sitesi. Neden kapandığı hakkinda çeşitli dedikodular var. Alternatifleri mevcut
(bkz: turkcealtyazi org)
(bkz: yedincigemi)
kapanmış olan altyazı sitesi.

aslında wikipedia gibi benzer bir kampanya ile her kullanıcıdan belirli periyotlarla $1 alınsa olurdu. vermekten de hiç gocunmazdım şahsen. işin ahlaki boyutundan ve hukuksal boyutlarından ziyade ortada ekonomik bir sorun varsa teberru yöntemi ile site ayakta tutulabilir.
türkçe altyazı sitesine gönül vermiş bir zamanların çevirmen adayı olarak, kapanmasına sadece orada emek veren üyeler adına üzüldüğüm site. ben bu sitenin ekonomik nedenlerle kapandığını kesinlikle ama kesinlikle düşünmüyorum zira böyle bir sitenin veritabanı o kadar da büyük masrafa sahne olmaz. asgari ücret alan biri bile pek âlâ karşılayabilir bunu. büyük ihtimal, ya ortaklar arasında bir sorun çıktı ve veritabanından sorumlu olan ve yahut bakımını ya da masrafını karşılayan biri çekti fişi, hâliyle yedekler de uçtu gitti ya da telif hakkı mevzusundan dolayı bir hukuki yaptırımla karşılaştılar. ikincisi biraz ilginç gelse de, bayağı baskı var şu an böyle sitelerin üstünde. ulan büyük şirketler ezip geçiyor işte böyle sadece emek veren, para gözetmeyen insanların oluşturduğu ve yıllarca süren dayanışma sonucu olan siteleri. en son the walking dead'in tüm altyazıları kaldırılmıştı işte. kim bilir arka planda neler oluyor bilemiyoruz ki. divxplanet büyük bir camiaydı. onlarca yıl oraya emek veren çevirmen arkadaşların çalışmalarının uçup gitmesi çok büyük terbiyesizlik bence. umarım bir şekilde gene yayın hayatına döner.

düzenleme : imlâ
amk bu site üzerinden bile dünyanın en b.ktan dilini bilip kendini einstein sanan dingiller tespit edilebiliyor. y.rram önce kendi dilini adam gibi konuş, sonra dingilizce bilmeyenlere çamur at.
kapanınca hayat damarlarımdan biri koptu gibi hissettim, yazık olmuş.
garip bir şekilde geri gelmiş olan site. çalışıyor şu anda. sitenin dizaynı bambaşka olmuş (domain el değiştirmiş, başkaları almış olabilir bilemiyorum).

edit: çakallar. siteden altyazı indirmye çalışırsanız sizi direkt turkcealtyazi.org sitesine yönlendiren sikko bir yer, uzak durun.