bugün

Geçmişi 10 yılı geçmeyen alternatif fon pazarı hızlı bir büyüme gösteriyor. SPK’nın Mart 2024 rakamlarına göre 69 portföy yönetim şirketlerinin yönettiği tüm fonların büyüklüğü 4 trilyon lirayı aştı. Yani 129 milyar dolar gibi bir büyüklüğe ulaşıldı.

Alternatif yatırım fonlarının toplam büyüklüğüne baktığımızda da geçen yıl 210 milyar lirayı aştığını görüyoruz. 2024 Mart sonu itibarıyla yatırım almış 268 girişim sermayesi yatırım fonunun büyüklüğü 126.9 milyar TL seviyesine çıkarken, 152 GYF’nin toplam büyüklüğü de 83.7 milyar TL ulaştı.
Erken emekli olmak isteyenler bu fonlara yatırım yapıyormuş. Ben de fon kovalıyorum bulunca affetmem…
Bkz: https://www.dunya.com/kos...if-yatirim-firsati/718023
Türk milleti böyle alternatif fon falan deyince hep sanıyor ki ille de oyun şirketi olacak. Yok kardeşim enerjiden telekomikasyona hatta unlu mamül üreten fabrikalar içi bile kuruluyor bu fonlar. Biraz ayık olun, azcık haber okuyun.
Ev alamıyor musun komşu al!! Şaka şaka.
Gayrimenkul fonu yeni trend yatırım aracıymış. Ev alacak paran mı yok ki yooook. O zaman gir bir gayrimenkule parça parça al. Hem de evin değeri arttıkça senin de paranın değeri artsın. Başka ne istiycem.
Amerika’da ALTO diye bir şirket anket yaptırmış. Buna göre
-Katılımcıların yaklaşık yüzde 75’i alternatif yatırım araçlarının uzun vadede, hisse senedi piyasasına benzer ya da daha iyi bir getiri sağlamasını bekliyor.
-Özellikle hisse senedi yatırımlarına olan güvenin düşüş eğiliminde olması, alternatif yatırım araçlarına ilginin gelecek dönemde daha yüksek olacağının işareti olarak yorumlanıyor.
-“Alternatif yatırım araçları” dendiğinde katılımcılar arasında en çok dile getiren enstrümanlar arasında gayrimenkul, özel sermaye, girişim sermayesi ve sanat eserleri de yer alıyor.
-Anket sonuçlarını değerlendiren ALTO araştırma ekibi, hisse senedi piyasasına duyulan güven eksikliği göz önüne alındığında, alternatifler portföy çeşitlendirmesinin cazip bir çözüm sunabileceğini vurguladı.
Tefas fonlarıyla karıştırmayın. Uzun vadelidir; 7-10 yıl bekleme süresi vardır. Ama doğru portföy çeşitlendirmesiyle geleceği garanti altına almak demektir.