bugün

Numbeo isimli alanındaki en doğru kaynaktan alınan güncel fiyat bilgilerinden biridir.
Meraklıları için diğer bazıları şu şekilde:
Aylık toplu taşıma pasosu: 330 tl
Benzin litre fiyatı: 5.42 tl
Domates kilo fiyatı: 10 tl
330 ml küçük su: 5 tl
Taksimetre açılış: 15 tl
Şehir merkezinde daire kirası: 3000 tl

imdü... bazı dallamalar çıkıp orada maaşlar da buranın üç katı diyeceklerdir. Doğru. Nihayetinde fiyatlar da buranın üç katı.

Bazı kalemlerde beş katı bazılarında burayla aynı. Ee?

Sonuçta Almanya'nın ekonomisi türkiye'den daha büyük, evet. Ama hayat standartları açısından aradaki fark bundan 30 sene önceki kadar değil.

Bazı poposu primadan yeni çıkmış veletler ikide bir almanyada amerikada fiyatlar şöyle hayat böyle diye ajan abilerinin kepçük ağzıyla ezbere konuşacaklarına 1945'de harabe olan almanya 1960'da türkiyeyi kat kat sollamışken en son 1922'den beri topraklarında savaş görmeyen bir ülke nasıl olup da o kadar geri kalıyordu, milletle devlet nasıl kopuyor, resmi ideoloji sürekli halka politik bir dayatmayla meşgulken, hayat tarzlarına müdahale ederken, örtüyle, sakalla ölümüne uğraşırken batı ülkeleri nasıl da bu durumu alkışlayarak gazı köklüyor, kendi içlerinde ise aklıbaşında konulara yöneliyorlardı bunu araştırsınlar.

2001'de türkiye başbakanını el pençe divan bekletip iki kuruş borç verme uğruna öne sürülen şartlarla ekonomi politikasını maymuna çeviren, meclis yapısına kadar müdahale eden, ithal bakan atayan ve türkiyenin mutlak gördükleri iflasını gülerek izleyen batılıların sözcüsü finolar akparti iktidara gelip ekonomiyi toplamaya başlayınca tv ekranlarında uzman yorumları yapıyorlardı. Diyorlardı ki, bunlar göz boyamak için son kaynakları da satıp savarak, borçları artırarak geçici bir rahatlama sağlıyorlar. Ve yeminler ederek ekliyorlardı, en geç, ennnn geç iki yıl içinde bütün bu borç ve tükenen kaynaklar patlayacak ve ülke tamamen bitecek, ak parti de yok olup gidecek diyorlardı. Veriyorlardı ayarı gazı gezizekalılara.

Ne oldu o ennn geç iki yıllar? Bu süre içinde o ibişler bu ülkede ekonominin tükenişten sonra nasıl yeniden ayağa kalktığını gördü, insan gibi hastaneye gitmeyi öğrendi, özel hastane neymiş gördü, aile hekimliği ile tanıştı, atıl olan trtyi izlemeye başladı, yol neymiş, altyapı neymiş görüp öğrendi, ayda on gün elektriksiz yaşayan, şehirde susuz bedevi hayatı süren öküzler şimdi yılda bir kez iki saat elektrik kesilse isyan eder oldu, okullarda bedava kitabı, tableti bulanlar 20 sene önceki çocukların üst sınıflardan komşu çocuğunun eski kitaplarıyla okula gittiğini unuttu. Caddeye bir çık da bak. Utanmazsan bak. Geçen arabaların marka ve modellerini say bakalım.

Madem bu kadar kötüyse durum, sizin şu ata diyarınız almanyadan 20 yıl önce alamancılar gelirdi ki altlarında kimsenin görmediği son model arabalar, üzerlerinde filmlerden çıkma kıyafetler, ellerinde teknolojik aletler... var mı şimdi böyle uzaylı gibi bakılan alamancı?

Lan bu boş adamlar yüzünden parmaklarım ağrıdı. Yazık. Siz, evet siz gezizekalılar olmasa bugün çok daha iyi durumda da olurduk. Ama ne yazık ki varsınız. Gezide size kaldırım söktüren, itfaiye aracı, iş makinası yaktıran almanlar kendi ülkelerinde protestoculara göz açtırmadı. Utanıp susacağınıza daha zırıldıyorsunuz ya sağda solda...
yav he he, ekonomi cog eyi.
Sen oy vermeye, Almanya da bizi kıskanmaya devam etsin.
(bkz: okumadım ama haklısın)
görsel

(bkz: arkadaşları ona einstein demiyor)
10 gün önce Almanya idim 1.2 Euro ya pazardan mis gibi elma alabilirsiniz.
ülkeler arasındaki döviz kurlarını karşılaştırmanın en güvenilir yollarından birisi BigMac fiyatlarını karşılaştırıp mevcut döviz kurlarının değerli mi değersiz mi olduğunu hesaplamaktır.
Tabii lan manyak mısın alman ekonomisi de neymiş.
Yazının tamamını okumayan, zaten herhangi bir yazının tamamını değil yarısını okusa gezici olmazdı diyebileceğim tiplemelerin yazdıkları bütün sözde karşılıkların ve olumsuz yorumların cevapları zaten yazının içinde var.
Daha fazla sinirlenmeden offline olayım ben.
Okumayın siz okumayın. Zaten yazı filan ne ki? Size bi çadır, iki kutu bira olsun, her borazanı çalarsınız. Yazı da neymiş...
atıl olan trt den sonrasını okumadım.
atılmış... ulen madem işleyen bir kurum ise niye elektrik faturalarından trt bedeli ödüyorum?
niye her aldığım elektronik cihaza trt bandrol bedeli ödüyorum. valla sikerler öyle işi.
1 kg et 20 lira.
Sikmişim elmayı kardeş.
Adam mangalını alıyor gidiyor bavyeranın çayırlarına.
2 kilo pirzolayı atıyor mangala cosss diye.
Sen napıyosun?
Ucuz olsun diye tavuk kanat.
Elma 8 liraymış.
Et kaç para almanyada kardeş?
Mazot kaç para?
Elektrikten kayıp kaçak bedeli alıyorlar mı?
Ya da cep telefonu ve bilgisayarda "zdf bandrol vergisi" var mı almanyada?
Peki emekli maaşlarından suriyeliler için zorunlu kesinti yapıyorlar mı?
Srn bunlardan haber ver.
Yemişim elmayı...
Bak şimdi şöyle kiyaslayalim. Almanya'da asgari ücret yaklaşık 1500 euro. Senin verdiğin rakamlar TL kardeşim. Onları bu Euroya çevirmek lazım. Almanya'da motorinin ortalama fiyatı 1.2 euro. Türkiye'de ise yaklaşık 4.6 lira. Kaç birim motorin alabildiğini hesapla. Bak şimdi benim arabam 2012 polo. Satsam 40000 lira ikinci el piyasa değeri. Almanya'da ise 6000 8000 Euro civarında. https://www.autoscout24.d...mp;fregfrom=2012&cy=D al bak buradan.bizim asgari ücretlimiz mi daha rahat poloya biner onlarınki mi ? Aslında verdiğin sayıları Euro'ya çevirdiğinde hepimiz görebiliriz. Ha ben Alman hayranı bı adam değilim. Benim kazancım da Türkiye şartlarında bana güzel imkanlar sunuyor şükür. Ama böyle TL ile fiyat verip birbirimizi uzmeyelim.
küfür edecektim, satırlarca yazacaktım ama vazgeçtim, zira çomar her koşul altında çomar kalacaktır, hem de uykum var.
bir alman maaşıyla kaç kilo elma alabiliyo, konunun zort dediği yer orası zaten.

et, süt yumurta, herkesin alabilmesi için fiyatları daima ucuz tutulur, sosyal devletlerde. benzin 1,29 burada.

fiyatların öyle görünmesinin sebebi kur farkı kardeş, adam olsaydın da euro´nun 4 lirayı geçmesine izin vermeseydin.
almanya pahalıymış gerçekten.

italya daha ucuz. en azından meyve, sebze, et daha uygun.

fakat sıfır araba almak isterseniz italya almanya'ya göre 3.000 - 6.000 euro arasında daha pahalı.

t: almanyadaki fiyatlardır.
iyi de bize ne?
bilmeden konusuyorsunuz asgari ücreti 400-450 euro!
arkadaş nişantaşıda asgari ücretle yaşamaya çalışan adamı özetlemiş almanya diye, hadi yemiş gibi yapalım bu sefer tatmin olsun. almanyada asgari ücret 1.500€ ve ortalama 500€'ya ev bulabiliyorsun kiralık, dublex villa bakmana gerek yok. ehonomi çohh eyiii de uzatmadan da bizde çomarımızı tanımlamış olalım.
alınteriyle 1404 tl kazanıp,
ev geçindirmemiş bir dingilin,
alamanya üzerinden göte giren yerli ekonomiyi aklama çabası.

yakında bu şerefsizler asgari ücret çok yüksek, düşülsün diye başlık açarlarsa şaşırmam.
türkiye'de 2 tl olmasına eşittir. 1 euro=1tl gibi düşünmek gerekir orada. bir de mesela murat özün 50 tl'ye türkiye'deki bir et reyonundan alacağın et ile 50 euro'ya almanya'daki et reyonundan alacağın eti bir karşılaştırmış, bakın bir aradaki kafa yakan farka:

http://www.youtube.com/watch?v=G4EgdI9opJs
Yapılan en büyük yanlışlardan biri de ülkeler arasında birim karşılaştırılmasının yapılmamasıdır.

Almanya'da 1 kilo et 9.70 €
Türkiye'de ise bir kilo et ise 40 TL civarında.

Almanya'da asgari ücret tam anlamıyla yok. Bir Alman saatlik 8,84 € para alıyor asgari şartlarda. Bir Türk ise günlük olarak 50 TL civarında. Yani bir Alman sekiz birim ayırdığında et alabilirken türk ise 50 birim ayırmak durumunda. Yani sizin cebinizden daha fazla çıkıyor. Almanların bizi kıskandığı falan da yok.
DEGERLI COMAR ARKADASLAR, BAKIN O 2001 DE EL PENCE DURULAN VE ANLASILAN ANLASMA OLMASAYDI SIZIN COK IYI DIYE OVUNDUGUNUZ AMA BALON OLAN, EKONOMI OLMAZDI. SIZ IMF VE DUNYA BAKANLARIYLA YAPILAN, DERVIS KEMALIN BELIRLEDIGI OZELLESTIRMELER VB SEYLERLE ARTI ABDNIN KENDI DOLARINI PIYASAYA SURUP DUSURMESINE BORCLUSUNUZ. TURKIYEYIDE KIMSENIN KISKNADIGI YOK, GOTLERIYLE GULUYORLAR BIZE.
amk. sabahtan beri sol ferame de elmadan soğuttunuz amk.
Ya yapacağınız versusu sikeyim elmayla versus yapanın kafası armut gibi olur.
çok uzun yazmışsın kardeş.

"ahabeden önce ayfon yohdu almanya bizi gızkanüyü" yazsan yeterdi.

arada bi iki de gezizekalı yazmış. lise hocana götür de 100 versin.
Doğrudur, çok iyiyiz zaten ayni Almanya ford mustangi yaklaşık 100.000tl ye satarken biz 490.000tl satıyoruz bu aradaki fark kadar da elma yitiyoruz biz de zaten.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar