bugün

bir alman arkadaşım söylemişti.

steamden ekledim, bana merhaba yazdı sonra amina koyim, orus yazdı ben de
ona merhaba yazıp neden küfrettiğini sordum...

ben rl de yaşıyorum ve burada her 4 insandan 1 i türk diyor.
burada türklerden en çok duyduklarım bu diyor.
ben de kötü türkler yazdım o da hayır kötü değiller sadece ortalama anadolu çiftçi ağızlı konuşan türkler diyordu.
sonra orada tanıdığı 2 türk varmış iyi olan onların da biri istanbuldan diğeri izmirden gelmş dedi bunlar çift olabilir emin değilim..
neyse onlar da(tanıdığı iyi türkler de) benim vergimle refah içinde yaşarken türk bayrağını bana göstererek sallıyorlar falan dedi, yani anlayacağınız üzere entegre sorunu halen var.

kusura bakmayın ama orası türkiye değil, kuzey kıbrıs değil türk bağrağını balkona asıp gururlanmak kadar saçmalık olabilir mi?

benim aklıma şu geldi izmirli adettir, milli günlerde asar ya da sürekli asar beni ilgilendirmez de almanya da alman gibi yaşamak varken kim orada türk olduğunu ilkel yöntemlerle belli etmek ister?

birincisi türkçe konuşmak ikincisi milli günlerde bayrak asmak burada normal ama orada almanca konuşmak alman bayrağı sallamak varken ister sevin ister sevmeyin ben böyle düşünüyorum oraya gittiysen bazı şeyleri unutmalısınız arkadaşım.

biz sokakta arapça konuşan suriyelileri sever miyiz hayır...
biz sokakta suriye bayrağı açan suriyelileri sever miyiz hatta gitsin ülkesinde yapsın deriz.
biz aynı dinden olduğu halde zor katlanıyoruz aynı dili konuşursak işimize alıyoruz, güven sorunu da var üstelik.
biz de kızlarımıza laf atınca çingenelerle bir olup, neo turancılık yapıp faşistlik denilen o milliyetçiliiği yapıyoruz bilmem anlatabildim mi???
Kültür ve eğitim farkından dolayı.
kızlarını kesmemiz olabilir.
Almanya dan gelen turklere bakın hepsi onlar gibi olmayı sever ve seçer evet hepsi ve eğer orda bir türkü trafikte yolda alışverişte nezaketiyle heryerde barbarligu ile ayırt etmek mümkündür..
Almanya dan gelen turklere bakın hepsi onlar gibi olmayı sever ve seçer evet hepsi ve eğer orda bir türkü trafikte yolda alışverişte nezaketiyle heryerde barbarligu ile ayırt etmek mümkündür..
Türkleri hiçbir millet sevmez neden sevmediğini her sekilde anlayabilirsiniz avrupaya gidin. Avrupalılar sadece osmanlı ahlakını yani ıslam ahlakını hoagorurler
azınlık olmaları, ve yeni nesillerin çeteci ve serseri davranışları. amerika doğumlu meksikalıların yaptığı gibi.
almanyadaki türklerin, çocuk parası için peş peşe çocuk peydahlamaları.
bu yüzden türk nüfusu alman nüfusundan daha baskın çıkar ve almanlar kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşer.
tek kelimedir. almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık. bizim çok sevmemizden de kaynaklanabilir. zıt kutuplar birbirini çeker.
Cok hakli nedenlerdir. Ülkelerinde kadinlara, kizlara laf atan taciz edenler cok yuksek ihtimalle turktur. Bazi turkler öbekler şeklinde biriktigi icin yolunu degistirmek zorunda kalanlar kendileridir. Yasadiklari ulkenin dilini ogrenmemekte israr edip, kendilerini bin turlu sikinti cikartan turklerdir. Cocuk parasi yardimi alabilmek icin her yil doguran, turkiyede kuzen yakin uzak akraba vs her turlu tanidigi almanyaya aldirmak icin evlenen kendileridir. Asimile olma korkusuyla, asimilasyonla yasadigi yere ayak uydurma, saygi gostermeyi karistiran kendileridir.. vs. .. vs..
almanyada yaşayan türklerin belli bir eğitim görmeden direkman almanyaya gönderilmesi..zaten adamların çoğunun da direk doğudan ve kırsaldan gitmesi.ayriyetten burda bile okuma yazma bilmeyen ve yurttaşlık,sendikal haklar gibi haklarından habersiz kitlelerin şehir yaşamını görmüşlüğü yokken gitmesidir en büyük sorun.şimdi bu adam elin avrupasına nasıl uyum sağlayacak..vakti zamanında yaşanmış ve yaşanmakta olan bu uyum sorunları nedeniyle sevmezler kanımca..yoksa içlerinde eğitimli eli yüzü düzgün,almanyaya entegre olmuş türklerde vardır ama sevmediklerinin çoğu eğitimsiz,cahil,alman toplumuna entegre olmayı bırak almanca öğrenme zahmetinde bile bulunmayan kıro takımıdır..alman haklı, bunları ben bile ülkemde çekemezken elin almanı çekmek zorunda mı..
ismail Yk , Yurtseven Kardeşler , cankan .
Türklerin çingeneleri sevmeme nedenleri ile aynı nedenlerdir.

türkler yere tükürür
çöpleri zamansız döker
apartman yaşamına uyum sağlayamaz
her an kavgaya meyillidir.

(bkz: e koyam götüne)
almancılardır.

ülkenizde saçlarının yarısını sarıya boyayan, istakoz gibi solaryumdan çıkan, ışıklı tabela gibi adlarının yazdığı kemerler takan erkekler,
mini etek giyip, kafalarını tesettüre benzemeyen ucube gibi kapatan, bülent ersoy makyajlı kadınların bulunduğu bir millet düşünün.

bizde sevmezdik abi şimdi. yalan yok!
oradaki kürtleri türk zannetmeleri.
türklerle tanışmış olmaları.
Göç eden potansiyel işçilerin daha şehir görmeden başka bir kültüre, ülkeye adapte olmaları beklenemezdi. bu da doğal olarak çatışmaya yol açtı ve türkler kaba, cahil bir millet olarak kategorize edilmeye başlandı. göç eden Sonraki nesiller doğal olarak buna karşı türkün türkten başka dostu yok düşüncesiyle hırçınlaştırıldılar.
türkiyeye köyüne gelipte.

- "anaaaaneee şey gıııı siz buna türkçede ne diyoodunuz yaaa" deyip çatıdaki anteni sorması...
Türban.
türk milletinin 7/24 düşündüğü, kendine dert edip ağladığı, devletin tüm mekanizmalarının çözüm üretmek için çırpındığı hadisedir.

(bkz: de get lan)
almanlar tanrı mı ? abartılan yaklaşım. çoğunluk almanın sikinde bile değil. sadece bazı yağ torbası kılıklı biracı dangalağın sesi çok çıkıyor.
universal bir insanlık ölçüsünde bir türkün beğenilecek nesi varsa alt alta yazın. yani yazmaya çalışın. karşısına da müslüman türkün el üstünde tutulan özelliklerini yazın sonra bakın karşıdan bakalım neden sevmiyorlar.

bu entry almanların sevmeme sebebine yönelik bir algı yaratsın diye yazıldı. almanlar sevmiyor diye kötüyüz anlamı çıkmasın ya da islam kötü çünkü almanlar sevmiyor anlamı da çıkmasın. sadece sevmeme sebepleri için analitik bir yöntem olsun diye yazıldı. yazıldığı şekilde anlamayacak kadar aptalların çok olduğunu sanmıyorum aslında ama yine de belirteyim. jisıs krayst. amin.
gerçekten de yaşamadan anlaşılamayacak nedenlerdir.

açık konuşalım mı? bunun bütün ve gerçek sebebi ilk neslin yaşadıkları ve yaşattıkların ibaret değil. bu gerçeği üzülerek itiraf edelim kendimize öncelikle. bakın almanya'yı yaşamış biri olarak söylüyorum, yeni nesil almanların büyük çoğunluğu türklere karşı oldukça pozitif. evet mesafeli ve bir miktar önyargılılar ama babalarından gelen ırkçı söylemlere de büyük tepki koyuyorlar. bu mesafe ve önyargının nedeni de büyüklerinden dinledikleri "türkler geldi ağzımıza sıçtı" masallarından ziyade orada yaşayan 2. ve 3. nesil arada kalmış, ne idüğü belirsiz almancıların kendilerine yaşattıkları. şimdi öyle bir hava estiriliyor ki sanki son nesil almancı türkler çok modern, çok zengin, üniversite mezunu, iyi adapte olmuş, iş sahibi insanlarmış gibi hatalı bir yargıyla değerlendirme yapılıyor.

yok öyle birşey yahu! evet iyi para kazanan, iyi eğitim almış türkler var fakat sayıları öyle aman aman değil ve işin ilginci bu zengin ve eğitimli topluluğun büyük çoğunluğu 3 nesildir orada yaşayanlardan ziyade son 10 yılda oraya gidenler. yani ailesi almanya ile ilgili olmayan, türkiye'de ya da avrupa'da eğitim alıp almanya'da profesyonel olarak çalışmaya gidip kalanlar. ziyadesiyle 3 nesillik bu karşılıklı çatışma çok da umurlarında değil.

gelelim işin din kısmına. almanya, fransa ve ingiltere'de alenen faaliyet gösteren yüzlerce cemaat camisi vardır. ve bu camilerin etrafına konuşlanan cemaatçi tipler, garip kıyafetli karanlık insanlar. medyanın gazına gelmeden önce gidip ciddi anlamda incelemek gerekir bunları. türkiye'de zangır zangır çan çalıp ayin yapabilen kaç tane yeni nesil kilise var. (bakın tarihi camileriden bahsetmediğim için gelip bana tarihi kiliseleri örnek göstermeyin.) ruhban okulu denilince tüylerinin tiken tiken oluyor değil mi?

bir de fransa'da burka yasaklanmış! ultra enteresan bir neoislam kıyafetinden bahsediyoruz, afgan kadınların falan giydiği. burkanın türklerle ne ilgisi alakası varsa...
alman kadınlarının türk erkeklerine yavşamalarıdır.
yasamadan anlanamayacak olan nedenlerdir.
goc eden ilk neslin, almanlarin emri altinda olmalari, onlarin islerini gormeleri, onlar icin calismalari sebebiyle aslinda ilk nesille ilgili bir sorun yoktu. ipler onlarin elindeydi cunku. bunu yasayan ilk nesil anlatiyor sallamiyoruz. ama sonra sonra * universite okuyan, pahali arabalar kullanan, isci calistiran, yetki sahibi, alman fakat turk olan, ozellikle 3. nesil ile irkci kesim * , bunu gormekten hoslanmamaya basladi.
herseyi dine baglamaya calistigim yok ve bu yuzden ozel bir caba sarfetmiyorum ama; hakikat bu. din onemli rol oynuyor.
fransada burkanin yasaklanmasi
isvicrede minarelerin yasaklanmasi
almanyada turk okulu acilmasina izin verilmemesi
hayatini onlarin hayatlarina gore sekillendirirsen el ustunde tutulursun. el ustunde tutulan turkler de var. irkci olmayan avrupalilar da...