bugün

basketbolun 10 yılına her açıdan yön vermiş ikondur.

ıverson biraz private adam. projectlerde büyümüş, gücün zayıflık göstermemek olduğuna inanan ve kendini hep bu şekilde güçlendirmeyi başarmış biri (bkz: dovmesi) ve insanlar bu yüzden onun yaşadıklarını genelde bilmez ve overrated olduğunu düşünür. kaç kişi mj'in karşısına gelip, coolunu bozmadan geçip sayısını atmıştır? karşısındaki zaten boru değil, hem mj hem idolu. o anın gerilimini düşünmek bile benim sinirlerimi bosaltmaya yetiyor kaldi ki coherent bir düşünce hareket içinde olayım. işte binlerce oyuncudan farkı da o zaten. hustle. dare. yaptığı ettiğinin yanında en çok hustle'ıyla herkesin saygısını kazandı. dönemin en sert adamları ıverson'dan daha hard oynayan yok diyordu. boyunu, kilosunu biliyorsunuz. ki o dönem şuanki gibi "eli değdi canim acıdı, aa noldu sana uf mu oldu gel öpeyim kuzumu" nba'i değil. physicality var. neredeyse her maçta ciddi çürükler, kesikler ediniyor, buna ragmen boyle oynuyor adam. bir kez shaq'tan üst bacağa aldığı dizle 2 ay yatmış. shaq'tan diz alınca normal bir insan ölebilir amk.

biri bu başlıkta en buyuk degil en yetenekli basketbol oyuncusu demiş. katılıyorum. millet erkenden gelip practise yaparken kendisi bi kova tavuk gömüp forma giyip maça çıkarmış. kendisi bu durumun sorulmasindan vs haz etmese de, (bkz: we re talkin about practice man x 24) acaba bi 10'ar dk erken gelip, azıcık practice'lese şuan balon lebron'a falan toz yutturuyor olabilir miydi diye düşünüyor insan. çok isterdim ama herkesin olayı farklı. ıverson baskete suanki gevşekler gibi "işimi yaparım parami alirim evime giderim kazanamasak da banane lol" şeklinde yaklaşmadı. içinden gelmesi gerekiyordu, mucadele etmesi gerekiyordu oynamasi için, kalbiyle oynuyordu çünkü. philly'nin bir zamanki koç değişiminde de bundan sorun yaşandı. ıverson olecegini bilse oyuna teknik - soguk yaklaşmadı çünkü. o yüzden icindeki ateş sondugunde ve vücudu elvermemeye başladığında da işi bitirdi. laproş gibi greedylikten 50 yıl basket oynayacak adam değildi yani zaten.

ya ben 1 sey biliyorsam dunyada: bir iste en cok ilerleyen o işin en iyi yapanı değil. en cok ilerleyeni en iyi pazarlamacisi. şuanki örneklerde mevcut.

bu arada lisedeki çete kurma olayının aslı öyle değil, görmüşken düzelteyim. kendisinin kalabalık bir grup arkadaşı olduğunu biliyoruz. bunlar dolaşıp eğlenirken bir başka grupla karşılaşıyor (bu grup tamamen beyaz. ıverson'un grup tamamen siyahi.) ve laf atışması vs derken kavga çıkıyor. olayda bi ton kişi kavga etmiş olmasına rağmen sadece ıverson ve 3 zenci arkadaşı gözaltına alınıyor. ıverson'un olayda bir kadının kafasında sandalye kırdığı söyleniyor ve sırada 17 yaşında olan ıverson, yetişkin olarak yargılanabilmesi için çete kurmakla suçlanıyor. ıverson ve 3 arkadaşı bir süre ceza yatıyorlar, ve bu sürede halktan ciddi bir tepki olup yürüyüşler vs duzenlenince bu gerzekler de ellerinde hiçbir delil olmayan bu suçlamayı düşürmek zorunda kalıyor. ama buna rağmen lisenin son sınıfını mecburen basketboldan uzakta, açık lise vari bir okulda okumak zorunda kalıyor. ama ıverson lisenin ilk 3 yılında oynadığı, win ustune win alip adından bahsettirdigi yetenegini coktaan ortaliga salmisti. bu performansı gören biri (unuttum kimdi ya) bağlı olduğu universiteden ıverson'a ulaşıp full scholarship teklif ediyor. ve ıverson efsanesi başlıyor. o college takımını da göğe çıkarıyor eli değmişken.

bunun yanında kendisi stil ikonu olarak da ciddi bir geçerliliğe sahiptir. cornrow'u gettoluktan o çıkardı, dövme olayını mainstreama çıkaran birkaç öncü saymak gerekirse biri odur. sleeve ve bandleri zaten demeye gerek bile yok. ama nba yine yapmıştır yapacağını ve şuan kimseyi bu konuda konusturmasalar da, zamanında bir whitewash gecirmislerdir, zincir ve rap muzik gibi zencilikle iliskilendirilen pek cok seye kısa dönem ban getirilmistir. sistematik ırkçılık ıverson'un önünü 1 2 yerde değil hayatının her anında kesmiştir yani. şimdi nba yakınıp dursun hype yok, su yok bu yok diye. basketbolu bir show, heyecanla bekleyecegin mutlu mesut izleyecegin bir sey olmaktan çıkarıp birkac dinozorun, artık rookielerin kanını mı iciyorlar nasil yapiyorlarsa, 100000 yıl basket oynamasını, birkaç "uff niye geldik ya evde cips yiyebilirdim neyse hicbiseyin anlami yok hayatta zaten, 2 atiyim da eve gidebilelim" jokic yapan kendileri. kreş öğretmeni ve faşist lider sentezi yönetimle bütün ruhunu sıkıp bitirmiş olan kendileri. umarim hiç para kazanamazsın nba. nenen, beben ölsün nba.

ıste böyle. ıverson bir underdog'dur yani. valinin özel izniyle hicbir zaman hicbir sey yapmadı. yaptığı her seyin arkasında kendi çabası olan hatta etrafındakilerin yaptığı da %90 kendi çabası olan bir insandır. yalnizca corporate kimliğini o kadar sert belirleyemedi ve kitlelere kendini sevdirme derdinde olmadı. siyasetci lebron kadar piyasa kaşarı olmayı midesi kaldırmaz. shaq gibi heryerde sebeklik yapmayı da (shaq'i severim, kufur etmeyin). oyuna saygı ile geldi ve fuel kalmayınca işi bitirdi.
Türkiye’ye gelmiş en iyi basketbol oyuncusu. Evet.
görsel
Netflixteki belgeselini izlemelisiniz. Çok çarpıcı şeyler var.
8 sene olacak ben hala bu adamın beşiktaş formasıyla oynadığını unutamıyorum aq
bjk'ye gelen en değerli yabancıdır.
Beşiktaş'ta forma giymiş efsanevi basketbolcu. bir ara basına 100 milyonluk servetini hiç etti, beş parasız kaldı diye haberler düşmüştü.
Kariyeri boyunca kazandığı 200 milyon dolardan fazla parayı tükettiği iddia edilmiş.

http://www.hurriyet.com.t...0244735&utm_term=post
20 yıl önce bugün draft edilen oyuncu.Sınırsız başarıları vardı ama şampiyon olamadı malesef.Gelmiş geçmiş en iyi guardlardan.

görsel
ilerleyen günlerde hall of fame'ye dahil edileceği açıklanmıştır. onunla birlikte shaquille o'neal ve yao ming de hall of fame üyesi olacak.
Beşiktaşıım oleeey.
Ah ulan ah ne güzel günlerdi. Adam beşiktaşa geldi ulen.
Efkarlandm çünkü iverson adamdır.
nba tarihinin gelmiş geçmiş en iyi guardlarından bir tanesidir.

her şeyden önce inanılmaz bir azme ve kararlılığa sahiptir.

aldığı darbe sonucu ağzı kanamaya başladığında, hakemin bunu görüp, kendisini oyundan atmaması için ağzında biriken kanı

yuttuğunu şu şekilde anlatmıştır:

"Aldigim dirsek darbesi agzima sürekli kan dolmasina sebep oldu.

Maçta kalabilmek için hakemlere agzimin kanadigini fark ettirmemem lazimdi.

O yüzden 10 dakika boyunca agzima biriken kanlari yutmak zorunda kaldim."

inanılmaz bir oyuncuydu gerçekten.
76 ers ile efsaneleşmiş dönemin en iyi basketbolcularından bir dönem beşiktaşa gelerek beşiktaşlıları mutlu etmiştir.
durduk yere yine şu hareketi karşıma çıkan basketbolcu.

https://www.youtube.com/watch?v=HxVRQHU5It0

olum spor organizasyonlarını falan siktir edin de bir insan bir insanı böyle rencide edemez ahahaha.
Yanlis dönemde basketbol oynamis kisi.

Internetin kullaniminin bu denli yaygin oldugu su dönemde oynamis olsaydı su an ki curry'den bile daha cok sempati toplayabilirdi.
Gunlerdir süre gelen curry guzellemelerini takip ediyorum ve sadece adina üzülüyorum.

Baska bir adamdin be answer sen.
bir zamanların en karizmatik, en popüler, en sevilen basketbolcusu. en kötü bir nba yüzüğü olsa idi onun için her şey farklı olurdu.

türkiyeye gelmiş en büyük basketbolcu. nba efsanelerinden birisi. gelmiş geçmiş en sevdiğim basketbolcu. belki d-rose onun yerini alabilirdi gönlümde ama onun da geri dönmesi lazım işte.
umarım şakadan ibaret haberdir. efsaneler bu duruma düşmemeli.
atlanta'da bir alışveriş merkezinin dışında dilenirken görülen eski nba starı. harbiden de "ne oldum" demeyecekmişsin. şaka gibi cidden.

Crossover'larin efendisi ve question lakaplı nba oyuncusu. Nba lakavt olduğu zamanlarda Beşiktaş'da oynamıştir. Crossover lari ile izleyenleri büyüler . Nba'nin yüzüksüz kralı !
Sen besiktasimin basina gelen en guzel seysin.
1 mart 2014 philly 76ers washington wizards maçı'ndan önce 3 numaralı forması philadelphia 76ers tarafından emekli edilmiştir. philadelphia deyince ilk akla gelen isimlerden birisi oldu ve philadelphia ile adı özdeşleşmişti. gerçekten görkemli bir törenle forması emekliye ayrıldı. kariyerinin sonunda performansında düşüş olsa da bir philadelphia 76ers efsanesi oldu ve bu töreni sonuna kadar haketti.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

maç öncesindeki törenden bir bölüm:

http://www.youtube.com/watch?v=dX7r_c8hfFU
Dün gece forması Philadelphia 76ers tarafından emekli edilen efsane basketbolcu. Ulan özledik be!
beşiktaş'ın bu sezon kadrosuna kattığı süperstar.
183 boyla shaqı bloklamış adamdır. evet.
Basketbolu bıraktığını açıklamıştır.