bugün

kitaplarında sıklıkla yaptığıdır. sanki biraz daha mütevazi olsa, birazcık daha ama. daha şık olacak sanki .
Allahın kendini övmesi ile insanın kendini övmesi aynı değildir. Allah kerem sahibidir. Noksanliktan munezzehtir. O onun hakkidir. Insan ise ölümlü ve noksandır o yüzden tevazu sahibi olmalıdır.
Kendi otoritesini kabullendirmek içindir.
övünmek- belki de kibir- bir referans noktasına muhtaçtır, kıyaslanamıyorsanız övünemezsiniz. en büyük benim derken referans aldığınız diğer tanrılarsa ve gerçekten onlardan büyükseniz bu takdire şayandır. ancak bunu yarattıklarınza karşı söylüyorsanız işte orada bir sorun var demektir.
övünmeyi tek hakeden olduğu içindir.
tek tanrı varsa bu tanrı neyi referans alıp övünebilir merak edilendir. evet tek tanrı olduğu için özeldir belki ama onlarca tanrı olsa en tembeli belki de o olacaktı. kıyas yoksa derecede yoktur.
tipik eski çağ bazı pagan tanrılarından etkilenme görülür. biz nasıl pagan tanrılarının ne kadar saçma olduğunu biliyor ve bazen onlara gülüyorsak. bizden sonra gelenlerde bu günün din adı altında inandığı tanrılarla dalga geçip, gülecekler ve insanlar bunlara nasıl inanmış diyeceklerdir. o yüzden tanrı fikri varlığından daha ziyade, ne olduğu konusunda saçma bir sorundur. sonraki insanların da eğlencesi olacaktır.
madem her şeyin sahibi ve rabb her şeye kadir neden bana ihtiyaç duydu ve beni yarattı sorusunun temelini oluşturan.
her sayfada birer ikişer yapılmış durumdur. insan mükemmel bir şekilde yaratıldı ise bahsedilen tanrının kudretini bir sayfada da anlayabilir ve unutmaz diye düşünüyorum. sanki bu sayfa doldurma amacı ile yapılmış gibi gözüküyor.
Gizli bir hazine idi inkar ettiler.
Neyse...
Yaradılış sağ olsun...