bugün

Ben yarattım ulan.
Allahı insanlar yarattı.
Kendi düşüncelerinde ve zihinlerinde yarattılar.
Ve ona kendileri inanmaya başladı.
Gözleri o kadar kör oldu ki kendileri yarattığı bir şeye inanmanın saçma olduğunu göremediler.
Acizlikten birilerine sığınma çabası.
yaratma sadece allah'a mahsus bir özelliktir. yani bu yaratılma sadece bu evrene ve daha bilmediğimiz yaratılmış ve yaratılan bu mevcudata mahsus bir durumdur. yaratılmamışın yani allah'ın nasıl yaratıldığını düşünmek tuhaftır. çünkü yaratma durumu olmadan yaratma diye bir şeyden söz edilemez. gece yaratılmadan, gece hakkında konuşamayız. çünkü bilemeyecektik. yaratan yarattığı için bunu bilebiliriz. allah'tan öncesi de yoktur. çünkü önceyi ve sonrayı da allah yaratmıştır, bu dünya'ya mahsustur. ama biz yaratıklar, yaratıldıktan sonra yaratma hakkında ileri geri konuşmamız, bu çok ilginçtir. biz şu an sadece bize sunulanlar hakkında konuşabiliyoruz bizim ne bilmemiz gerekiyorsa bu evren olsun tüm canlı cansız herhangi bir nesne olsun bunun hakkında bilgi sahibiyizdir. çünkü hepsi beynimizde mevcuttur. mesela bir kaşık dediğinde aklımıza kaşığın şekli gelir, hakkında yorum yapabiliriz velev aklımızın ucuna dahi gelemiyecek bir şey hakkında yorum yapamayız. allah'ı biliriz fakat aklımıza hiç bir şey gelmez, belki de bu küçük beynimizin onu kaldıramayacak olmasındandır. allah kusursuzdur, o yücedir. her şey ona muhtaçtır, o hiç bir şeye muhtaç değildir.
bir şeyin başka bir şeyden evrilmesi veya hasıl olması bu kainat hatta bu galaksi için tanımlı bir eylem.

inançlı insan maddenin yoktan var edildiğine iman eder.

0'ın 1'in varlığını varsayan beyin tanrı'nın varlığını kabul etmede niye zorlanır anlamıyorum.
insanlık yarattı.
(bkz: komutan logar)

allahım sen sabır.
Ölünce hepsinin cevabını bileceksin merak etme ama şu an sahip olduğun akıl bunlara ermez hata verir.

Nasıl 512 ramlik bir pc 8 gb ramlik oyunu açamazsa senin 512 lik beyin de sonsuz ram lik olayları açamaz.
yanlış ve tek tip açılardan bakıldığında kafayı yedirtme potansiyeli olan ve insanı çıkmaza sürükleyip yüzeysel sularda takılmasına vesile olabilecek sorunsal. aynı insanın zaten derinlere dalsa bile kafayı sıyırma durumu var ya neyse. tek fark kafayı sıyırma hızı olurdu sanırım. yine de bu kişiye "sorgulama biçimini değiştir ve 'insanlar maymundan geldiyse şimdiki maymunlar neden insan olmuyor' düşüncesinden uzaklaşıp kendine daha mantıklıca sorular sorup daha akıllıca cevaplar ver" tavsiyesinde bulunulabilir diye düşünüyorum. işe yaramalı, bence yaramalı yani. benim hala umudum var.
(bkz: zeki müren)
tüm bunları düşünmeyi biraktim. kafayi yiyecektim.. bos verdim hepsini kafami yasiyorum.. en iyisi dostlar, kafayi siyirirsiniz.
allah yaratılmışlıktan münezzeh olan ve herşeyi yaratmış olan varlıktır. o yaratılmamıştır.
araplar.
Cevap veriyorum kenan bey.

insan.
Muhteşem bir soru döngüsü, tanrıyı kim yarattı ? insan. insanı kim yarattı ? tanrı. Bu ne amk içinden çıkılmaz bunun uğraşmayın.
mantık hatası içeren komik sorudur.
tanrıyı insan, allah'ı muhammed yaratmıştır.
(bkz: muhammed)
Sonsuzdan daha büyük bir sayı arayanla aynı mantık hatasına düşen kişinin sorunsalı.
ölüm korkusu neler yaptırıyor?

insan oğlu vakti zamanında boş boş gezerlerken kafasına sıçtığımının bir piçinin aklından geçenleri sağa sola fikir sıçmığı bırakması ile başlayan süreç günümüze kadar evrilerek ve farklı şekilllere bürünerek gelmiştir.
oraya kadar geldiysen iyi.

yok ama iman etmiş birine "bak çok mantıklı bir soru buldum: allah'ı kim yarattı hadi cevap ver ehe ehe" diyorsan senin babanın aq ben.

bir tane dikili ağacı olduğundan şüpheli olunan tipler hz.muhammed'e piç deyip kur'an'a fikir sıçmığı diyor, sonra sokakta böyleleri adamım diye geziyor, bayramda el falan öpüyor. siker misin sabaha mı bırakırsın.
(bkz: tengri). evet
(bkz: insanoğlu)
insanoğlunun hayalperest zihni.
oo dinli insanları dikkate alacak olursak hiçbir şey kendi kendine olmaz derler allah kendi kendine oldu da derler. sonra hiçbir irade olmadan karmaşık sistemler olmaz derler ama kusursuz bir tanrı kendi kendine var oldu da derler.

işin içinden çıkmanın yolları var tabi ama uzun gider. yaratıcı, tanrı, din gibi kavramları ayırmakla buna başlanabilir. burada ciddi bir ülkede hata var. çoğu bu kavramları birbirine karıştırıyor. ayrıca ilahiyatçılar çok rica edeceğim arada sırada biyoloji derslerine de bir girsin celal hoca kızıyor.
Her şeyi su ile ıslatabiliyorsak, suyu ne ile ıslatırız? Yoksa su ezelden beri zaten ıslak mıdır? Islatılmak sudan mı gelir yani sudan sonrası için mi geçerlidir? Düşünün biraz.
(bkz: tovbe yarabbim)
güncel Önemli Başlıklar