bugün

bugün arkadaştan duyduğum ve gülme krizine girdiğim muhteşem ötesi argüman. hayır bir cevabı da yok. açıkcası göt gibi kalmıştım ortada.
namazın allah için kılındığını sanan, islamı henüz kavrayamamış insan beyanatı.
allah'ın bizim kıldığımız namaza ihtiyacı yoktur. biz de onun ihtiyacı var diye düşünerek kılmayız. ibadete ihtiyacı olan bizleriz. dağılın.
Belki de sadece birbirlerinin totişine bakmak icin kiliyolardir. Belki de bana namaz kiliyolardir. Yorma balim kendini oyle egilip kalkmana gerek yok bi tesekkur etsen yeter. Neyse ya beni ilgilendirnez adamlar inaniyor kiliyor iste banane bundan.
bana kılmadıkları kesin; kimi kardasyan a kılar kimi allah'a orası kimseyi ilgilendirmez. önemli olan allah'ın "kim" diye başlık altı yapılması. varlaığını hiç görmediğin fakat hissettiğini bildiğin ya da idda ettiğin bir metafizik varlığa ya da yokluğa kim demek pek yakışık almaz. ha aralarında bir fark kaldı. lakin öylede değildir. kısacası herkesin elindeki dua kendine.

"kendin için ibadet et".

kimlere ya da kimselere değil. aranızdan en hayırlısı troll olmayanınızdır buyurmuş ulukitap.

solframe hatmetmiş 9. nesil yazarlarımıza sorduk aldığımız cevaplar çok ilginç.

bi sonraki muadil başlığa saklıyoruz.

aramaya inanmak.

kim ne dedi dedi. kim dedi ne dedi dedi.
Yoga yapanlar niçin yapıyorsa müslümanlar da onun için namaz kılar bir nevi meditasyon yöntemi yani ruhani rahatlama sağlar belki yoga ile karşılaştırmam yanlış ama karşındaki inanmıyorsa bu şekilde cevaplanabilir.
hintliler neden ineğe tapıyorsa yada eski yunanlılar neden tanrıya kurban veriyorsa ondan.