bugün

bir arkadaşım var. onun bir hikayesi var başından geçmiş bir hikaye sanıyorum o hikayeyi söylemek ve onun hayatını anlatmak gerekir.

bir arkadaşım var. şu an 26 yaşında çok yakışıklı bir çocuk. yüzüne bakmaya kıyamazsınız. muhabbeti çok güzeldir, çok komiktir aynı zamanda. insanları asla sıkmayacak bir tip yani. aslında her ortamda olması gereken birisi. hani öyle cocuklar vardır ya ortamlardaki piç çocuk fırlama tip bütün kızlar o'na hasta falan. normlade öyle bir cocuk ancak bedensel engelli ve evden pek cıkmıyor. cok samimi arkadasım.

bu cocuk 14 yaşındayken motor ile birlikte işten dönerken bir araba carpıyor. ustası ölüyor bu cocugun bütün kemikleri kırılıyor ve bedensel engelli oluyor. arabayı süren o. cocugu alkollü ve zengin cevresi hayli geniş. davadan sıyırıyor hiç bir ceza almıyor ayrıca cocuga yardım etmiyor.
o gül yüzlü cocuk bedensel engelli oluyor ayrıca sol eli hiç calısmıyor sag eli ise kasılmaktan istediği gibi hareket edemiyor. 14 yasından sonra asla kendi yemek yiyemiyor. her zaman ailesi yemek yediriyor bu cocuga. hayatı hastaneler arkadası doktorlar ve hemsireler oluyor bin bir türlü sıkıntı cekiyor. maddi durumları pek iyi dğeil evden dısarıya cıkamıyor.

buna carpan o.cocugu ise zevk-i sefa içinde yaşıyor hayatını yasıyor her zevki tadıyor istedigi gibi bir hayat yasıyor. kırmadıgı ceviz kalmıyor.

bizim arkadas dört duvar arasında yasıyor hayattan bıkmıs yasamaya calısıyor.

annesi kanser oluyor 6 sene bogazı delik yasıyor kadın en sonunda vefat eidyor 2 ay sonra babası da kanser oluyor ve o'da ölüyor. bu cocugun abileri ablaları var hepsi birbirinde beter hepsi birbirinden bencil cocuk gün yüzü goremiyor ve evinden ayrılıyor bizim eve yerlesiyor. 2 haftadır bizde kalıyor bu cocuk.

bir gorseniz yüzüne bakmaya kıyamazsınız. o kadar yakısıklı bir cocuk gormedim ben muhabbeti saglam ancak bedensel engelli. peki onu ne bu hayatta tutuyor? ne yasamasını soylüyor? hangi güc yasaması icin ona güc veriyor? kuskusuz allah.

simdi dostlar allah yok diyenlere soralım allah yok ise bu cocuk ile ona carpan o.cocugu aynı topraga mı gidecek? sizin adaletiniz bu mu?

peki allah yok diyelim ama bunu o arkadaşa hanginiz söyleyecek peki.

kim diyeek ''dostum allah yok sen hakkını hic bir zaman alamayacaksın'' ''bok gibi yasayıp ancak ot olacaksın'' kim diyecek.

allah olmak zorunda dostlar eger arkadasım var ise olmak zorunda.
eger bu dünyada hala bir esitsizlik var ise allah olmak zorunda.
'alemin küfre göre hem sonu hem başı hiç
iki yokluk arasında varlık olur mu hiç?'der şair.
tanrı mı insanı yarattı insan mı tanrıyı sorusu goz onunde bulunduruldugunda, bu baslik ve altindakiler insanin tanriyi yarattigini gosteriyor.bi de bazi sonuclar veriyor yazarlara ornek misal:
bir arkadasim var diye baslayarak entry girme
duygu somurusu yapma
hele hele duygu somurusu uzerinden dusunduklerini kanitlamaya calisma
duygu somürüsü yapılmayan ve allahın olmak zorunda olmasının gerektiğini belirten baslık. baslık denilince formata uymuyor biliyorum ancak özür diliyorum. bu olay biraz vahim.

efendim ben duygu sömürüsü yapmısım. insanlar duygu somürüsünden ne anlıyor vallahi bilmiyorum. simdi ben olan bir olayı anlatmısım bu duygu somürüsü mü oluyor? yani ben bunu anlatmamam mı gerekiyordu? gormememiz ve duymamamız gerekiyor sanıyorum.

duygu somürüsü he. ben duygu somürüsü yapmak isteseydim kralını yapardım arkadasım merak etme sen. burada amk bir bok yazıyoruz bu yazdıklarım da dogru olan seyler. ben bedensel enggelli birisiyim izmirde oturuyorum. isteyene adresime ve fotograflarıma kadar veririm. sizin duygu somürüsünden anladıgınız eger olan seyleri soylemek ise yanlıs düsünüyorsunuz. benim soyledigim seylerin icinde tek kelime bile yanlıs değil. haa siz günesi gozünüzü kapatarak ''lalala günes yok lalaala'' diyorsanız bilemem.

dostum duygu somürüsünü bil ve oyle konus ne demek duygu somürüsü yahu. allahım yarabbim ben burada duygu somürüsü yapsam emin ol benim hysadıklarım daha kotü bunu sen anlayamazsın belki ama anlatsam oturur aglarsın diyecegim ama sen ona da duygu somürüsü dersin diye diyemiyorum.

ben duygu somürüsü neden yapayım ne gibi bir kazancım var. size bir şeyler anlatmak istiyorum sen ister alırsın ister ''ben almayayım'' der cekilirsin kenarıya.

insanlara camur neden atıyorsun anlamıyotrum. forum gibi oldu amk.

tanım yapalım belki kurtarırız: allahın varlıgından emin olan kişinin bir olayı anlatması ve allah var ve olmak zorunda diye demesi bazı kişilere bir şeyleri anlatma cabası. hayatlarında sıkıntı yüzü gormemiş gotüne buzlu badem sokmaktan oteye gitmemiş en büyük acısı ilk okulda verem asısı olmus ama ''allah yok '' diyebilme ceasretini gosteren kişilere ''bak dost sen allah yok diyorsun ama allah olmak zorunda'' demek. anlayan anlar anlamayan gül güle..
noel baba olmak zorunda
-niye yavrum?
cunku o olmasa noelde bu hediyeler gelmezdi
-evet yavrucum noel baba gercek simdi ic sutunu ve uyu gec oldu.
kişiye göre tercih meselesi değildir yani zorunluluk değildir. Allah zaten vardır fakat bunu bazı bünyeler anlayamaz, kabul edemez yada kabul etmek istemez, çünkü bu tür insanlar madde bağımlısıdır*.
(bkz: allahın varlığına arkadaşını kanıt göstermek)
(bkz: allah ın zeus un makamını ihtilalle ele geçirmesi)
görmüyoruz diye o şeyin yok olduğunu kanıtlamaz. hayat sadece gördüklerimizden ibaret değil.
var ama niye? ben hala anlayamadım anlayan beri gelsin.
(bkz: allah a inanmıyorum ama bir güç var)
dünya çok adaletsiz, kötülükler kol geziyor, yaşamak çok zor diye allahı suçlayamazsın. armut piş ağzıma düş olmaz var olmak bir ayrıcalıktır, borçtur ve o borcu yaşayarak ödüyoruz. ha ben var olmak istemiyordum bana mı sordu diyenin aklından şüphe ederim hayattan hiç zevk almamış numarası yapmasın zira o şımarıklıktır.
var da diyemezsin yok da diyemezsin... Var diyenleri geçiyorum onlar zaten ayrı bir alemde yasıyorlar kendilerince. Ancak yok diyenlere var bir iki lafım.

ya varsa demiyecegim tabii ki... Ancak kafamızdaki tanrı ya da en yüce güç kavramını genelde şu beyinsiz radikaller oluşturuyor. oysaki en büyük hatamız burada... Eğer gerçekten tüm evreni yaratan bilinçli bir kudret varsa bir kenara çekilmiş olma ihtimali de yok mudur vardır elbette... Yaratıcının olması dinlerin doğru olması anlamına mı geliyor peki ? Asla ... Ben de afedersiniz g.tümden din uydururum o zaman haklı olurum...

Kısaca böyle bir varlığa var ya da yok diyebilmek bir insanı çok ama çok aşan bir mesele.. Sonucunu kesinlikle bilemeyeceğimiz için bence önümüze bakalım. Doğru yaşayalım. Onun koyduğu kurallar doğanın kurallarıdır engizisyonun ya da arrapların değil. Bunu göz önünde bulundurarak doğuştan gelen vicdanımızın ve doğuştan gelen ahlak anlayışımızın (dinden değil) bir işe yaradığını göz önünde bulundurarak. Dinin tekelinde olmadığını savunarak koruyalım ve doğru birer insan olarak yaşayalım...

Engelli bir vatandaşa gelince... inancsız olmaktansa umut dolu olmak hayatı daha yaşanır kılacaktır...
başlığın altında ateist ve deistleri tüm ihtişamıyla görmek ne hoş.

bu sefer ateistleri bir kenara bırakıp, deistlere iki kelam edeceğim. kardeşim sen neyi savunuyorsun? bir tanrının olduğunu ve bunun (güya) kenara çekildiğini söylemiyor musun bana? bakma suratıma boş boş, söylemiyor musun? o zaman var da olabilir, yok da olabilir maydonoza çikolata demek kadar saçma değil mi lan senin felsefende? hı? cevap versene?

dinler yalanmış... birini engizisyon uydurmuş diğerini araplar diğerini siyonistler. oh ne ala memleket.
lan senin dünyanda doğru olan ne bana söylesene. geçmiş karşıma boş boş doğuştan gelen ahlak mavalı okuyorsun. neye dayandırıyorsun doğuştan gelen ahlak ı. Allah senin arap uydurması dediğin dinde her insan islam fıtratı üzre yaratılır diyor peki sen neye dayandırıyorsun bunu. islam inancına göre her insanın güzel bir ahlak üzerine yaratılışının temeli var sende ne var? okuyup deistlik öğrendiğin blog sitelerinde yok değil mi bunlar? etrafına bir bak lan adamlar 10 yaşında cinayet işleyip, alkole, uyuşturucuya vuruyor kendini? niye ? adam ruhunu koruyacak, o senin dediğin doğuştan ahlakı koruyacak bir çeperden haberdar olamamış ne yazık ki... inanan adam her daim koruyabilir mi? belki de koruyamaz ama bunun mücadelesini verir o insan.

seni bu mücadeleye itecek güç ne olacak? vicdan mı? beslemessen ne olacak o vicdanı lan. karbonfiber mi o yıllar geçse de aynı kalacak. pörsümeyecek mi? kadın, para, makam, rüşvet, alkol pörsütmeyecek mi bunlar vicdanını, doğuştan gelen mükemmel ahlakını?

din sana göre engisizyondan, arap ırkından ibaret. o zaman senin ne dinler tarihinden haberin var, ne de dinlerden. en basitinden(!) engisizyonu bile bütün bir hristiyanlık tarihine mal ediyorsan seninle konuşmanın bir manası yok.

herhalde roma, hz. isa yı çarmıha gererken doğuştan gelen ahlakından güç alıyordu.
allah'ın varlığını kendi varlığına bağlayan, kendini ilah zanneden insan varsayımıdır. bunların 'düşünüyorum, öyleyse varım' diyen cartes'ten farkı yoktur. önce düşüncesinin varlığını ilan eden ve diğer mevcudadı da bu varlığa bağlayan düşüncedir. allah olmak zorunda değil, zaten vardır ve aynı zamanda adaletlidir. kimse yokken o vardı/vardır.
allah'ın varlığıyla ilgili hiç bir kanıt olmadığından mümkün olmayan önerme.
allah sözcüğü bile, arabistan'da bir putun adıyken; hangi allah'tan söz ediliyor acaba?
allah olmak zorunda demek, akılla ya da derin duygulardan yola çıkarsak ulaşacağımız zorunlu varlık olması fikridir.
bilgi arama da bir metottur bu durum; önce fikir ortaya konulur sonra kanıtlanmaya çalışılır. Allah'a ulaşmanın tek yolu değil çok yolu vardır. tümdengelim de tümevarımda birer metotdur. evet allah olmak zorunda, göklerin sonsuzluğu okyanusların derinliği dağların haşmeti insanın o büyük duyguları ümitleri hayalleri.. bunların hiç biri yaratıcı olmadan olabilecek şeyler değildir. ben böyle hissediyorum ya da düşünüyorum diye değil bana bu düşünce ve his dünyasını verip kendisine ulaşmak için bitmek bilmeyen hazine olan kitap, peygamber ve akıl verdiği için ben aklediyorum ve o'nun varlığının zorunluluğunu türlü şekillerde kavrayışla kavrayabiliyorum.
herhangi bir olayın kendiliğinden olmayacağını anlayan insanın varacağı zorunlu karar. makro boyuttan mikro boyuta bu kadar kurulu sistemin bedavaya, tesadüfen olması akıl dışı.
(bkz: allah kesin var)
güzel bir yazıdır.

--spoiler--
simdi dostlar allah yok diyenlere soralım allah yok ise bu cocuk ile ona carpan o.cocugu aynı topraga mı gidecek? sizin adaletiniz bu mu?
--spoiler--

gerçekten sormak gerek. dünyada tüm bu pislikleri yapan insanlarla masum insanlar aynı toprağa mı gidecek? ufak bir çocuğa arabayla çarpıp kaçan ve o çocuğun hayatında unutulmaz acılar bırakan adam, o çocuk ve o çocuğun sevenleriyle aynı toprağa girecek de yaptığının hesabını vermeyecek mi? trafik kazasında felç olan rus çocuğu bilirsiniz. o rus çocuğu hiç tanımadığı halde evladı gibi bağrına basıp ona bakan gülsüm anne ile çocuğa çarpan trafik canavarı aynı toprağa girecek de her şey bitecek mi? küçük bir kız çocuğuna tecavüz edip hiçbir şey olmamışçasına yaşayan adamla, hayatı boyunca unutamayacağı tecavüz travmasıyla yaşayan küçük kız aynı toprağa mı girecek? nerede adalet? kim sağlayacak bu adaleti? hangi umut hayatta tutacak gülsüm anneyi, sakat çocuğu, tecavüz maduru küçük kızı? onların yaşamaları için tek bir sebep söyleyin. onlar kabul ederler mi hayatlarını bitiren insalarla aynı toprağa girince herşeyin son bulacağını?

--spoiler--
allah olmak zorunda dostlar eger arkadasım var ise olmak zorunda.
eger bu dünyada hala bir esitsizlik var ise allah olmak zorunda.
--spoiler--
rastgele sayfayı yenilediğim de okumuştum bu başlıkla bu yazıyı. sık kullanılanlara eklemiştim hemen üstüne bir de yazar arkadaşımızın vefat ettiğini öğrenmiştim. daha bir üzülmüştüm.

dün gece de ahmet atakan kardeşimizin ölüm haberini alınca aklıma ister istemez bu başlık geldi. o kadar uyuyordu ki yaşanan olaylar ve allah ın olması zorunluğuğu. beynim, aklım, bütün bedenim haberleri okurken, takip ederken hep bu cümleyi fısıldıyordu kulağıma. ne kadar acı ki ölüm karşısında el pençe divan durmak zorundayız. peki buna sebep olanlara?

bir yerde insanlar ölüyorsa ki ölüyor hem de suçsuz yere inandığı, doğru bulduğu şeyi savunmak adına; insanların çocukları, bebekleri ölüyorsa hiç yoktan yere allah olmak zorundaki biz de gece yatarken rahat uyuyalım. bir yerde bir zaman da yeri geldiği zaman bunların acısının çıkacağını bilelim.
(bkz: tüm zamanların en vurucu başlığı ve entrysi)

bunca adaletsizlik varken allah ın olmama lüksü yok demiş ve gitmiş arkadaş.
keşke gelse de yazsa yine buraya, var mı yok mu uzun uzun anlatsa.
(bkz: tanrının var olmak zorunda olduğunu düşünen insan)