bugün

çok yüce ve üstün olan allahın islamı yaymayı becerememiş olması. üstelik insanların yayması için cihat emri vermesi. evreni var edebilecek yücelikte bir oluşum en çok değer verdiği şey olan 'tapılmanın' kaynağı olan dini yayamaması,
bu mantıksız.
tek din olarak lanse ettiği islamı yayamıyor ise yüce değildir. dini yayabiliyor ama yaymıyor ise şarlatandır. ikisini aynı anda yapıyor ise tanrı değildir.
ve mantıklı olan budur. dinlerin uydurulma amacı bölmek savaştırmak ve yönetmek. tek din bu imkanı sağlayamaz. bunun için dinler belli bölgelere göre yayılır.
ve lanet olsun ki insanları kafir adı altında diğer insanlara savaştırabiliyor. ve insanları çiftlik hayvanları, dünyayı da çiftlikleri gibi yönetme imkanı sağlıyor. işte din budur.

edit: söz konusu din evrensel olarak lanse ediliyor. evrensel bir din, değil dünyada. tüm evrende geçerli olması gerek. ayrıca savaştırarak yayılan din yüce bir gücün eseri değildir.
1400 yılda 1,5 milyar insana ulaşmış bir din yayılmamış mı sence?
Edit: eksilediğiniz için gıdıklanıyorum çocuklar yapmayın hahaha.
i
konu yayılmaysa hristyanlık en yaygın din olduğundan demek ki en iyi dinin hristyanlık olmasıdır.

haydi kiliseye.
islam gibi evrensel ve Tanrıdan geldiği iddia edilen din yayılmak için yüzyıllara ve savaşlara ihtiyaç duyuyor buna rağmen avustralya, kuzey Amerika, güney amerika ve yeni zelanda gibi topraklara ulaşması küreselleşme ile oluyorsa, evet allah din yayma konusunda başarısız.
Edit: müslüman nüfusun 1.5 milyar olması bir şey değiştirmez ne kadar islam ülkesi varsa hepsi 3. Sınıf ülkedir. Gelişmemişdir. Bu tür toplumlarda ise tavşan gibi bol bol çocuk yapılır. Yoksa 1.5 milyar size çok fazla.
islam' hukukuna göre bir islam devletinde başka dinlerden ya da her hangi dine inanmayanlarda gayet mutlu yaşayabilir tek şart vergilerini vermeleridir . Eğer siz ben vergi vermiyorum dininide tanımıyorum derseniz tabiki kan dökülür ayrıca insanoğlu var olduğu günden beri kan döküyor bunun sebebi din değildir. Din bu olayın sonucudur sanki dünyadaki herkesi müslümanlar katletti kimse görmez amına kodumjn haçlı seferlerini . Yüz yıl savaşlarını ortaçağ avrupasını siktirin gidin burdan cahiller. Dünyanın en kanlı savaşı olan 2. Dünya savaşına ve birinci dünya savaşına kimse ses çıkaramaz ama içinizden dimi orda dökülenler kan değil mavi balina spermiydi.
Cengiz hanın müslüman olmadığınj ve sırf zevk ve toprak için binlerce insan katlettiğinide biliyoruz dalyaraklar.
Kamboçya Pol Pot örgütünün efsaneleşmiş lideri Khmer Rouge, Kamboçya nüfusunun yarısını katletti.
Romanyalı Marshal Antonescu, 380.000 yahudiyi Odesse'da katletti.
Roma imparatorlarından Calligula, düşmanlarını ölürken izlemekten zevk alıyordu.
heeee taaam dinler kötüdür, Ama önce bi cahel olma ya, bi cahel olma. oku şu kitabı. amacı zaten yayılmak değil, insanlara doğru olanı göstermek.
Hee yayamadı...

Allah, bildirmek istediği mesajları insanlara doğrudan bildirmediğinden dolayı gelen emir ve yasakları tebliğ eden Allah’ın elçilerine Peygamber denir.

Peygamberlerin ortak amacı insanlara iyiyi güzeli ve Rablerini tanıtmaktır. Dinleri öğretmek ve yaymaktır.

Yani daha da sadeleştirmek gerekirse dini ( buna islam'da dahil ) allah değil Elçileri yani peygamberler yayar.

Hay ben senin açacacağın başlığa emiii...
Eğer tanrı gibi bir varlık varsa ve bir din oluşturacaksa bunu yayma gibi bir görevi çok akıllıda olsa bir insana vermez. Bence peygamberlik denilen kavram tanrı gibi muazzam, ilahi ve aklen tasavvur edilemez olan bir varlığa noksanlık addeder. Kendi öğretisini yaymak için bizim hayal bile edemeyeceğimiz ve kesinlikle başarı ile sonuçlanacak bir yolu bulur.
(bkz: cuzzi irade)
Allah - islam kavramlarini duymayan kalmadigina gore yayilmis fakat " yayamadi" kelimesi hala kullanildigina gore islememis .
islamın günümüzde tek yayılma şekli tavşan gibi çoğalmayla olur anca. Yoksa kendi iradesiyle 1 kişi islama geçerken 100 kişi islamdan çıkıyor.