bugün

ülkenin çok karanlık zamanlardan geçtiği dönemlerde, her islam aliminin birer ikişer asıldığı o cahiliye devrinde, gözünü budaktan sakınmayan islam alimi bediüzzaman'ın yapmış olduğudur. hemde öyle bir allah demek ki milletin sakınarak gizlenerek yaptığı bu işi, söz konusu olan islam alimi hiçbişeyden ve kimseden korkmayarak bağıra bağıra söylemiştir. Allah böyle islama hayatını adayanlardan vakfedenler razı olur inş.
hiçbir zaman olmamış eylem çünkü allah demek hiç yasak olmamıştır.
olmamış bir dönemde olmamış bir olayı gerçekleştirmektir.
allah demek ne zaman yasak olmuş birader.
ve bu yasağı bir de said-i kürdi delmiş ha.
vay anasını be...
(bkz: bi siktir git dedirten dinci zırvaları)
(bkz: said-i barzo)
kalben yapılırsa daha makbul olacak bu eylem hiçbir zaman yasaklanamaz. kalplere hükmetme kudreti çiğ süt emmiş insanoğlunun yapabileceği bir şey değildir.
ilkokulda ve lisede, kendilerine ittirilen, kaktırılan resmi tarihi ve sahte kahramanları beyinlerine kazımış olanların yüz çevirdiği çevireceği gerçektir. hayır bana inanmıyosun, çevrende 70-80 yaşını aşmış dedeye neneye sorda sana o söylesin o dönemlerde neyi demenin yasak neyi demenin serbest olduğunu. 'kömiksiniz' la vesselam.
şu belgede yer alan sonuçlara katlanılmasını gerektirirdi. tarihe de dikkatinizi özellikle çekmek istiyorum;

görsel

hiçbir zaman öyle bir şey olmamışmış. bak bak bak...

yahu benim kimseyle bir derdim yok. ama okumadan, etmeden, sırf karşı cenaha bok atma yarışına girişen bir kısım güruha da haddini bildirmekten büyük zevk alacağım, kusura bakmasınlar.
Akıllara bir anekdotu getirir.

--spoiler--
40lı yıllarda TRT radyosunda konuşurken içinde Allah geçen bir cümle kurduğu için mahkemenin yolunu tutar.
Duruşma sırasında hakim serdengeçti' nin savunmasını ister. O da anlatmaya başlar:
-Efendim, halk arasında 'Allah selamet versin, Allah'a ısmarladık' gibi dil alışkanlığı cümleler kurulur. Ben de olsa olsa böyle bir şey söylemişimdir.
Bu izahatın ardından hakim tekrar sorar:
-Evladım sen bu ülkede Allah demenin yasak olduğunu bilmiyor musun?
Serdengeçti yutkunmadan cevap verir.
-Allah Allah...!
--spoiler--
dünya'nın neresinde olduğunu merak ettiğim durumdur zira türkiye'de böyle bir durum hiç bir zaman gerçekleşmemiştir.

insanlara zorla allah dedirtmenin, allah'ı kendi bildiği gibi insanlara kabullendirmenin yasak olduğu zamanlar kastediliyorsa bile sadece söz konusu olan kişiler genel özgürlüğü tehdit ettikleri için cezalandırmışlardır. isteyen allah der, isteyen buda, kim neden yasaklasın lan mal mısınız.
Allah kelimesine "arapça" demişlerdir. Ve sonrada arapçayı yasakladılar. Ve süpriz!

" Allah allah" bile diyemiyorsun. Neden biliyor musun arkadaşım? Yeni denize döktüğün yunanlar ve kaçan ingilizler bitmemiş... ıçeri sızmış...