bugün

alkol kullanımı sürekli olan birinin, "ya ben kontrollü içiyorum bunu, bana bir şey olmaz" düşüncesi.
sürekli ve aşırı alkol kullananlar zaman zaman bilinç kopması yaşarlar. bu sırada yaptıkları şeyin farkında değildirler ve daha sonra da hatırlamazlar. genellikle koma ile sonuçlanır. sanıldığının aksine alkol en tehlikeli uyuşturuculardan biridir. kronik bir alkol bağımlısı krize girdiğinde alkol almazsa durumu ölüme kadar varabilir. bu yüzden hastaneye yatırılmalıdır. doktor kontoründe azaltılarak alkol verilir. bu arada bol miktarda su, meyve suyu da içmesi faydalıdır. alkol krizi deliriyum tremens e yol açabilir. bu durum titreme, aşırı çarpıntı ve kas seğirmeleri eşliğinde halüsinasyonlara yol açar. alkol tedavisinde en çok kullanılan ilaç nervium dur. ama krizin ilk safhasında işe yaramaz, mutlaka alkol verilmelidir ve bu yavaş yavaş azaltılmalıdır. alkol yoksunluğu çeken bir kişinin müzik dinlemesi, film izlemesi vb. tavsiye edilmez, ruh hali aşırı duyarlı bir konumda olan alkolik normalden çok daha fazla bir şekilde etkilenir ve tepki verebilir. bir alkolik kriz sırasında alkol almaktan başka hiçbir şey düşünmeyeceğinden alkol bulamazsa hiç düşünmeden kolonya, parfüm hatta oda parfümü bile içebilir. kronik bir alkoliğe çevresi bir noktadan sonra tepki göstereceğinden sürekli gizli gizli alkol almak için fırsat yaratmaya çalışır. gerçek bir alkolik bira gibi hafif içeceklere para harcamak istemez. para bulmak için rahatlıkla dilenebilir, hırsızlık yapabilir. alkol çok ciddi bir toplumsal sorundur.
(bkz: dipsomani)