bugün

Alkanlar, karbonun bağlayabileceği maksimum hidrojenlere sahip anlamına gelen doymuş hidrokarbonlardır ve CnH2n+2 genel formülüne sahiptirler. *
(bkz: banu alkan)
doymuş alifatik hidrokarbonların genel adı, parafin.
suda çözünmeyen organik bileşiklerdir. suda çözünmemelerinin nedeni , polarizasyondur. su , ki kendisi polar yani kutuplu bir maddeyken , alkanlar karbon ve hidrojen bağları apolar sayıldığı için apolar yani kutupsuzdur. ve çözünme için şu temel kural geçerlidir: her madde benzeri içinde çözülür. yani polarlar polarlarda , apolarlar , apolarlarda. işte bundan dolayı alkanlar diğer adıyla parafinler suda çözülmezler. petrolün bileşenleri arasında da alkanlar vardır işte bu petrol suda çözünmez. iyi ki de böyle , zira tuz gibi petrolun çözünmesi madde kaybına bolca yol açardı allah bilir o zaman abd bize çoktan dalmıştı.
ilk on üyesi

metan
etan
propan
bütan
pentan
heksan
heptan
oktan
nonan
dekan

şeklinde olan hidrokarbonlardır.
(bkz: türkiye de en çok görülen soyadları)

izomeri budur.
fatih anlamındaki türkçe sözcük.
(bkz: Charles Valentin Alkan)
alken hidrojen bakımından 2, alkin ise 4 eksiğidir.
Oda arkadaşımın ismi, tanıdığım güne lanet olsun, herif banyo yapmıyor, benim havlumu kullanıyor, terli kıyafetlerini kalorifere asıyor, allahım ben ne yaptım da başıma böyle şeyler geldi.
lys ve ygs kimyada karşılaşılması muhtemel organik hidrokarbonların yaygın bir koludur. (bkz: metan gazı)
Doymus hidrokarbonlara verilen isim. Bu grubun diger adi parafinlerdir. Genel formulleri CnH2n+2 dir. Tek karbonlu olani metan gazidir.