bugün

Çürümekte olan karbonlu maddelerden çıkan,havada sarı bir alevle yanan,renksiz bir gaz,bataklık gazı (CH4).
bir karbonlu alkandır. Katılma tepkimesi vermez. Doymuştur.
lise son sınıftaki organik kimya dersinde bana çok çektirmiş gaz çeşidi.
Bataklık topraklarda, lağım sularında ve ayrıca kömür madenlerinde organik maddenin anaerobik koşullarda ayrışmasından oluşan, genellikle bataklı gazı olarak adlandırılan, doğal, renksiz gaz. Atmosferde yoğunluğunun artması sera etkisine katkıda bulunur.
bir çeşit hidrokarbon. doğada bol miktarda bulunur. renksiz ve kokusuzdur. elektrik üretiminde kullanılması söz konusudur.
madenlerde olan patlamalar ile ismini duyurmuş gaz.
biyokütleden biyogaz eldesinde acıga cıkan gazların hacimce %80 ini olusturan gazdır.
doymuş hidrokarbonlar zincirinin birinci üyesi.
insan vücudunda da bulunabilen bir uçucu gaz.
formülü ch4 olan gaz. metan içeriğini anlayabilmek için öncelikle kömürün oluşum şartlarını değerlendirmek gerekir. ancak kısaca metan madencilik sektöründeki kapsamıyla; ocak havası içindeki en zehirli gazlardandır. metan aslında renksiz ve kokusuz bir gazdır. havaya nazaran özgül ağırlığı 0,554 orandadır. yani metan havaya göre 1,6 kat daha hızlı yayılır. madencilik sektöründe yeraltı işletmelerinde metanın alev almasındaki gecikme, metan alevinin yayılma hızı, metanın alev alma sıcaklığı ve patlama esnasında yabancı madde etkileri de gözlemlenirse iş güvenliğinin artması kaçınılmaz olur.
satürn gezegenininde ve uydularında izine bir hayli fazla sayıda rastlanan ve o sıcaklıklarda yoğun halde bulunan gaz.
önümüzdeki yıllarda küresel ısınmanın baş aktörü olacak gaz.

küresel ısınma da en çok karbondioksit gazından bahsedilmektedir. havada bulunan karbondioksit yüzeyden yansıyan güneş ışınlarını tutarak sera etksi yapar ve ısınmaya sebep olur.

ama Metan, küresel ısınmada, karbondioksitten 20-22 kat daha etkilidir. havaya salınan metanın ortalama on yıl atmosferde kaldığı düşünülürse şu anda var olan küresel ısınma sonucunda eriyecek sibirya buzullarının altındaki metan gazının sera etkisi ni maksimüm seviyeye getirerek dünyanın sonunu getireceği düşünülmektedir. * * *
Bir seragazı olan Metan, küresel ısınmanın başlıca sorumlularındandır. Metan üretiminin kayda değer bir kısmı ise sığırların sindirim sistemlerinden kaynaklanıyor. Arjantin'deki Tarım teknolojileri enstitüsü'nden araştırmacılar payın tam olarak ne kadar büyük olduğunu öğrenmek istedi. Sığırların sırtlarına hortum aracılığıyle gazatıklarını toplayan tanklar bağladılar. (Sığırların kıçlarına hortumun bir ucunun sokulup sokulmadığını bilmiyorum) Sonuçlar ürkütücüydü. 550 kg ağırlığındaki bir sığır günde 1 litre metan gazı salıyordu. Demek ki 55 milyon sığırın otladığı Arjantin'de metan salımının üçte birinden inekler sorumlu. Bilim insanları şimdi daha az gaz yapan sığır yemi geliştirmeyi hedefliyor. (Geo, Mart 2010)
arjantin'i oluşturan 24 eyaletten biri olan Salta'da bir departman.

eyaletin diğer departmanları için:

(bkz: Salta/#8183591)
Diğer adı doğalgazdır.
%15'lik hava-metan karışımı bile gayet patlayıcıdır.

(bkz: grizu)
(bkz: osuruk) da metan gazidir.
sahip olduğu sera etkisi nedeniyle küresel ısınmaya neden olan gazlardan birisi. kimyasal formülü ch4 olarak geçiyor.

kasım 2012 national geographic sayısında da "geleceğin yakıtı mı yoksa iklim bombası mı?" diye bir makalede nasıl çıkarıldığı, insanlığa olumlu ve olumsuz faydaları ele alınmış.

makalenin bir yerinde de "evet belki doğalgaz evinizi ısıtıyor ama çatlaklardan kutuptaki buzulların altına sızan gazlar da dünyayı ısıtıyor." gibi bir cümle geçiyordu. *
okudum araştırdım, sen suçlusun metan gazı, seni hiç sevmedim.

yine de elden ne gelir sözlük, 2012'de çevrecilik nereye kadar? ancak gelir buraya sözlüğe yazarız eve gider "anne kombiyi biraz daha açar mısın?" deriz. hoş gerçi kömür doğaya daha zararlı. neyse yine de gözüm üstünde metan gazı, bir de çok patlayıcıymışsın, daha az patlarsan seviniriz.
görsel
sennheiser'ın türkiye distribütörüdür efendim kendileri. sennheiser ımı zaten elma sepetinden paket hasarlı olduğu için çok ucuza aldım ve 1 yıl boyunca oldukça hor kullandım geçen hafta tek taraftan ses gelmemeye başlayınca da hemen kendilerine gönderdim onlarda 4 gün sonra benimkinin 1 üst modelini gönderdiler. Süper bir firmadırlar sennheiser ı tercih etmemin en önemli sebepleridir kendileri.