bugün

perihan mağden’in yeni romanının ismi. kitap çok kısa zaman sonra kitabevi raflarındaki yerini alacak.
kitabın hikayesi, gerçek hayattan alıntı. yetimhanede birlikte büyüyen, ardından yetimhaneden ayrılınca biri hırsız öbürü şarkıcı olan iki erkeğin hikayesi, ali ile ramazan.
merakla beklenen yeni perihan mağden kitabı. alınır alınmaz bir solukta bitirilesi görülüyor. kitaptaki eşcinsellik temalı durum ilgi çekeceğe benzer.:)1 adet toplum ötekisi olarak, üzerinde durulmalı.
artık, radikaldeki son sayfa işi zor. en son taraf'a göz kırpıyordu. tarafa geçerse ciddi mana da tarafın satışlarını arttırdığı gibi, benim haftada 1, 2 gün alarak şans verdiğim taraf için bu sayı 4'e, 5'e çıkar.
edit: çatlak/ dedikoducu entelektüel 1 prensestir, severiz sayarız.:)
edit 2: kitabını alacağım. * *
kitabı okurken anlatılan olayların gerçek bi trajediye dönüştüğünü bilmek insanın tüylerini diken diken ediyor.
perihan ablamızda brokeback mountain rüzgarının etkisinde kalmışki sürekli ''onlar ibne değil onlar aşık''ın altını çiziyor ama bunu yaparken eşcinselleri sempatikleştirmiyor öyle gereksiz bi çapa göstermiyor.müdür karakteri fazla karakteristik olduğu için çok sırıtıyor ve ali karakteri ise masumiyeti ve ramazana olan sevgisiyle insanın içini ısıtıyor. elinize aldığınız gibi okuyup bitirebileceğiniz bi roman , dili çok yalın,anlatımı nükteli ama tavrı ile sert ve acımasız.kitap bitince dilerim bi daha böyle olaylar yaşanmaz dedim sonra biri dedi kimi kandırıyorsun!!
iki erkek çocuğun işkenceler sonrası dönüştükleri hali güzel ve etkileyici bir dille anlatan perihan mağden kitabı.
bu kitabi iki jenerasyon farkiyla okuduk. perihan magden sevmem kendi payima. ailede kimse sevmiyormus anlasilan...
ammavelakin ben, ali ile ramazan'in hikâyesini tam da yetimhanede büyümüs bir adamin yanindan gelirken okudum. belki bunun da duygularimda ufak bir etkisi oldu.

annemin kitaba dair elestirisi, bastan sagi umutsuz olmasiydi.. benim kitapta sevdigim noktaysa, "iyisini" görmemis olan cocuklarin elinden ancak bunun gelmesiydi.

ramazan kabulleniyordu, her seyin en iyisini giymis ve yemisti. bunu devam ettirmek istiyordu..ki bir yere girip orda "son ütücü" olarak calismasi imkan dahilinde degildi. ali de alismisti aslinda ramazan'in eteginde bunlardan yararlanmaya. her nekadar yaptigi ile vicdanen uyusamasa da, aslinda o da aksini yasamaya pek hazir degildi.

kurtulus neydi, ne degildi...ikisi de bilmiyorlardi. onun icin berbat bir apartmanin, berbat ufacik dairesinde yasarken, kacmayi düsünüyor ve fakat kacmak ne olacak, onu da bilmiyorlardi.

annemi rahatsiz etmesini anlayabilirim. umut bekliyordu, her seyin bu kadar kötü olmamasini...

ama bizim kusak icin muhakkak "aci" yanlarinin bulunacagi ve "ask var ulan burda" denilecek bir roman olmus.
güzel olmus sanki.
Son sayfayı okuyup kapattıktan sonra geriye garip bir hüzün bırakan perihan mağden kitabı.
iki ibnenin hikayesi.
abartıp da "ferhat ile şirin", "kerem ile aslı" kıvamına sokmayın, yetti lan!
aşk dediğin hem cinsler arasında değil, karşı cinsler arasında olunca aşktır ve böyle aşk güzeldir, iğrençliğin adını aşk koyanın romancı olmasına da, bunun okunup sevilmesine de lanet olsun!.
kitabı okuduk öğrendik bütün istanbul siktiriyormuş kendini ne çok ibne varmış memlekette. ayrıca tüm hikaye boyunca ramazan sikti ben yorgun düştüm
bu ne ya.
Homofobik bir insan olmamama rağmen okurken miğdemin pek kaldıramadığı brokeback mountainvari perihan mağden kitabı. Pedofili üzerine çekilmiş bir çok film izledikten sonra bu kitap kabak tadı vermeye başladı.
(bkz: iğrençsiniz ibneler)

iki tane ibnenin dramını anlatan roman.

ibnelerden biri diğerine; oğlum biz şimdi ibne miyiz lan diyor. diğeri cevap veriyor; hayır aşığız.
okurken böyle bazı yerlerinde insanın içini ısıtan ama bazı yerlerinde de ağzına sıçan periha mağden kitabı. oldukça çarpıcı olduğu söylenebilir. gerçek bi hikayeyi anlattığından, bilmek istemediğimiz gerçekleri, görmezden geldiklerimizi önümüze koyduğundan epey de oturur insanın içine. bitince istanbulda bu kadar çok erkeğin erkekle cinsel ilişkiye girmek için para ödemesine inanamazsın mesela.
perihan mağden'in sanırım almanya'da yayınlanamayacak kitabı. hem de teda'ya yapılan başvuru reddedilmiş muhafazakarlık gerekçesiyle ... teda denilen örgütün amacı kültürün , sanatın geliştirilmesi için projeler geliştiren bi örgüt. ama nedense engelleyen de yine aynı kuruluş. çok ilginç tabii. meclise taşınmış , bakalım ne garip gerekçeler duyacağız.
ali tut,
oruç tut,
tut tut tut.

(kitapla ilgisi yok. çocukluk alfabem geldi aklıma.)
ayşe sen de oku
oku oku oku.
bir saatte okunabilecek, akıcı bir kitap.
'' ramazan' dan öte ali için hiçbir şeyin önemi olmayacak. ali vücutları birbirine karışınca, tam oracıkta bunu anlıyor. içiyle biliyor ramazan'a kitlendiğini. hayatın ramazan, ramazan ın hayat olduğunu biliyor.
kemiklerinde duyuyor. ramazan sızlıyor ali... ''
gerçekten çok sürükleyici bi kitap. eşcinsel temalı olsa bile iki insanın birbirlerine olan aşkı, ali'nin masumiyeti, ramazan'ın aşkı için her şeyi yapışı. en sonunda da ölüşleri. ötekileştirilmişlerin kitabı.
bir çırpıda biten inanılmaz akıcı perihan mağden kitabı. okuduktan sonra durup nedensiz hüzün kaplıyor insanın içini.'' kitaba da ağlanırmıymış'' canım cümlelerinin hepsini yerle bir ediyor. ahir ömrümde okuduğum hiç bir kitapta ağlamayan ben bu kitapta hüngür hüngür ağladım.
perihan mağden'in sonunda okuyabildiğim kitabı. anlatım gayet iyi, üslup iyi niyetli fakat dil pek akıcı değil. cümlelerin devinimi falan bir tuhaf yani kendi dilini oluşturmak için kasmış biraz yazar. cümleyi bulamaç haline getirip alt üst ettiğiniz zaman iyi yazar olmuyorsunuz. allahtan hikayesi her şekilde alıp götürüyor.

ali ile ramazan, yetiştirme yurdunda birbirine tutunan iki eşcinselin hikayesi aslında ve yurt sonrası hayatlarındaki kayboluşu anlatıyor biraz. gayet etkileyiciydi, tabi bir gizli anların yolcusu olamaz bence.

--spoiler--

ramazan'ın bestekar'ın evinde balkondan kabloyla 6. kattan sarkabileceği düşüncesi tüm hikayeye aşırı bir olağandışılık getirmemiş mi ? yani buna kim inanır ya da öylesi bir şok anında bile bunu kim yapar yani...

onun yerine hazır bestekar delik deşikken git anahtarları bul dimi ? hiç...

--spoiler--