bugün

çünkü sadece müslümanın selası okunur.

--spoiler--

izmir Kemeraltı çarşısında esnaf olan Alevi yurttaş V.T, ölünce arkadaşları Kemeraltı camisinde sela verdirmek istedi. Bu talebi cami imamı, "Alevinin selası okunmaz" diyerek reddetti

--spoiler--

http://www.radikal.com.tr...iye-sela-okumadi-1499596/
bir gerçektir. adama müslüman mısın? diyorum. aleviviyim diyor. e selasının okunmasında gerek var mı? yok. açık ve net.
keşke insan'ı anan şeyler okunsa insanca.
çünkü müslüman değil.
Ayy yeter ya. Sana "ne olur alevinin selasını oku." diye yalvaran mı var? Müslüman olsun ya da olmasın, insan ya insan. Kaldı ki aleviler de islam dinine mensuptur. Sizin insan ayırmaktan başka işiniz yok mu be?!
Akla bilinen bir cem Yılmaz skecini getirmiştir.

"Fitre, zekat e Oruç yok, kurban da kesilmemiş."
Beyinsizlerin sözü ciddiye alınmaz.
keşke benimkini de okumasalar. ağzı kokan profesyonel din bezirganının biri benim adımı bağırsın istemem.
Ülkemizde gerek Alevilik ve gerekse diğer inanç gruplarında olsun, kendi içinde dahi tek tip cenaze kaldırma töreni yapılmamaktadır. Her ne kader Sünnilikte, Diyanet tarafından bu iş tekleştirilmeye çalışılsa dahi, bölgeler arasında bazı farklılıklar var. Bu farklılıklar diğer inanç gruplarında olduğu gibi, Alevilerde de var.

Cumhuriyet döneminden, bilhassa 1950’li yıllardan sonra kırsal kesimden kentlere göç nedeniyle, Alevi gelenek, görenek ve dinsel inançlarında da bazı değişiklikler olmuştur. Bu değişiklikler şehirleşmiş Sünni gelenek, görenek ve dinsel inançları doğrultusunda oluşmaktadır. Eğer bu durumlara karşı bir önlem alınmazsa, Alevi toplumun edep ve erkan kültürü, süreç içerisinde yok olma ile karşı karşıya kalacaktır.

Örneğin: Binlerce yıldır Alevi edep ve erkanlarına göre yapılan cenaze törenlerinden öylesine uzaklaşıldı ki; Alevi toplumunun anlamadığı şekilde, Arapça okunan dualar ve tekbirlerle cenaze kaldırılmaktadır.

Alevilikte: “Hak ile bir olmak”, “Hak ile Hak olmak” ve “Haktan geldik, Hakka gidiyoruz” gibi deyimler vardır. O nedenle, Alevilik geleneğinde bir kimse öldüğünde, o kişi için “öldü” denmez, “Hakka yürüdü”, “Don değiştirdi” gibi deyimler kullanılır.

Ayrıca, Alevi inancında ne cennete gitme hayali ve ne de cehennem ateşinde yanma gibi bir düşünce yoktur. Bu konuda yol ulularımız bizlere: “Eşim bana huri, evim de cennet” ve “cehennem narını” ise, insanların yaşam süresi içerisinde çektikleri azaplar olarak öğrettiler.

Alinti.
Sela ölen bir müslümanın namazına çağrıdır. Bir müslümanın cenaze namazı da yeryüzündeki bütün müslümanların sorumluluğundadır. Yarak kürek konuşmayın. Namazı kılınmadan toprağa giren ve kelime i şahadet getirmiş her kim olursa olsun bu ahirette hepimize sorulacak.
Aldığı maaşın içinde Alevi vatandaşımızın da vergisi bulunan bir memurun bok yemesi ve halt etmesidir. Mesleğine profesyonelce yaklaşması gerekirdi.

Not: alevi değilim, sadece biraz insanlık var içimde.
birlik beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde toplumu bölmeye ve nefret çıkarmaya çalışmaktan tutuklanmalıdır. israil ajanı olabilir.
görsel
Sen okuma lan ayi.
Alevilerin kafir oldugunu idda etmek ahmakliktir ben bi sünni olarak onlarin müslüman ve vatan sever olduklarini düsünüyorum.
Herkez kendi ameline baksin.
Sen kurtuldun da diger insanlari sorguluyosun.
Allah büyük
herseyi gören ve bilendir.
bazı alevilerin selası verilmiyor sadece ölüm duyurusu yapılıyor. "falanca kişi ölmüştür cenazesi saat bilmem kaçta falanca cem evinden kaldırılacaktır diye. Ailelerinin isteğine göre yapılan ya da yapılmayan bir şey.
cenaze ritüellerinde sela okunması var mıdır yok mudur bilemiyoruz, bu konuda alevi arkadaşlar bizi aydınlatırsa yorumu ona göre yapabiliriz.

yani ritüellerinde yoksa söylenen cümle zaten boşa çıkacaktır.

yok varsa buna da bu tür bir cümle kullanılamaz. zira itikadi mezheplerin inanç meseleleri kendilerini bağlar.
Ne kadar marjinal adamlar bunlar ya!
alevi kardeşlerimiz ciddiye almayın.
Bunlar nasıl sözler ya! Alevileri tanıdım ve çok beğendim.