bugün

şimdi bazı keranacılar var,
adam normal yaşantısını yaşamasına rağmen, yanımda su içmeyin, yemek yemeyin, yolda bir şey içmeyin, sigara içmeyin,
tabi bunların hepsi hayatın akışına göre yapılıyor, bilinçlice ramazanda yapılan şeyler değil sizinde bildiğiniz gibi.

peki aleviler oruç tuttuğu zaman sen su içmemeye özen gösteriyor musun? dikkat ediyor musun on iki imamlar'da?

yarrak saygı gösteriyorsun, senin tek derdin sensin.

ulan senin ibadetin kimseyi kısıtlayamaz, öyle bir hakkı yok, hele senin hiç yok. yanında su da içer, yemek de yer, dondurma da yalar, yolda yürürken sigarasını da tüttürür, şişe suyundan da içer. bu saygısızlık değildir, ne lan bu ben ibadet yapacağım ama herkes kısıtlanacakmış aksi halde saygısızlık olurmuş, hassiktir lan!
sen inanmayan ya da oruç tutmak istemeyenlere saygı duyuyor musun? saygı duysaydın yapılan normal şeylere bile saygısızlık demezdin.

haa asıl konuya gelince, hadi oruç tutup tutmama muhabbetinden geçtik, alevilerin ya da daha doğrusu senin mezhebinden farklı bir oruç zamanı veya stiline sahip inançlara, insanlara neden saygı duymuyorsun!

amaaaaa,

sen bir alevinin hiç 'saygısızlık lan bunların yaptığı' dediğini duydun mu?
baskı yaptığını duydun mu?

duyamazsın, çünkü senin bağıra bağıra 'ulan bakın ben piyasa müslümanıyım, oruç tutuyorum, yanımda bir şey yemeyin, içmeyin' diyerek yaptığın ibadeti senin öteki dediklerin içinde yaşıyor.

hadi şimdi siktir git.

edit: bundan sonra alevi orucu yoktur, oruç budur, oruçu anlatmaya çalışana bir şey veriyorum. ya aq başlığın anlatmak istediği olay farklı, mal mısınız ne siniz arkadaş!
ama her zaman alevilerden saygı bekleyen mezheplerdir. bizi kandırabilirler de yukardakini nasıl kandırıyorlar orası bilinmez.

kimsin ki sen?
saygı denilince akıllarına sadece kendileri gelen kişilerin mensup olduğu mezheplerdir. saygı, demokrasi, eşitlik ve özgürlük herkes için olmalı. hele inançlar konusunda istisnasız öyle olmalı. bu bazılarının hoşuna gitmeyebilir ama gerçek. yanımda su içme, yemek yeme diye çıkışan arkadaşlara şunu söylemek istiyorum, oruç bir terbiye ibadetidir. kendini sınamaktır. eğer yanında su içen bir insandan etkilenip orucunu yemeye kalkışacaksan hiç tutma zaten! amaç tüm bu fani hayat sürüp giderken bu fanilikten uzak kalmak ve ona ihtiyaç duyan nefsi köreltmektir. oruçlu birinin yanında yemek yemek veya su içmek ona saygısızlık değildir. zaten adam nereden bilsin senin oruçlu olduğunu? oruçlu şekilde kafeye veya yemek yenen bir yere gidersen elbette orada yiyip içen insanlar görürsün, e sokaktakilerin de alnında yazmadığına göre oruç tuttukları sokaktaki adamı da suçlayamazsın. ancak yakın çevre veya evdeki ahaliden böyle bir isteğin olabilir ki zaten onlar seni zorlamamak için yiyip içmez.

velhasıl, iraden yoksa tutmayacaksın. tutmak istiyorsan da tüm bu zorluklara katlanacaksın ki adı ibadet olsun!

ha bir de alevi orucuna saygı göstermeme olayı var ki başlığın asıl amacı, sonuna kadar katılıyorum. kimsenin zerre kadar umurunda değil. kimsenin "dur şu alevilere bir saygı göstereyim, oruç tutuyorlar belki canları çeker" dediği yok. zaten aleviler gidip de böyle bir şey demez kimseye. ibadet de muhabbet de gizlidir çünkü. ama bunu yapmayanların kendilerine saygı beklemesi de abesle iştigalden başka bir şey değildir.
kul allah'ına ipek araya giren köpektir. kimin kalbi daha temiz, kimin vicdanı daha beyaz allah'ın bileceğidir.
orucun alevisi sünnisi olmadığını bilmeyenlerin tespitidir. oruç bir tanedir, ramazan ayında tutulur, farz olan ve tutulması gereken oruç budur, diğer oruçlar nafiledir. o orucun şartı da bellidir, imsak vakti ile iftar vakti arasında ağzına bişey koymayacaksın. bazı gıdalar yiyip de sonra alevi orucu diye milleti yemiyceksin.

Haa sen Kur.andaki orucu takmıyosan o zaman ben müslüman değilim de, herkesin rengi belli olsun.
alevi orucu neymiş ya iyice kudurdunuz aq ha,oructa tektir namazda alevilerin yaptığı sadece hz. ali camiye giderken öldürüldü diye camiye gitmemektir,ama işin enteresanı alevilerin çocuklarınıda şehit ediyor öldürüyor pkk lılar neden o zaman çocuklarınızı askere yolluyorsunuz?,işin açıkçası güzel kıvırıyorsunuz arkadaşlar işin kolayı hoşunuza gidiyor,benim peygamberimi cami yolunda vursalar ben o camiye dahada çok giderim benide vurun öldürün ey müşrikler dercesine,ayrıca ramazan diye birşey var islamda ulan sen allahla sözleşmemi imzalandınki alevi orucu çıkardın,sadece aç kalmak işine gelmiyor...
egemen mezheplerdir. muharrem orucunu kabul etmeyen mezheplere ait insanları barındırırlar bünyelerinde.
muharrem orucunun yas orucu olduğunu dahi bilmeyen insanları görmemizi sağlar.
kendilerini "inancımıza saygı gösterin" diye yırtan dangalaklardan oluşurlar.

kendileri ile inançları üzerine iki çift laf edersiniz, söyleyecek sözü kalmadığında "inanç bu, zaten esas olan iman" derler. bir başkası aynı dini farklı şekilde yorumladığında ise kendilerinden geçerler, "oruç birdir! alevinin orucu mu olur! ben olsam camiye giderdim!" hani inançtı? hani imandı? adam öyle yorumlamış, öyle anlamış kabullenmiş. madem sen istediğine inanıyorsun, ibadetini özgürce yapmayı geçtim, ibadet etmeyenlere diklenecek kadar öküzleşiyorsun ama kim köpeksin de milletin inancını eleştiriyorsun?!

sonuç olarak, kendisiyle çelişen. söylediği hiçbir şeyde samimi olmayan ve insanlık için tehlikeli olan insan topluluklarıdır.

bu konuda ileri geri konuşan adamların zihniyeti, katolikliği papanın elinde oyuncak eden zihniyetle aynıdır. kendi kabullendiği doğruları dinin tek gerçeğiymiş gibi kesin yargılarla anlatırlar. islam'ın en büyük düşmanı bu adamlardır zira islam'ın özünü tehdit ederler. canlarım, çenenizi yormayın, kuran herkesin ulaşabileceği bir kitap. isteyen okur, istediğini uygular, takdirini allah verir. yorum yapması sizin gibi çük beyinlilere kalmadı.
insanların dinine, imanına allahtan başka kimsenin karışmaya hakkı yoktur dedikçe kimse anlamadı. Türkçe yazmıyoruz herhalde yada anlamlı olmuyor alttakini belki anlarsınız. Allah a şirk koşmaktan başka bir iş değildir. Bu insanları uyara uyara nereye kadar?

--spoiler--
herkesizn hayatına kimse garışamaz. ha nasıl garışamaz. ben bu şekil giyinirim, bu bayan şu şekil giyinir. şu şekil giyinir... amma hiçkimse kimseye garışmaya bi hakkı yok. özgürlüğü bidir. aa başörtü kurban olduuum ya resullallah tan gelebilir amma lakin ki öyle değildir. benim yorumlamam bu kadar. hadi hayrılı işler.
--spoiler--
konuya yapılan yorumlar tam bir komedi. Başlığın özü ne anlatıyor, onlar ne anlatıyor!
Tutturmuşlar alevi orucu budur, alevi orucu şudur, islam'da oruç budur diye. Ulan başlıkta bu konuyla ilgili bir şey var mı? Hayır, ne var farkLı mezheplerin ibadetine yapılan o meşhur saygısızlığın var.
Biri de demiş o yas orucu. Ya at kafası, isterSe bok orucu olsun, bekleDiğin şeyi oNa yapıyor musun?

O kadar komedi var ki başlıkta yapılan tek doğru ibadet bizim ki, ötesi yalan, gerek yok saygı duymaya diye anlam çıkıyor. Kardeşim, başlıkta oruç nediri tartışmıyoruz, kıt mısınız!
alevi orucunun olmadığını da iddia eder bu mehzepler ve bunların kör takipçileri.
sen kimsin de buna karar veriyon demezler mi adama? dini evirip çevirip kendine mehzep diye birşeyler uyduran uyanıklar, iş başkalarının mezhebine inanç sistemine gelince, bi anda islam tektir , orucun osu busu olmaz deyiverirler.
aleviliği sünni islamdan uzak , çok ayrı ya da çok farklılaşmış olarak gören aleviye mi anlatıyon sen bunları? sana ne hem? mesele senin dininin kaynağının ne dediğinde değil, kimin nasıl inanmak istediğinde. istediği ayı oruç tutarak geçirir , sana ne? siz başkalarına soruyor musunuz hangi ay oruç tutalım, neyi münasip görüyorsunuz diye!

madem saygı saygı diye başımızın etini yiyip, saygılıyı bile şirazesinden çıkaracak derecede bunun lafını ediyorsun, sen de muharrem de yeme içme orta yerde o zaman. 20 milyona yakın alevi nufusuna bile saygı gösteremiyeceksen, kimden ne hakla saygı beklersin ?

aslında bunların derdi saygı beklemek falan değil. karşılarında biri su içse herhalde delirecek kadar özenmezler, dert kendinden olmayana saldırmak, baskı kurmak, altından ezmeye çalışarak egosunu şişirmekten başka bişey değil. yoksa gerçekten samimi olan, bunun lafını bile etmez, rahatsızlık duymaz asla.
diğer mezhepler diyerek aleviliği de içine katmaya çalışmışsın ama olmamış,
hani okullarda kuran dersi okunsun mu tartışmaları çıktığında, aleviler ayaklanmıştı "o zaman alevilik te öğretilsin" diye, başbakan da demişti "sen müslüman değilmisin kardeşim? senin de kitabın değilmi kuran? başka bir kitabınızmı var?" içinde oldukları durumu aleviler de bilmiyor bence,

sözde insani bir şey savunmak için yola çıkmış ama nokta-virgül kullanır gibi küfür kullanmış yazar zırvası, yani çok insani sanıyor kendisini, ama din konusuna gelince karşısındakinin katledilmesi bile onun için sorun değil, yani sorun karşısındakinin dindar olup olmaması,
anlayamadığı nokta ise şu; be gerizekalı, müslüman bir ülkede yaşıyorsun, bugün manhattan da "ben oruçluyum yanımda su içme" diyen biri olursa ancak ona denir bu söylediklerin, madam bu kadar insancılsın, bi zahmet yanındaki kişi oruçlu olduğu için onun yanında kafaya dikme, sen gene allaha inanma beni alakadar etmez, ama hani insanlık adına yap bunu,
gerçi yapmayacaksın, yapmayacak sen gibilerin hiç biri, sonra birbirinizi suçlarken bunu da söyleyeceksiniz, ama bütünlemesi yok bu imtihanın.
alevilik islamdan sonra gelen bir şey olduğundan, kendi kendilerine oruç uydurma hakları bulunmadığından mütevellit oluşan durumdur. muharrem orucu nafile oruçtur, sevabı vardır, fakat sen koskoca ramazan orucunu es geçip kendi kendine alevi orucu diye bişey uydurursan olmaz. tutulması gereken farz oruç hicri ramazan ayının 1 ile 30.u arasında tutulan oruçtur. bunun dışında müslümana mecburi yüklenmiş oruç yoktur. ramazan ayı dışında kimsenin başkasının orucuna saygı göstermesi, dışarda yiyip içmemesi gibi bişey söz konusu olamaz. o sadece ramazan ayına özeldir. gerçi artık ramazan ayına bile saygı kalmadı da.
güncel Önemli Başlıklar