bugün

evet, madımak da yakılanlardanım.
alevi karşıtı olan yazarın açtığı bir başlık olsa gerek. kardeşçe yaşayan milleti birbirine düşürmeye çalışan zihniyetlerin, çapını belli eden sorudur.
çorumlu olduğu öğrenilen muhterem şahısa sorulan 2. sorudur:

- hacı nerelisin?
+ elhamdülillah çorumluyum.
- kızılbaş mısın?
+ hııı ..yok diilim ! nie ki ?
- neresinden ?
+ !!!! içinden. merkeze bağlı bi köy!
- ne tarafta sizin köy?
+ alaca yolu üzerinde ama merkeze bağlı.
- haaa kesin senin anne ya da baba tarafından birileri kızılbaştır!
+ ya yok amca.. işin mi yok senin.. illa alevi çıkaracan beni.. hadi biraz daha zorla..
-sen nesin?
-ben benim
-peki nerelisin?
-her yerliyim aynı zamanda yersiz yurtsuzum
-yaşın kaç?
-ezelle bugün arasını kafana göre parçala buluğun sonucu bana söyle bende bileyim .aslında bu kısa ömrü bile birileri birimlerine ayırmış.hangi birimler arası ne yapacağımı söylüyorlar.
-neye inanıyorusun?
-özgürlüğe kendime,size ve onlara her türlü içkin güce.
-alevi misin?
-ebenin a....
-alevi misin?
+ alev?? yok tanımıyorum!
"fark eder mi?" diye cevaplanması gerekir.
+ Abi sen alevi misin ?
- Bsg çay koy.
''tavşan eti yer misin?'' şeklinde de sorulur.
tokatlıların alışmış olduğu soru.
bir de sivaslıların sıklıkla karşılaştığı şu versiyonu mevcuttur.
-yakanlardan mısın yakılanlardan mı?
+yakılanlardan.
*
Bir tutam alevi, bir kaşık sunni, azıcık arap, bir çorba kaşığı kürt ve yarım paket lazım ben, kardeşim...
+kimsin sen
-nasıl yani insanım
+olmaz öyle seçmek zorundasın
-a mısın b mi
+bir'im ben insanım seçilecek birşey yoktur
-seçmezsen bölünmezsin seçmelisin
+illa bir şey seçeceksem allah ı seçerim allahçıyım ben.
tanıdığım çoğu alevinin yanıtlamaya çekindiği ya da korktuğu sorudur.

(bkz: maraş katliamı)
zamanında yuvarlak masalarda zar atan 'büyük adam'ların küçük oyunlarından sadece biridir alevi sorunu.*işte böyle alevi misin diye sorarlar* adama.

(bkz: kime göre neye göre)
(bkz: sana ne lan yarrram)
insanları kamplara bölmeyi amaç edinmiş zihniyetin sıkça sorduğu soru. cevabı ''insanım'' olmalıdır.
Saçma. bir alevi arkadaşım vardı. Çok sevdiğim. O durup dururken kendisinin alevi olduğunu söyledi. "Ne olmuş yani" dedim. Nedir bu gereksiz alevimisin sünni misin? tartışması. Bence alevi arkadaşlar bu meseleyi iyice paranayokllaştırıyorlar. DonKişot'a döndüler. birileri kavga ettikleri şeyin aslında yel değirmeni olduğunu onlara söylemeli.
işin kötü tarafı evet yanıtını veren aleviye; benim alevi arkadaşlarım da var denmesidir..masum gibi görülen bu cümle ayrımcılığın kralıdır...
+alevi misin?
-evet
+sağlık olsun ya sıkma canını
-...
bir keresinde uyanık geçinen salak bir arkadaşım sormuştu bu soruyu. ama dolaylı yoldan.

+tavşan eti yiyor musun sen?
-evet yerim nerden çıktı
+hiiç öylesine sordum.

mal.

hani tavşan kanama geçiren bir hayvan olduğu için aleviler yemiyor ya. güya alevi olup olmadığımı öğrenecek beynini siktiğim.
hala gerginlik yaratan sorudur.
daha geçen alevi akrabam nişanını atmak zorunda kaldı çocuğun ailesi alevi birini istemediği için.
-alevi misin?
-yok, ben harranlıyam.
- alevi misin?

+ göt kılı mısın?
gereksiz bir soru.
Yaşadığım olaylardan biridir, lise birinci sınıfta kız arkadaşımın biriyle muhabbet esnasında bana şunu anlatmaya başladı;
-Ayy şeey, annem aleviler hakkında çok kötü şeyler anlattı, of of. Bunlar var ya banyo yaptığı suyla yemek yiyorlarmış. Aileleri çok kötüymüş, sapıklık çokmuş. Ay iyi ki alevi değilim.
+Yaa öyleler miymiş?
-Evet, pis insanlar.
+Didem, ben aleviyim canım. Yıllardır birbirimizi tanıyoruz, bunu hiçbir zaman dile getirmemiştik ama di mi?!
-Ay, şey.. Ben bilm...
+Sus konuşma. Adam ayrımı yapmak ne demek? Hangi bir gün birine düşmanca yaklaştım? Hem ne kadar titiz olduğumuzu da bilirsin. Annene selamlarımı ilet, yavaş uydursun azıcık!

O gün bugündür görüşmüyorum o kızla. Yahu ayrımcılık neyin nesi? Kendinize gelin azıcık...