bugün

Sözel mantık soruları kolaylıkları ile beni çokça şaşırttı.
Turkiyedeki anlamsiz sinavlardan biri neden mi.
Yaş problemi cozup akademisyen olursan arastrmalarin ondan oteye gitmez
Bir önceki dönemden yüksek alacağım sınav.geçen döneme göre daha kolaydı sorular.daha kısa ama daha dikkat istiyordu.sayısal bir de iki de diğerine göre daha zordu ama sözeller kesinlikle daha kolaydı.
Gerçi mezun olamıyorum ama olsundu üç yıl geçerli sonuçta.
En son 2-3 yıl önce girdiğimden hatırladığıma göre kolaydı sorular. Söz2'de son mantık sorusu dışında yetti zamanım. Önceden son testin yarısı falan kalırdı.

Say1 34
Söz1 36
Söz2 34 yaptığım soru olarak kaç alırım merak ediyorum.
bir önceki sınava göre daha makul bir sınavdı. en azından bana göre. ancak geçen sınavda olduğu gibi bu sınavda da türkçe sorularının yazımında hatalar vardı. türkçe sorusu hazırlayanların türkçe'yi bildiklerinden emin değilim. birileri bunlara "virgül" denen noktalama işaretinden bahsetsin. çoğu soruda virgül konulması gereken yerlerde virgül konulmamıştı. ayrıca bazı sorularda yazım hataları vardı. ekler yanlış ya da eksik kullanılmıştı. bir türkolog olarak içim sızladı. geçen sınav için yaptığım yorum hâlâ geçerli: "bunları ıslak sopa ile döveceksin" sonra da türkçe öğreteceksin.
komik eleştirilere maruz kalan sınavdır. ösym'nin adam gibi yaptığı ve gerçekten ölçüt olarak kabul edilebilecek nadir sınavlardandır ales. eleştirecekseniz alesin kadrolara girişteki ağırlığını eleştirin.

yaş problemi çöz akademisyen ol diyorlarmış. bu kadar çocukça bir eleştiri okumamıştım.

yedit: ha bir de sınavın olması gereken süresi 200 dk, süreyi az veriyorlar, süre artmalı bilmem ne... eleştirileri. ulan 200 dk'da 7'den 70'e herkes çözer, gene bir bok olmaz.
Sayisal 1=39
sayisal 2=32
sozel 1=37
Sorular zor degil ama ugrastirici, test cozme mantigindan da uzak kalinca süre yetismedi. Zaten zamanin onemli oldugu bir sinavdir ales. Onu da dogru kullanamadik.
sayısal 2 biraz zorladı bakalım ama hayırlısı.
asla hiçbi şekilde yetişmeyen sınav. gayet kolaydı ama yetişmiyo işte. sayısal mantık, sözel mantıklar fazlasıyla kolaydı ve eğlenceliydi. bütün sınavlarda canı sıkılıp bi süre etrafı kesen biri olarak sınavdan kopmamamı sağladılar.* söz1'de bir "saatleri ayarlama enstitüsü" alıntısı varmış, şu talih- kader- kısmetli soru, kitabı okumadığıma bi kere daha pişman oldum.

he bir de "şu yuvarlak masaya dizme sorusu sayısal değil miydi yaa" diyen birini gördüm. sen nolur bi daha sınava girme ya.*
Bence sınav normalin üzerinde zordu. Yani her bir soru çözülebilir. Bence her bir soru ortalama 1-2 dk arasında da çözülebilir. Ancak üst üste 150 tanesi çözülemez. Bu yönüyle son derece saçma bir sınav. Say-2 de 7 ve sözel 1 de 15 tane soruyu hiç okuyamadim.
Sabah sabah sizde sözelden başlayınca bu ne ya diye söylendiniz di mi? Garanti ilk 4 5 soru yanlış. Beyin çakralarım tıkandı resmen açamadım. Ales'e dair hiçbir deneyimim olmadan girdim. Adamların olayı sadece pratiklik ve iyi anlama üzerine kurulu. Bir dahaki ales'e kadar bulmaca gibi matematik çözmessem elimdeki tüm soru bankalarıni yok etmessem banada dskk demesinler.

Ya hem niye biz eşit ağirlikcilar sayisal 2 yapıyoruz? itirazım var değişmez yazıma
itirazım var bu dertli şansıma itirazım vaaaaaaaar!!!

Yalnız sözel mantık yaptım sözlük sınavda elim ayağım titredi resmen mal mal sırıtmaya başladım. Hele o yuvarlaklı masa yok muydu? (Yuvarliklı masa nedir ya sen okuma sen konuşma) o soruyu hazırlayana burdan şükranlarımı sunuyorum ne de güzel mutlu ettin beni.

Gerçi mutluluk uzun sürmeyecek 2 hafta sonra kpss'de şüphesiz dumur edecekler sözel mantık sorularıyla. Sınavdan sonra tekrar burada olacağım. Kıps.

Edit: imla.
Kaç aldığımı tahmin edemediğim sınavdır. Bu yüzden 25 mayısı iple çekiyorum. Göreceğiz.
ösymnin sonbahardaki sınavına göre daha kolay gibi duran ancak daha kolay olmayan çelişkilerle dolu sınavı. neredeyse birbirinin aynı olan iki şıklı soruları ile, osmanlıca arapça veya eski tabirleri bilmiyorsanız parçayı anlayamayacağınız kalıpları ile, mültecisi, tezeği, kadın evinde otursun o zaman evine daha bağlı oluyor empozesi ile 80 lira karşılığı girilen saçmalık. (bu arada şu ana kadar hedef puanda alesten 84-85 in altında almamış en az 8 defa da alese girmiş biri söylüyor bunu) Eskiden de süre tam yetmezdi ama çözmeyi hedeflediğiniz soruların hepsini görebilecek kadar zamanınız olurdu çünkü sorular yine aşağı yukarı aynı kalibrede olsa da cevapları bu kadar çelişkili olmazdı yani yapardınız ve geçerdiniz sınav sonunda kontrol etmek için zamanınız bile kalırdı. amaç hızlı okuma şampiyonası yapmak mı yoksa okuduğunu anlayıp buna bir anlam koyabilen insan yetiştirmek mi? sonra 40 istatistik (bazılarının normal bir insan tarafından çözümü en az 4-5 dk olan) sorusuna 75 dakika veren manyak hocalarla karşılaşıyorsunuz üniversitede.
sözel mantık sorularıyla insanı delirtebilen bir sınavdır. Ki mantık sorularını yapabilen birisi olarak sorulabilecek en zor mantık sorularını sordukları için takdir ediyorum. ve ayrıca mantık sorusu hazırlamayı denemiş birisi olarak, şaşkınlıklar içinde ''acaba seneye daha ne kadar zorlayacaklar? '' diye düşünmeme sebeptir.
ösym nin naza çeken kız babası gibi açıklamamakta ısrar ettiği sınavdır.

açıklansa da bilsek; kaç cm girdiğini...
Hayatımda geçirdiğim en kötü ales sınavıydı. Gerçekten çok kötü bir sınavdı. Sadece benim mi öyle geçti yoksa diğer adaylarda mı kötü bir sınav geçirdi merakla bekliyorum. Artık açıkla da öğrenelim ÖSYM. !!
Mesai saatinin bitmesine az kalmasına rağmen hala açıklanmayan sınav.
açıklanmış sınavdır...

korktuğum kadar kötü değil; istediğim kadar da iyi değil: 81 ile kapattık.

herkes için hayırlısı olsun...
17 günde açıklanan sınav.
Sayısaldan 82,6 aldım. Öyp varken nerdeydin ey ales 2016.
sözeli şok eden.

hala inanamıyorum.

cevap kağıtlarını açıklayın, DERHAL!
bu da götümde patlamıştır. türkçeden 25 doğru 13 yanlış nedir yahu ?

sayısal-1 bile kurtaramadı. sayısal 2 zaten çok yapamadım zaman yetmemişti.

kpss'nin de kötü girmesiyle içtima yapmaya hazırım komutanım.

(bkz: askerlik)
vakıf üniversitesinde tezli yüksek lisans için en az 55 puan almak lazım ama parası çok fazla. 30-40 bin lira kim verir ki. devlette ise 80'in altı tezli için pek işe yaramıyor sanırım.
sözel 85 ea 75 ile yine standart puan aralığımdan şaşmadığım sınav oldu.
Sözelden girdim 86.50 aldım.

Sözel 1: 31-8
Sözel 2: 31-7
Sayısal 1 : 15-6

Askerliği yine öteledik.