bugün

yazın en sıcak gününde dahi elinizde kağıt mendil burnunuz akarken ve içi deli gibi kaşınırken gözlerinizden yaşlar akmaya başlar yanarak... araya serpiştirilmiş arka arkaya gelen hapşırıklarla devam eder.eziyettir,işkencedir,alerjilerin en çok acı çektirenidir.
IgE'ye bağlı astımdır. ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, kedi, köpek, hamam böcekleri gibi çevresel allerjenlere karşı vücutta aşırı IgE üretilmesi sonucu oluşur. kişi atopiktir.
4 yaşımdan beri peşimi bırakmayan lanet hastalık.
çok küçükken nefes alamamak nasıl bişey bilirim, bahar gelmesin diye dua etmek nasıl bişey bilirim . geceleri uyuyamam çoğu zaman ufacık toz tanelerinden bile tıkanma potansiyelim var.zyrtec denen dandik ilacın hiç bi işe yaramadığında bilirim ve onun gibi yüzlercesinin. çantamda devamlı spreylerle dolaşmanın ne demek olduğunuda bilirim. ben bunları çok küçükken yaşamaya başladım 16 sene geçmiş hala yaşıyorum. burnumun boğazımın lanet bitmek bilmeyen kaşıntıları, işe yaramayan ilaçlar.. en sonunda aktarlardan çıkmaz oldum o çay benim bu çay senin içiyorum bir nebze rahatlarım diye. gece belki uyuyabilirim diye. bunların yanında tatlı çikolota vb maddeleride tüketmem bir yere kadar eğer kaçırdığm anda bittim demek uzun süre cildimde kırmızı kaşıntı lekeleriyle dolaşıcam anlamına geliyor. ve hayatımın sonuna kadar bu hastalıkla yaşıycam ben hayatım boyunca hergün odamı temizlicem ben hayatım boyunca elimde spreylerle yazın 40 derecede hapşırmaktan denizde giremiycem ben.. işte bu yüzden hiç bir zman çocuğum olmıcak benim çünkü bu hastalığın göz göre göre başka bir canlıya geçmesine izin veremem annemin yaptığını ben yapmıcam. fazla dramatize etmiş olabilirim ama ben rahat nefes alabilmenin ne demek olduğunu baharda dışarı çıkmanın ne demek olduğunu biliyorum ben yaşıyorum ben.
en başa dönendir, ilaçları bırakmanın sonucu sil baştan...

(bkz: sil baştan)

edit: iyi oldu, yine başa döndük, tedaviyi yine iki yıl aksatacağım lan biraz düzeleyim. bu ne lan sürekli inhaler, nazal sprey. ya bi siktir git...
Off ulan off icim karardi yine.Bazen gözler ve burun öyle bir kasınırki.insanı kasımaktan ates basar,atesi yukselir,gözü görmez mal gibi yasar.Allahım bu yıl yardımcı ol bizim gibilere.
burnum boğazım tıkalı gözlerimden yaşlar gelmekte nefes alamıyorum bahara lanet ediyorum.deli gibi bekler ya insanlar baharı benim ölümüm oluyor.
burnunuz, boğazınız, genziniz, gözleriniz dolar, kuru kuru gıcık öksürükler eşliğinde baharın geldiğini müjdeler bünyeniz. Atak geçirmediğiniz her gün için şükredersiniz, benim gibi herbir şeye alerjiniz varsa. ama zamanla öğreniyor insan bununla da yaşamayı ve şükrediyor Tanrı'ya beterin beteri var diye. eskiden oturur aglardim cok salakcaymis. artik alerjimle aramdaki düşmanlığa son verdim. oyunu kuralina gore oynuyoruz, daraldıkça çekiyoruz nefesimizi, sabah akşam iki puf puf burna, cok kaşındıysak da bir adet zyrtek. tüm derdim baharla açan çiçekler, uçuşan polenler olsun. herseye ragmen yaşasın bahar mevsimi.
Genellikle 10 yaş altı erkek çocuklarında görülür. En büyük sebebi Ige üretiminin genetik olarak daha fazla olması ve yine genetik olarak atopiye yatkın olmak tetikleyicidir. Klinik bulguları ise özellikle geceleri gelen astım nöbetleri dediğimiz dispne yani nefes alamama ve aldığın nefesi verememe, nefes verirken ıslık çalar gibi ses gelmesi, bronşiallerin şeklini almış yapışkan balgam, ardı arkası gelmeyen öksürük. Tüm bunlar varsa muhakkak göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmalı hemen steroid tedavisine başlanmalıdır. Antihistaminik ilaçlar sonuç vermez ve astım hastasına kesinlikle aspirin verilmez.
bahardan nefret ettirir.
şu günlerde çok da sarsmayandır, havalar soğudu hadi defol.
öldürmeyen ama süründüren, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. özellikle sabaha karşı gelen öksürük ve nefes darlığı krizleriyle uykunuzdan küfrederek uyanırsınız. ilaç kullanmaktan bıkarsınız fakat başka birşey de rahatlatmaz sizi. hava değişimlerinden, ortam değişimlerinden aşırı düzeyde etkilenirsiniz.
kendimde de ise yaradigi icin yüzme önemli etkilerini azaltmak icin yüzmeyi baslamalisiniz su su eski astimli milli sporcuya da bir kulak verin derim ben http://www.youtube.com/watch?v=KXiuPFDqkYY
http://www.youtube.com/watch?v=KXiuPFDqkYY
Mütemadiyen yanınızda sprey taşımanızı gerektirir. Zira bir toz zerresi dahi nefesinizi kesmeye yetiyor.
Vücudun çeşitli maddelere karşı verdiği bir tepki.
Öldürmez ama süründürür.
Diyarbakır'ın 41 derece sıcağında elde peçeteyi, burundan akıntıyı ve kaşıntıyı, ağızdan hapışırığı, gözlerden yaşı eksik etmeyen, eksik olasıca alerji.

Gören depresyondayım da gece boyu ağlamışım, giden sevgilinin arkasından yas tutuyorum sanır. Haklılar, böyle şişkin ve kızarık gözü görsem başka bir şey düşünemem tabii.

Yoğun kokuların da, tozun dumanın da, rutubetli yerlerin de abv. işin çözümünü bilen lütfen aydınlatsın, evde neyse de dışarda çok zor böyle gezinmek. Daha dün dolmuşta yanımdaki teyze peçete uzatıp "ağlama kızım" dedi. O kadar duygulandım ki, kafamı teyzenin omzuna koyup, sanki mesele alerji değil de ciddi bi derdim varmış gibi ağlamak istedim. *
Bilimum ilaçlarla hayata bağlandığım dönemler oluyordu alerjik astım yüzünden. Zyrtec, aircomb, desmont, fısfıslar vs vs.

Öyle geceler oluyordu ki öksürmekten uyuyamıyordum, karın kaslarım tutuluyordu.

Sonra kefir içmeye başladım alerjimin coştuğu dönemleri bildiğim için. Aşırı iyi geldiğini söyleyebilirim.
Ama market kefiri değil, Maya bulup kendiniz yapın kefiri. Zaten çok basit, kendi kendine olan bir şey.

Ayrıca paketli gıdaları bırakıp daha sağlıklı beslenmeye çalıştım özellikle bu dönemlerde.

Çok geçmiş olsun. Tavsiyelerim bunlar.
evde kalmış olanlarına koca tavsiye ediliyor

kocayı görünce anında geçiyormuş.

çare bir koca.