bugün

akp nin seçimlerdeki başarısının sebepleri birden fazladır fakat, devlet yönetiminde pek başarıları olmadığı için sebeplerini de ortaya dökemeyiz pek.
(bkz: nihat doğan)*
[http://http://www.youtube.com/watch?v=hT_8kp0Hwx4 +]
Halkın hassas yönlerini kullanarak, zekice siyaset yapmaları. He doğru mu derseniz, asın hepsini derim.
-cahil toplum
-sadaka alışkanlığı
-din sömürüsü
-amerika
-son olarak deveyi diken insanı tabiii ki seven...
destekleyicisinin çok olmasıdır.
muhafazakar bir yanının olması.
krizin ülkeyi teğet(!) geçmesi
chp nin başarısızlığı
ölülerin üstünden bile siyaset yapılması
(bkz: #7013564)
başarıdan kasıt en yüksek oy oranına sahip olmaksa evet akp başarılıdır, bunu da belki çok amiyane bir tabir olacak ama dini ve manevi duyguları istismar ederek başarmaktadırlar. bunun dışında da bir başarı göremiyorum kusura bakmayın.
-recep tayyip erdoğan'ın siyasi anlamda ciddi bir rakibinin olmaması,

-yüzde kırkyedilik kısma gerizekalı,aptal gibi hakaret edilmesi sonucu oluşan ters psikoloji,

-krizden az etkilenip, gelişmeye başlayan bir ekonomik taktiğin olması.

-işsiz kalanlara ödenmeye ilk defa başlanan işsizlik maaşları,

-muhaliflerinin "gemicik, kömür, ananı da al git vs." gibi belli kalıplaşmış düşüncelerden başka söyleyecek birşeylerinin olmaması.

-diğer müslüman ülkeler tarafından hissedilen ve özlenen osmanlı profilinin ister istemez oluşması.
tek başarısı seçimlerden birinci parti olarak çıkmasıdır. onun sebebi de malum insanımızın eğitim durumu.

(bkz: eğitim şart)
(bkz: üzüm) , (bkz: kömür) , (bkz: pirinç)
türkiye de maalesef cehalet oranının çok yüksek olması.
ülkede gerizekalının bol olmasıdır.
mhp seçimi ak partiye hediye etmiştir.
sertlik ve ayrıştırıcı söylemler ve de şiddet. akp ye güç veren bunlar oldu ve olacaktır.
göt kılları.
ezik, cahil, koyun, göt kılı seçmen kitlesidir.
ülkenin %60 ı gerizekaliymis peeh. hala eleştiriden yoksun insanlar siyaset yapıyorlar sözlükte. madem %40 lik kesim yeterince zeki, o zaman neden o kesim gerizekalı kesimi ikna edemiyor.

not : akp li değilim.
akp başarılı değildir. oyları çalan ve devletin parasını çalan hırsızlar başarılı olamaz.
10-20 sene önce olan çözülmeyen sorunları çözmustur en basiti bu.
Halk salak halk aptal eheheheheh diyen sünepe solcu dinle:sen suan ne dusunuyosan tayyip 4 hamle ilerisini dusunuyor genel kitle ne istiyorsa onu yapiyor.senin benim onun kafayo toplasan gene tayyipin kafasina erisemeyiz cunku her zaman oylari topluyor solcuyu sagciyi muhalefetciyi bölücüyü 10 senedir saf disi birakiyor emin ol ki sizde bu kafa oldugu surece akp 2023u gorur
20. Yy da doğmuş olan orta sınıfa hitap etmesidir. Baktığınızda cumhuriyetin ilk yıllarında köylü milletin efendisidir denilip elit ve avam kısım arasında köprü kurmak istenmiş fakat hal böyle olunca köylüler şehre elitler ise benliğine çekilmiştir. Burada doğan orta sınıfa bu zamana kadar Adnan Menderes, Turgut Özal,Necmettin Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan hitap ettikleri için halk tarafından sevilmiştir. Gun geçtikçe orta sınıf büyüyüp iyice güçlenince akp de strateji gereği hep onlara seslenmiş ve arkasını %50'lik oyla sağlama almıştır. Benim görüşüm başarısının en büyük sebebi budur.
(yakın tarihe girmedim. Bilen bilir diyerekten)
akp başarılı değildir. sadece herkes bir kitabın arkasına yazılan senaryoya ve ondan sonra her başa gelenin kendi düzenine inanır.
insanımızın altta yatan bir mezhepçilik hastalığı var akp bunu keşfetmiş kaşıyor olması nedeni ile.
akp nin olumlu yaptığı bazı şeyler olabilir fakat başarı derken hangi başarı?