bugün

http://toplumbilimsellik....14/03/akp-nasl-gider.html
mevcut hükümetin nasıl gideceğine dair bir kafa yormadır.

AKP NASIL GiDER?
1-)Koalisyon Hükumet
a-) MHP-CHP Koalisyonu
iki parti güçlerini birleştirerek %40 bandına ulaşmaya çalışacak. Oy olarak AKP yakalanamasa dahi, sandalye sayılarında bir denge oluşacak. AKP tek başına hükumet kuramayacak ve koalisyon formülüne gidilece. Böyle bir güç birleştirmesi 2014 Yerel Seçimlerinde Ankara'da yaşandı ve başarılı denebilecek bir sonuç alındı.

Ancak burada sorun şu;
Siyasi partiler rant üzerine kurulu oluşumlardır. Sizin, benim gibi düşünmezler. Biz isteriz ki birlik olsunlar; öyle seçime girsinler. Oysa gerçekte, partilerin kendi içlerinde bir koltuk kapma yarışı vardır. Bu sebeple MHP CHP arası bi güç birliği düşünülemez. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak bir aday çıkarılabilir ancak genel seçimlere beraber girmek gibi bir durum söz konusu dahi değildir.

b-) Mevcut Oyların Bölünmesi
Muhafazar kanat yeni bir gücün ortaya çıkması AK Parti oylarını bölebilir. Ancak bu oluşum, AKP'den kopan ya da kopabilecek güçlü bireyler tarafından kurulmalıdır. Örnek vermek gerekirse Bülent Arınç, Abdullah Gül gibi isimler. Yeni parti seçime girer, oyları AKP'nin tek başına hükumet kuramayacağı oranda böler. Tekrarda koalisyon yöntemine başvurulur.

Ancak AKP kendi içinde güçlü bir kurum. Bu tür bölünmelerin yaşanmasını beklemek biraz fazla hayalcilik. A durumunda olduğu gibi, bu durum da pek de olası görünmüyor.

2-) Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu
Bu operasyon çerçevesinde ilerleyen hukuki süreç ve başlatılması muhtemel yeni süreçler geleceğin siyasetinde etkili olabilir.

Süreç sonrası kişiler aklanabileceği gibi; suçlu bulunup siyasi yasaklılık, hapis cezası gibi hükümler giyebilirler.

Ancak böyle bir davanın sonuçlanması en az 6-7 yıl alacaktır. Ortada bir suç olup olmadığı hakkında yorum yapmıyorum; ancak şu bir gerçek: on yılı aşkın bir süredir devletin başında olan bir oluşum, eğer suç işlemişse(net bir yargı bildirmiyorum, lütfen dikkat edelim) bu suçu gizleyecek bir yeterliliğe çoktan ulaşmıştır.

Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi de pek muhtemel değil ve çok uzaktır.

3-) Devlet Büyüklerinin Uygunsuz Görüntüleri
Sosyal medyada yer alan bazı söyletilerin gerçek çıkması sonucu yaşanacaklardır. iddialara göre devletin üst kademelerinde yer alan bireylerin uygunsuz görüntüleri "birileri" tarafından muhafaza edilmekte.

Söylentiler gerçekse ve bu tür görüntüler ortaya çıkarsa; iktidar ile halk arasında inanılmaz bir güvensizlik oluşacak. Bu da mevcut iktidarın sonunu getirecektir. Şahsi görüşüm, bireyin özel yaşamının siyasete yansımamasıdır. Ancak halkımız, özellikle cinsellik konusunda büyük bir duyarlılık içindedir. Böyle bir durumu affetmeyecektir.

Ancak burada da bir takım vicdani sorunlar var. Bu tür kirli oyunlar ile siyasetimizin şekillenmesini gerçekten istiyor muyuz? Bugün mevcut iktidarı bu şekilde zora düşürenler, yarın seni-beni de aynı şekilde zora düşüremezler mi? Yani böyle bir durumda mevcut iktidarın gittiğine sevinirken, yarın kendi özelimizin yayınlanması durumu vardır. Siyasette böyle kasetlerden medet ummak yerine, bu durmlar ile mücahadele etmeliyiz.

4-) Darbe
Özellikle hiç darbe görmemiş 90 neslinin dilindedir "Asker Göreve" sözleri. Askeri yönetim, en baskıcı yönetimden daha baskıcı olmuştur. Bugün evet internetimize bir takım yasaklar getiriliyor, yaşamımıza müdahale ediliyor. Ancak askeri yönetim zamanlarını hatırlayın. insalar o zamanlar korkudan kitaplarını yakmak-gömmek zorunda kaldılar. Yayınların çoğu yasaklandı. Askeri Darbe ile ne hale geleceğimiz bellidir, bu hükumeti arar oluruz.

Mevcut hükumetten her ne kadar ben de rahatsız olsam da, böyle bir müdahalenin de tam karşısında yer alacağım. Demokrasinin bu şekilde baltalanmasını isteyenler, hiç de çıkıp özgürlükten dem vurmasın ayrıca.

5-) Yeni Bir Oluşum
Gözüm, hükümeti değiştirebilecek tek mantıklı yoldur. Yeni bir parti gerekli, isimleri eskilerden olsa da olur. Bu parti izmirliyi de kucaklayacak, Şırnaklıyı da Konyalıyı da... AKP gibi, tüm Türkiye'nin partisi olacak. Ama bu yetmez, partinin kurucalağı, ortaya çıkacağı dönem de çok önemli. AKP'yi hatırlayalım... 2001 ekonomik krizinin ardındani halk mevcut hükumetten illallah demişken ortaya çıktı ve inanılmaz bir başarı yakaladı.

Aynı formül kesin bir başarı yakalayacaktır.

Eğer bu hükumeti daha fazla istemiyorsak başımızda, gözleyeceğimiz senaryolar bunlardır. Demokrasinin baltalanmasını, kirli oyunlar ile tezgah kurulmasını isteyenler varsa aranızda, onları vicdalarıyla baş başa bırakıyorum. En demokratik ve mantıksal yollar koalisyon ve yeni oluşum yollarıdır.

Ama asıl görev partilerin değil halkındır. Batı, Anadolu insanını "köylü, cahil, göbek kaşıyan adam" olarak görmekten vazgeçmelidir. Bu ülkede herkese kucak açmadan başa gelmenin demokratik bir yolu yoktur....
(bkz: yürüyerek) dedirtir.
Akp ' nin gitmesi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşaması kadar imkansız.
(bkz: 2014 yerel seçiminin kaybedenleri)
Ne yazık ki akp'nin gidiş yolu sandıktan değil sokaktan geçmektedir beyler. Doğruya doğru.
ABD ISTEYINCE GIDECEKTIR. ''BU ULEKIN HIC BIR ZAMAN ABC PLANI OLMAMAISTIR ABD PLANI OLMUSTUR UGUR MUMCU''
(bkz: yav he he)
Nereye gidiyormuşlar?
(bkz: chp eleştirisi)
işin özeti; ekonomik kriz bu hükumetin tek sonu gibi.

ha krizi yaşamaktansa, akp ile yaşamayı yeğlerim o ayrı.
akp gitmez ancak şöyle birşey olabilir; isim değiştirerek farklı bir parti kurulabilir. saadet > akp dönüşümü gibi.
1-2 sene içinde işsizlik gitgide yükselir, ekonomik kriz ağırlaşır bunun üstüne bir de imralı çıkış kapısında apo sırıtarak "başbakana teşekkürlerimi sunuyorum" der, helikoptere biner gider. ondan sonra filmi görürüz.
darbe iledir.
kasetle gitmeyeceği belli oldu.
ak parti gitse gitse uzaya gider.
sandıkla gider .

gavurluğun luzumu yok .
akp isterse hiç gitmez çünkü parlamenter rejimde ak partinin yüzde 42 nin altında almasını sağlayacak siyasi oluşum yok. dua edinde başkanlık sistemi geldi. ancak böyle iktidar değişirdi.
islam gidince.
katar ve suudi arabistan ın ekonomisi iyice sıkışınca gider.
Tüm türkiye yi kucaklayacak erdoğan dan daha üstün bir lider ve ekiple.
turgut özal anap'ı gibi gider. particilik yok, şahıs oyu var. bu ülkenin en çok seçmene sahip adamı da erdoğandır. millet erdoğana oy verecem diyor, ak partiye, akpye, ampule filan diyen az. direkt erdoğana oy atacam diyor.
Bombalıycaksın tüm orta anadoluyu siktirip gider.oksijen tüketiyorlar zaten sadece.
çok çalışmakla gider .

yarım dönüm bostan yan gel yat osmanla değil .
(bkz: Ekonomik kriz)

Din min hikaye.buyuk capli bir krizde aninda gider.
1000 lerce yolu var .

en kolaylarından bir kaç tanesini yazayım bari .

milletin sevgisini saygısını güvenini kazanmakla gider .

durmadan çalışıp millete hizmet etmekle gider .

yoksa sittin sene gitmez .
Cehape kapandığında. Yoksa millet bakıyor ikinci parti chp ve akpye oy veriyor. Solcu laikçi mankafalar akpyi ve dindarları eleştireceklerine kendilerine baksınlar.