bugün

özellikle zenci ingilizcesinde, be, have gibi fiiller yerine kullanılabilen. yapı olarak olumsuz olmasına karşın olumsuzluk anlamı vermeyen kelime. "i ain't no money" biçiminde kullanılır.
(bkz: I ain t gonna be just a face in the crowd)
"don't mu?", "haven't mı?", "aman yoksa hadn't'mı acep?" yerine kullanılan ingilizce tampon.

"uğraşamam hangi zamanmış, olumsuz işte!" diye denilerek üretilmiş bir şey olması muhtemel. zamanı sallamıyorsunuz, diyeceğinizi diyorsunuz, ee daha ne olsun?

sadece zenciler kullanıyormuş gibi yaftalanmış bunca zaman, pek bir asilzade ingilizler de bol bol kullanır bu yardımcı fiili. gerçi "ain't"'e yardımcı fiil demek dilbilimcilerin şimşeklerini çekebilir.

(bkz: ne diyeyim mahmut mu diyeyim)
isn t yerine kullanılan halk dili kalıbı.
aren't/isn't yerine kullanıldığı görülür.
sadece zencilerin kullandığı bir kalıp değildir. ingilizler de bol miktarda kullanır. herhangi bir zaman belirtmez. i/you/he/she/it/we/they hepsiyle kullanılır. olumsuzluk bildirir.
halk dilinde özellikle şarkılarda bütün öznelerle is are not ın kısaltması olarak kullanılır.
isnt/arent/wasnt/werent/hasnt/havent/hadnt yerine kullanılabilir tens'ini anlamak için fiilin v1 , v2 veya v3 haline bakılabilir.
okuduklarımdan çıkarım yapacak olursam, bu ain't kelimeciği, bütün yardımcı fiilleri olumsuz yapıyor. yani i haven't enough money diyebilirim fakat i ain't enough money demem daha kolaya kaçmak oluyor, sanırım. yani, ben öyle anladım bilmiyorum. bilgili bir arkadaş varsa yardım da istiyorum. çünkü bundan sonra bu kelimeciği kullanmaya başlayacağım. *
(bkz: ain t my bitch)
I ain t gonna live forever
I just want to live when I m alive
Its my life !

dizelerinden yola çıkarak araştırdığımda 'I m not' yerine ' I aint' dendiğini yani to be yerine kullanıldığını anladığım ek.
zencilerin en sevdiği kalıp olabilir.
amerikan ingilizcesinde aren't/isn't gibi kelimelerin yerine kullanılır. sokak dili olduğu için daha çok zenciler kullanırlar. acdc'nin tntadlı şarkısından bir söz olarak (bkz: ain t got no gun) (bkz: yeah nigga)
ain't got no gone
ain't got no knife

(bkz: ac/dc)
bkz. (ain t your mama)
ben annen degilim oglum.