bugün

Aklını gereği gibi kullanamayan,bön,budala,aptal.
elinde 2008 metallica konseri bileti olup, metallica'nın şarkılarıyla yatıp kalkan, 27 temmuz 2008 yakınında hiç bir işi olmayan, fakat bunların sonucunda konsere gitmemeye karar veren kişiye edilebilecek hakarettir.
sadece iki şey sonsuzdur, evren ve insan ahmaklığı, ilkinden o kadar da emin değilim.*
dünyada aptallık dışında günah yoktur.**
ahmaklarla zehirlenirsiniz ancak. uzaklaşmak en faydalısı, kalıtsal gibi bir şey bu, sizi de kendi gibi görür, pay çıkarır, övünür. acıdır, itlaf edilseler bile yenileri hep gelecek, insanlıgın keneleri maalesef ki.
ahmaklık, ahmak olana bir şey anlatabilecegini sanmak aslında, bunu anlayıp vazgeçmek ise, yorulmadan yaşamanın yollarından en gereklisi.
Ahmak, ışıkla alevi karıştırır ve kendisini her yakanı güneş sanır. (Cenap Şehabettin)
tdkya göre Aklını gereği gibi kullanamayan, bön, budala, aptal; bana göre kafası karışmış kişi
anlamadığını anlamayan...
kendisine zararı olduğunu bildiği halde bile bile zararına olan şeyi yapmaya devam etme durumu.
dusunmeden, sonuclarini hesaplamadan hareket eden.
Bazi insanlarin, farkinda olmadiklari ozellikleri. Olsalar zaten ahmak olmayacaklar gerci.
Ahmak oldugunun farkinda olmak da, vasatinn uzerinde bir bilinc gerektiriyor sanirim.
hesapları yanlış yapan insan.
bir gıdım yetkiyle kendini ceo sanandır. kendisinden bi sikim olmaz afedersin. kullanılıp bırakılır...
kadınları cinsel obje olarak görüp eline geçen her fırsatta aşağılayanlara denir. seni bir erkek doğurdu çünkü, ondan değil mi?
islamı, dini, dindarlığı "araplaşmak" olarak algılayan kimsenin sıfatıdır.

halbuki aynı kişi batılılaşmayı "hristiyanlaşmak" veya "avrupalılaşmak" olarak anlamaz.

hatta avrupanın sefahetini kendinde görmeyi övünç kabul eder.
her şeyi bildiğini iddia eden, her konuda fikir sahibi, kendini beğenmiş insandır.
"Bilge herşeyi bilmez, sadece ahmaklar herşeyi bilir."
Yillardır aynı numaralarla oynadığı sayısal lotoyu nasılsa çıkmıyor diye yatırmayan ve ertesi gün aynı numaraların altıyı tutturduğunu öğrenmektir.

(bkz: pandik)
ilimle dahi giderilemeyen bir şahsiyet zaafı...
kendi başına yaşamayı seçen kişidir denilebilir mi tartışılır. yaşanılabilir bir toplum için çalışmak yerine tabii. kimbilir.
ya çok sevip abartı över ya da nefret edip abartı söver. hayındır. şeklinde bir tanımı vardır.
Soğumuş olan Çayından bir yudum aldı kadın. "Benim hatam herkesi kendimle bir tutmak oldu" dedi. Bunda küçümseyen bir tavır sezdi adam. Ama kadının konuşmasını sürdürmesini bekledi. "Evet, insanlar eşit ama aynı değiller. Ben herkesi kendim gibi sanıyordum. Benim gibi düşünüyor, benimle ortak zevklere sahip, benimle aynı şeylere gülüp ağlıyor olabilirlermiş gibi. Ne kadar da ahmakça..."
adam kendini kadının sözlerinde her ne kadar kendi kendisiyle alay ettiği konusunda ikna etmiş olsa da bir yanı hala arayıştaydı. Üstünlük taslayacağına dair bir hissiyata kapıldı. MerakınA daha fazla direnemedEn sordu. "Peki sana bunun ahmakça olduğunu gösteren nedir?" Kadın adama doğru dönüp gözlerinin içine baktı. Gözleri hafif kısıldı, ufak tebessümüyle yanaklarındaki gamzeler belirginleşti.
"Bana bunun ahmakça olduğunu gösteren takındığım tavrın aynısını görebilecekmiş gibi insanları olduğu gibi kabullenip onlara değer vermek oldu. Gözlerde samimiyet parıltısı aramamdı beni ahmak yapan. Durma, Sen de söyle! içtenliğini sözlerinle ifade ederek mahvediyorsun, elinde içtenliğinin zerresi kalmıyor de. Yerinde olsam bu fırsatı kaçırmazdım."
Adam kendi düşüncelerindeki haklılığı bir tarafa, kadının söyledikleriyle sanki utanması gerekiyormuş gibi gözlerini kaçırdı. Kadının yerinden kalktığını anladığı halde, arkasına bakmadan gittiğini bile bile ardından bakamadı.