bugün

herkese inat ille de yeşilçam. unutulur mu bu film be. sadri alışık' ın bambaşka bir filmi.
--spoiler--
- yaşamak müjgan gibi bir şeydir, ölmek müjgan yok demektir.
--spoiler--
http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/3880/
bugün kanaltürk' te gördüğümde yüzümde bir tebessüm oluşturmuş çok güzel filmdir. tam dışarı çıkacakken rastlamış olmak üzüntü sebebidir. hatta " acaba kalıp izlesem mi " diye bile düşündürtmüştür.
(bkz: müjganı unutmak müjganı sevmemek)
bir sardri alışık klasiğidir. samimi, kasmayan oyunculuğunu konuşturduğu film, basit ama yüreğe dokunup, hafızalara kazınan replikleriyle hatırlanır.
1970 yapımı, sadri alışık' ın oyunculukta aştıgı hatta oyunculuk dersi verdiği bir yeşilçam başyapıtı..

semtimizin bir tanesiydi müjgan. saçları sırtına kadar sırma sırma dökülür, elleri ufacık, gözleri dört defa lacivertti. ve de her ne hikmetse o da bana gönüllüydü. öyle bir sevdim ki müjgan’ ı, dünyamı şaşırdım, haddimi bilemedim, evleniriz gibi geldi bana. evimiz, yuvamız olur, ışığımız yanar, fakir soframız kurulur gibi geldi. sahil bahçesinde gazoz içerekten gizli gizli mal-ü hülya kurardık. sonrada çarşılara giderdik. eşya beğenirdik elden düşme; aynalı konsolumuz topuzlu karyolamız bile olacaktı. müjgan’ın her an her bi daim yanında olacaktım ama olmadı gitti. nereye mi ? paraya gitti abicim paraya

nasılda sevmiştim yıllarca ben seni
her akşam bekledim yollarını
elbet bir gün biz yuva kurarız derken
duydum evlenmişsin sen zengin bir gençle
zengin olsaydım sensiz kalmazdım
her an düşünüp seni hiç ağlamazdım
param olsaydı aşkım kalırdın
seve seve yanımda benimle yaşardın

nikah resimlerimizi de çektirdik. sonra karpuzcu raşit ağabeyinin kayınbiraderine borç ederekten nişan yüzüklerimizi de yaptırmıştık. ama müjgan takmadı bunu takamadı uçuverdi elimden. meğer gizlice altın bir kafes bulmuş kendine. müjgan’ın gelinliğini hususi diktirmişler, benim gibi kiralık tel duvak almaya kalkışmamışlar. öyle sevindim ki. mesut ve bahtiyar olsun diye dualar ettim. müjgan gibi bende birbirimize ettiğimiz sözleri ettiğimiz yeminleri unuttum. bir daha mahalleye gelmedi müjgan, gelemedi. bizim dar ve eski sokaklara otomobili sığmıyormuş dediler. senede birkaç ay zaten avrupa'daymış dediler. zaman şifalı bir ilaçtır unutursun dediler, unuttum bende. hiç aklıma gelmedi. hatırlamıyorum bile müjgan’ı. hatırlamıyorum

öptüğünü düşünüyorum dudak yerine parayı
para için açar mı sevişenler arayı
madem para mühimdi al koluna parayı
çantana da koy aldığın o kocayı
her an düşünüp seni hiç ağlamazdım
param olsaydı aşkım kalırdın
seve seve yanımda benimle yaşardın
her an düşünüp seni hiç ağlamazdım,param olsaydı aşkım kalırdın der ya haani.içini çeker öyle,nefessiz kalır gibi.ölürüm orda ben,ölür! nasıl bir filmdir bu arkadaş!
insanın içini burkan sadri alışık filmi. türk sinemasının güzide eserlerinden biri.

--spoiler--

h: sen ki ardına dönüp bizlere bakmamıştın bi defa, sen ki kağıt paralardan kanat takıp o cehenneme uçmuş müjgansın nasıl hatırlarsın? seni anlamayan müjganlığının farkına varmayan o herif kanatlarını kesmeseydi gene de düşmezdin buralara.
m: olanları unutalım artık.
h: yeni hatırladın demek tanıdın şimdi öbür tarafı unutursun tabi.
m: yeter hüsnü!
h: yeter tabi yeter şaka söylemiştim zaten. bak şu eve, bak! ilk gittiğin, hayran olduğun, dilinden düşüremediğin ev. o zaman böyle büyük, böyle masraflı bi ev düşünememiştik bile hayalimizden çok daha
zengin bir hakikat bu. şimdi paramız da var, herşeyimiz var. hadi çık koş, ara, bağır, çağır! hüsnüyle müjgan da gelsin buraya
m: anlamadım.

--spoiler--

anlamaz be sadri abi, anlamadılar.
senin çocuğun mu müjgan? biz evlenseydik bizim çocuğumuz olacaktı.. ismi de koray değil, ali, ahmet cemal gibisinden bir şeyler olacaktı...

her izleyişinizde boğazınıza bir yumru oturtan yeşilçamın o yapmacık dramlarından çok öte şaşırtıcı bir realistlikle ve de inanılmaz repliklerle örülmüş film.
efkarlandığımda attığım naradır aynı zamanda zira hepimizn içinde bir müjgan kalmıştır.
adamın burnunun direğini sızlatan, gözlerini dolduran bir film.
sadri alışık bu filmde oynamış demek bence hakaret, sadri baba bu film için resmen ''hüsnü'' olmuştur.

--spoiler--
filmin sonunda da tüm klişelere inat, müjgan'a kendini uğruna sattığı her şeyi bırakıp çekip gitmiştir.
- yaşamak müjgan gibi bir şeydir, ölmek müjgan yok demektir
demişken hem de..
--spoiler--
bu gün müjgan güzel bile değildi abiler, var mı ötesi?
edit: çoookta üreme organımda değil ama bu bir mesaj idi ve sana ne (ilk defa küfür edicem heyecanlıyım) pezevenk?
--spoiler--
bir daha mahalleye gelmedi müjgan, gelemedi. bizim dar ve eski sokaklara otomobili sığmıyormuş dediler. senede birkaç ay zaten avrupa'daymış dediler. zaman şifalı bir ilaçtır unutursun dediler, unuttum bende. hiç aklıma gelmedi. hatırlamıyorum bile müjganı. hatırlamıyorum.
--spoiler--
ah be sadri baba..

--spoiler--
merhaba müjgan, merhabalar olsun.
--spoiler--
abartmadan söylüyorum. o dönemde yapılan birçok yeşilçam filminin içinde yer aldığı... sadece ülkemizin değil, dünya'nın en iyi filmleri grubundadır.
ama biz 100'den çok izlediğimiz için kıymetini bilmeyiz.
ah kaka ah diyen spikeri duyunca akla gelen replik.
(bkz: ntv la liga reklamı)
gözleri dört defa lacivertti...
evlenseydik bizim çocuğumuz olacaktı. benim çocuğum olacaktı değil mi? ismi de ahmet, mehmet, cemal gibi bir şey olacaktı. ah müjgan ah..
madem para mühimdi al koluna parayı, çantana da koy sen aldığın kocayı..
bir daha mahalleye gelmedi müjgan, gelemedi. bizim dar ve eski sokaklara arabası sığmıyormuş dediler.
yeter tabi yeter. şaka söylemişim zaten.
bu filmi her izlediğimde içim burkulur, ağlarım. sadri baba'nın film icabı da olsa üzüldüğünü görmeye dayanamam.
az önce ilk kez izlediğim ve izlemeden geçen yıllarıma pişman ettirmiş, ağzıma etmiş, benim gibi odunun bile gözünden yaşlar akıtmış film.

hatırladın demek, o sahil kahvesini, bu elli kuruşluk gazozu;kurduğumuz hayalleri unutmadın demek...
az önce bir tv kanalında rastladığım ve bir kez daha izlediğim sadri alışık filmi. uyanır uyanmaz ağlattı yine...

her an düşünüp seni hiç ağlamazdım...
--spoiler--
bugün müjgan güzel bile değildi
--spoiler--