bugün

(bkz: emekçi)dirler.
oyunda esas yükü onlar çeker.
hakları ödenmez...
bakmayın her çağda yaşadığına. tam orta çağ köylüsüdür, derebeylerin kuklasıdır. isyan etmez, biat eder.
güçsüzler lan , bir düzinesini hayvan avına gönderiyorum 2 tanesi canlı kalabiliyor , ortada öldürülen hayvan yok benim ekip duman olmuş.
(bkz: oduncu)
Age of empires ın efendisidir.
(bkz: beridihçın)
her dediğinizi yaparlar, bir dediğinizi iki etmezler.
öyle hisli insanlardır ki size sadakatini son nefeslerine kadar gösterirler. düşman atağa kalksa da onlar odunlarını kesmeye, madenlerde altın aramaya devam ederler.
ne zaman ki hain düşman bu köylülere kılıç vuracak kadar yaklaşır; işte o zaman ellerinde ne varsa; keser, balta, kürek... saldırırlar hain düşmanın üzerine.
ama düşman gaddar, düşman güçlü.. silahlı.

hemen hakkın rahmetine kavuşurlar.
yaz demeden,kış demeden, savaş demeden ,barış demeden, açlık demeden, kıtlık demeden, ülkesi için herşeyi yapan köylülerdir. *
yeri geldi ev yaptı, yeri geldi tarlada çalıştı,yeri geldi madende çalıştı,yeri geldi avcı oldu...tüm bunların karşılığında oyunun sonlarına doğru ömrü bir delete tuşuna basarak son bulan köylülerdir.***
Köylü doğan ve köylü ölen saf, temiz, iyi niyetli köylüdür.
"köylü milletin efendisidir" sözünün ispatı gibidir ne kadar çok köylünüz varsa oyunda o kadar güçlü olursunuz.
(bkz: #12926433)
kapitalizmin kuklası olmuş köylüdür.
''ananı da al git! '' değildir mesela askerliğin yan gelip yatma yeri olmadığı güzel ve sanal dünyanın emret-yaparım ilişkisinin kaçınılmaz sonucudur.
eğer türkse emrin, yaparım, oduncu, madenci, seyis gibi şeyleri garip bir vurguyla söyleyip, saldırıda çabuk ölen işçilerdir.
kısır olan köylülerdir, hiçbirinin çocuğu olmaz.
yeri gelince askerlerle omuz omuza çarpışan emekçi insandır.
keşke hak ettiği değeri görebilse bu zavallı köylü. yeri gelir ağaç kestiririz yeri gelir zırhlı asker sahibi olmak için öldürmek zorunda kalırız. kısacası kafasına vur ekmeğini al.
kapitalizmin ne kadar sikik bir sistem olduğunun resmidir. yeri gelir odun toplar, yeri gelir inşaata gider, yeri gelir avlanır yeri gelir kurtların saldırısına uğrar yeri gelir düşman askerine karşı göğüs göğüse çarpışır. hiç hayır demez allahın salak herifi. işte kapitalizm böyle yürüyor, insanlar bir bıraksa eyvallah demeyi ne güzel şeyler olur lan.
her daim age of empires serisi için söylediğim "kusursuz" ifadesini alt üst eden karakter. hayır bu kadar kusursuz olan oyunda cin ali çizimi kadar sıradan tasfir edilmesi kusursuz kelimesini kusurlu hale getiriyor. yahut bilemedim ben bunu tam olarak.
emekçidir, cossack köylüleri gibi gözünü para bürümez ülkesini satmaz, gerekirse savaşır ölür.
ispanyol ise daha iyidir.
yapay zekadan mahrum köylüdür. yapay zeka uygulansa ''bu ne biçim hayat lan o mahsul toplasın ben burda odunculuk yapayım madende çalışayım sikerim böyle imparatorluğu tutturmuşsun bi imperial çağ gidiyorsun hileci şerefsiz'' diyebilecek olan köylüdür. sen ye iç sonra isyan çıkar. çok ayıp!
(bkz: empire earth vatandaşı)
Belirli bir seviyeye ulaşınca kalabalık olarak görülen , ölüme gönderilen köylülerdir.

(bkz: usta)

(bkz: oduncu)

(bkz: madenci)

(bkz: tamam)

(bkz: yaparım)
çilekeştir.