bugün

Trabzon'un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkiinde bugün akşam saatlerinde orman yangını çıktı. Mesire alanında çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle yayılarak kilometrelerce alanı etkisi altına aldı.

görsel
yılın bu zamanı bu ağaçları yakabilmek harbi büyük gerizekalılıktır. Bunu da yapmışız. şaşırdım mı ? Hayır.
Ben trabzon gibi biyerde yangın çıkmasına şaşırdım, yazın yanması bile çok zorken kışın bilerek yakmaya çalışsan yakamazsın ulan nasıl olmuş bu.
görsel
ilginç olan yangındır. Çünkü mevsim kış. Hava soğuk, yağmurlu veya karlı. Coğrafyadaki bilgilerinize göre yangın riski en az olan bölge Karadeniz. Çünkü nem oranın fazla olması. Şu an sürmene'nin hava durumuna baktım sürmene'de hava yağışlı gösteriyor. Tabiki bölgesel farklılıklar olabilir. Ancak bu yangın kış ayında çıkması ve büyük bir bölgeyi etkilemesi başka soruları da aklıma getirmiyor değil.
Mis gibi doğa gene yanıyor. Evet.
ulan ************ bi orasi kalmisti. ***** ****** *******!!!.
Benim şaştığım daha yanacak orman kaldığıdır. Nereden buluyorlar da,bu kadar ormanı yakıyorlar?

(bkz: yaşar kemal) (bkz: zulmün artsın)
yanan yerleri devletimiz heba etmesin, toki yapsın diye öneri getirdiğimdir.

atıl vaziyette kalmasın öyle, yazık.
Vay amk artik ne kadar petrol kullanmislardir yakmak için
Karadenizde orman mi yanar lan.
Laz petrolü bol bulunca orman yakarmis.
(bkz: katar)
#Sürmene Bld. Bşk. Rahmi Üstün: "Helikopterler sabaha karşı gelecek. Sabaha karşı bir yağmur bekliyoruz. Şuan için müdahale şansımız yok..."
rantçı orospu çocukları katarlılara peşkeş çekmek için yaktırmıştır.
(bkz: trabzon un araplar a peşkeş çekilmesi)

mesele ağaç değil.
Yeni kayak merkezi hayırlı olsun dedirtmiştir.
Kayak merkezinde katar milli marşı için Allah yakmıştır...
bilerek yakıldığını sandigim orman. ileri de kesin oteller yapılacak. ah biz insanlar kendi oksijenimizi kendimiz yok ediyoruz azizim.
operasyon manyağı bir ülke olarak bu yangının altından da ya abd yada ingiltere çıkacaktır. çok açıkça görünüyor ki bunlar Katar'ın yatırımını engellemeke için yapılmıştır.

daha önce de 3. köprü, 3. havaalanı ve diğer yatırımları engellemek için onlarca saldırı yaptılar. ama boşa uğraştıklarını hala anlayamadılar.
görsel
Hayatımda bir örneğini,o bölgede hiç duymadığım yangındır.ortada çok büyük bir süpriz yoksa kuvvetle muhtemel yakmışlardır.
Trabzon'a kar mı yapıyor da kayak merkezi yapılsın. bu solcu tayfanın hiçbir coğrafya bilgisi de yokmuş insan bu cehaleti ve iftirayı gördükçe gerçekten hayret ediyor.

işin iç yüzünü bilmeden iftira atanlar diğer tarafta bunun sorgusunu nasıl verecek çok merak ediyorum.
müteahhitler için bir fırsattır.
şimdi orman yangını çıkan bölge sahilin hemen yukarısında bir mesire alanı.
bölgedeki bir yakınımdan gelen bilgiye göre, son 3-4 gündür şiddetli bir lodos var ve orman yangını mesire yerine gidip mangal yakan piknikçilerin işi olabilirmiş.

lakin şurada yerel bir medya mensubunun paylaştığı videoyu izleyecek olursak;
http://www.youtube.com/watch?v=NMojXCZTkpU

yangının "6-7 farklı noktadan çıktığı ve yayıldığı" bilgisi var ki, bu da işin "piknikçiler" tarafından yapıldığı tezini çürütüyor.
belli ki bir sabotaj var olayda.

6-7 noktadan başlayan ve yayılan orman yangını piknikçi işi olamaz.

birileri birşeyler için sabotaj yaptı bunun için de en uygun anı, yani bol lodoslu, yağışsız ve kurak bir dönemi seçmesi tesadüf olamaz.

olayın bir diğer faili ise pkk.
ama şayet bunu yapan pkk ise, dışarıdan oraya bir pkk'lının gelip yangın çıkarması çok zor.
bölgeye yerleşmiş pkk sempatizanları yapmış olabilir.

kayak merkezi olayına gelince.
sahilin hemen az yukarısında, "kayak merkezi yapılacak" diye ortaya kafa karıştırıcı bir iddia atan salaklar karadeniz'e hiç gitmemiştir.

sahile paralel uzanan dağlarda kayak merkezi yapılamaz.
kayak merkezi yapılacaksa kıyıdan en az 25-30 km içerideki dağlar, yaylalar buna müsaittir.

her neyse.
yine bu ülkenin canı yandı ve yine insanlar fikirlere bölündü.
ama orada yanan her ağaç bizim oksijenimizden birazını aldı götürdü.

hepimize geçmiş olsun.
3 ay sonra otel inşaatı başlatırlar.
çam ağacı reçineli olduğundan ıslakken daha çabuk yanar.
katar emiri erdoganla birlikte turizm yatirimi yapmak icin trabzonu havadan incelemis. bak sen su ise ki hemen ardindan sürmene yaniyor ve sebebi bulunamiyor. kisin ortasindayiz yani.

faili bellidir bu yanginin. yazik.
demek ki yine bir yerler satılacak, çok büyük rant sağlanacak. sata sata bitiremediler.