bugün

Herkesin bildiği üzere entropi, bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizlik olarak tanımlanır. sistemin düzensizliği ne kadar fazla ise, o sistemin entropisi de o kadar yüksek olmaktadır. insan üzerindeki etkisi ise artan entropi ile vücut hücrelerinin düzensizliğinin çoğalmasına ve yaşlanarak bedenin çürümesine kadar gitmektedir.

Türkiye' de 65 yaş kamu sektörü için emeklilik yaşıdır. insan bu yaştan sonra beyinsel olarak kendisini ölüme hazırlamaya başlar. Bu insanların çoğu hayattan bir şekilde bıkmış ve kurduğu bir düzen varsa o düzenin kesinlikle bozulmasını istemezler. Bu insanlar devleti ve devlet adamlarını sadece tv lerden ve kahvede insanlardan duydukları kadar tanırlar.

Onlar için önemli olan kendi düzenleridir. Ahmet' in Çocuğu, ali' nin kızı onun için önemli değildir. Eğer kendi düzenini bozacak bir şey varsa doğru bile olsa kabul etmezler. Çünkü o yaştan sonra savaşacak enerjisi kalmamıştır. Bu yüzdendir ki, genç nesilden bir birey olarak ben şahsım adına bu insanların oy vermemesi taraftarıyım.

Hatta ve hatta siyaset adamlığı dahi yapmasınlar. Herhangi bir kamu kuruluşunda görev almasınlar. Bu adamların şahsi zevkleri yüzünden benim ülkemde yaşayacağım belki 40 belki 50 senemin bu insanların aldığı kararlar yüzünden çöpe atılmasını istemiyorum. 65 yaş kamu emeklilik yaşı olarak bilindiği için bu yaş üzerinde karar kıldım. Tabi ki yaş sınırı 70 e veya 60 a çekilebilir.
iç anadolu bölgesinde özellikle uygulanması gereken uygulamadır.
Türkiye için şu an en önemli sorun bu. Eğitimsiz, cahil belirli bir kesim var ve bu kesim yaşlanacak. düşünmeyen insan artık hiç düşünmeyecek. Bu insanların yaşlanmış hallerini hayal edemiyorum. Bugün gene bir bakıma iyiyiz. ilerisini düşünmek durumundayız.
Ne güzel olur. gözü götüne bakan onca insan ampule bas benim yerime evladım diyemez.
vatandaşı olduğu ülkede doğduğu günden itibaren yaşayıp , akıl sağlığı,muhakemesi yerinde olması referans bilgileriyle değerlendirilebilinecek bir öneri.

bunu memleketin bilim adamları değerlendirebilir.ciddi gerçekci çalışmalar yapılabilir.sonuçlar değerlendirilebilir.

deneyim yaşla kendini gösteren birikim,olumlu olumsuz etkilere sahip olabilir.ülke değerlerine zarar vermesi ihtimali yok diyemeyiz fakat bu değerleri koruyacak güce yaşanmışlıklara tecrübelere sahip te olabilirler.

memleket için fayda zarar değerlendirilmesi yapılması gereken bir konu.

asıl bilmemiz gereken hep hatırlamamız gereken

yurt dışında yaşayıp ülke içindeki yaşanılanlardan habersiz olanlar hiç oy kullanmasın.
avrupa'nın şartlarında yaşayıp türkiye'ye fanatizm doğrultusunda seçmenlik bilinciyle yaklaşan , oy hakkını kullanan maça gider gibi sandığa giden kafalara şiddetle karşıyım.

zamanın çoğunu türkiye dışında yaşamış ,baba türk anne alman,çifte vatandaşlığı olan bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı ,vatansever biri olarak bunun çok önemli olduğunu hatırlatıyor ve ısrarla söylüyorum.

ülkemize geleceğimize sahip çıkmalıyız.
Oy kullanmaya eğitim şartı konulabilir. Buna da hemfikirim.
Çok mantıklı bir fikir. Ayrıca üniversite mezunu olmayanda kullanmasın. Şu ülkenin kaderini okumuş, tahsilli, dinamik insanlar belirlesin, koyunlar değil.
Edit : Koyunlar tekliften memnun değil.
Bu fikir inanılmaz sığ bir aklın eseridir. Bir gün o yaşlara kendisinin geleceğini - ki gelmemesi herkes açısından daha hayırlıdır -hesaplamadan konuşan kişidir. Keşke statükoyu desteklese diyeceğiniz türden bir çakma devrimci bile olabilir bu kişi. Kısacası en hastalıklı zihnin ürettiği düşüncedir. 18 yaşa seçilme hakkının verilmesinden çok daha vahim olduğu ortadadır.
Herif daha da yi de yi ayıramıyor kalkmış bir de üniversite mezunu olmayan oy kullanmasın diyor.

Sen mezun okumuşsun da ne olmuş?

Bunlar size müstehak.
ülkede prof dr ların %70 inin oy kullanmasını istemeyen cahil yazar beyanıdır. senin o proftan ne fazlan var da kendini ondan üstün görürsün be hey gafil.
Ülkede kaç tane 65 yaş üstü prof var? Seni kırmayayım. 5 bin olsun. Bin bile değildir ama neyse. Peki 65 yaş üzerinde oy kullanan kaç insan var 1 milyondan fazladır. Sen şimdi 1 milyonu mu baz alırsın 5 bini mi?

Matematiksel şekilde izah etmek gerekirse, 1 milyon >> 5 bin . O zaman 5 bin ihmal edilir.
mantıksız önermedir. ülkede bir çok akademisyeni saf dışı bırakıp, yeni nesil yobazların oy kullanmasının önünü açmaktır. oy kullanmada iq testi zorunluluğu daha mantıklı seçenektir.
(bkz: okumadan eksiledim)
gerçekten güzel fikir, kullanamazsınız demeyeceksin kullananlardan 100 tl alıyoruz diyeceksin bak yüzde 80-90 ı oy kullanacak mı !
65 yaş üstündekilere oy hakkı tanınmasın,
Oy kullanmada iq testi zorunluluğu getirilsin,
Oy kullanmaya eğitim şartı getirilsin,
Dağdaki çobanla benim oyum bir olamaz,
Türk halkının %60'ı aptaldır,

Yukarıda yazılan tüm fikirler aynı kafaların, aynı bakış açısının ürünüdür. Direk olarak söyleyemediklerini bu yollarla ifade ediyorlar.

Bu ülkede ak parti neden 15 yıldır iktidar? Tayyip erdoğanın bir sözüyle neden milyonlar sokağa dökülüyor? Bir parti nasıl oluyor da ülke tarihinde ilk defa peş peşe bu kadar seçimi kazanabiliyor? Hiç mi düşünmüyorsunuz ya?

Bi sevdiğiniz var ama o sizi değil bi başkasını seviyor. Siz de tercih edilmeyen kız tribine girip hem sevdiğinize hem de sevdiğinizin sevdiğine bok atıp duruyorsunuz. Bırakın bu koyundu, çomardı, makarnaydı bilmemneydi muhabbetlerini.

En güzelini atatürk söylüyor:
"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir."

Kayıtsız şartsız,
Kayıtsız ve şartsız yani,
Kayıtsız şartsız!