bugün

parasını cebinden mi karşılayacak acaba sorusunu gündeme getirir.
başbakanın biraz önce grup toplantısında açıklamıştır. bence güzel bir uygulama eskiden hiç yoktu. o değilde bunda eleştirilecek ne var anlamıyorum. böyle muhalefet olduğu sürece bu adam daha çok kalır iktidarda.
Yeni doğalgaz, içki, sigara ve akaryakıt zammı kapıda demektir.
--spoiler--
Devlet demiryollarında bu vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, iETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki farkı kaldırıyoruz. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak.
--spoiler--
öncelikle 65 yaş üstü insanlar yakında ölecek, onlar için yeni uygulamalar yapacağına öğrenciler için yenilikler yapılsın diyenlere sadece gülüyorum.
başbakanı sevmiyor olabilirsiniz ama her şeye de muhalefet edilmez ki. yaşlılar da bu ülkenin insanı ve bu konuda yenilik yapılması, devletin yaşlıları sahiplenmesi beni gerçekten çok sevindirdi. bu konudaki uygulamaların da devam edeceğini düşünüyorum.
65 yaş altındakilerin de astral olarak ücretsiz seyahate çıkacağını hatırlamamıza sebep olan, iç rahatlatıcı bir uygulama.
(bkz: astral seyahat)
şunu 50 yapsalar gayet işe yarayabilirdi. ııh oy virmem yine de.
kusura bakmasın da oy toplamak için yapılacak uygulamadır. sümük mendili dağıtsa bedavadan, oy verecek insanlar var bu ülkede, neyin tartışmasını yapıyorsunuz.
ne olursa olsun güzel bir uygulama olacaktır.
hani derler ya kiminin parası kiminin duası diye.
gerçekten yaşlı insanların edeceği dualar daha çok önemlidir bence.
inşallah sağlıklı şekilde uygulanır.
o yaştan sonra ancak cenaze arabasıyla çıkılacak olan seyahat.
(bkz: türkiye de insan ömrü kaç yıl)
kısa süre öncesine kadar zaten öyle olan seyahatin kaldırılıp yeniden getirilmesidir.

http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=657

ha bir de bu haber var.

http://www.haberturk.com/...lara-bedava-ulasim-tuzagi
insanlar 65 yaşının üstünde olduğundan sonra gezecek durum mu kalır acaba.
şehiriçi taşımacılıkta zaten yaygın olan bir uygulamadır.

yalnız işin esas boktan tarafı şudur: şehiriçi taşımacılık yönetmeliklerine göre öğrenciler indirimli değil ücretsiz kullanabilmelidirler toplu taşıma araçlarını. oysa çoğu kentte öğrencileri indirimli taşımamak için bile kırk takla atıyor belediyeler. öğrenci kimliğini kabûl etmiyorlar. başka kentlerde okuyan öğrencilerin paso çıkarmasını engellemeye çalışıyorlar...

e yiyorsa bunu düzelt! ama olmaaaaaaaaaaz! o zaman vergileri diyanet işleri başkanlığı'na değil gerçekten toplum için bir şeyler yapmaya harcamış olursun!
Milletle taşşak geçmektir.
sadece belli saatlerle sınırlandırılması gereken bir haktır. aksi takdirde, gençler 8-9 saat çalışıp yorgun argın otobüste eve dönerken, yaşlılar ücretsiz diye bol bol gezme tozmaya gidecek. zaten ite kaka seyahat edilen toplu taşıma araçları, iyice çekilmez olacak.
Ankara'da 2 yıldır olan uygulama saat 10,00 - 17,00 arası 65 yaş üstüne ücretsiz ve o saatte seyahat etmek adeta zulüm boş yer bulamasınız otobüsün camlara 35 derece bile kapalıdır ve en kötüsü ise otobüsün içi takma diş kokar . Lanet pis bir uygulamadır. En kısa sürede kaldırılsın bizim yaşlılar b..unu* çıkardılar.
Olan yine öğrencilerin ödediği ücrete oluyor. Antalya'da yine bize zam gelmiş. Gerçekten elden ayaktan düşüp hastaneye eczaneye gitmek için otobüse binenlere demiyorum ama benim babannemde dahil gençlere taş çıkarıcak kadar sağlam, gezmedik yer bırakmıyıcak kadar enerjik kişilerde bedava biniyor. Yahu kadın 1 durak ilerideki pazara gitmeye üşenip otobüse biniyor. Yani gerekli olması tartışılır ama herkes için gerekli değil. Türkiye'de 65 yaşına kadar yaşamış insan zaten sağlıklıdır, büyük ihtimalle para sorunu da yoktur. Onlar bedava binicek diye her sene ben yiyorum zammı yetti ama artık.
bir milletin medeniyet seviyesinin yaşlılarına verdiği değer ile ölçülebileceği dünyada türkiyeyi bir kaç basamak yukarı taşıyan uygulama.
güzel uygulama.
Küçük yerleşimlerde yapılması hata olan uygulama. Küçük kasabalarda yolcu sayısı az olduğundan, zaten insanlarda genelde yürüyerek veya alternatif ulaşım araçlarını kullandıklarından şoförleri mağdur eden durumdur. Büyük Şehir Belediyelerinde uygulanmalı ama küçük yerleşimler için yanlıştır. Şoförlerde yaşamlarını devam ettirmeli. Bilin istedim.
otobüse binip bi tur attıktan sonra bindiği durakta tekrar inenleri gördü bu gözler.

çok kötü bir uygulama çok.
Lan zaten memleketin en güzel zamanlarında yaşamışlar hayatları kıyak.
bok gibi bir uygulama. sabah iş saatinde kabataş-bağcılar tramvayına bin de göriyim seni amk güzel mi değil mi.
yok arkadaş beleş diye de çocuk gibi sabah akşam binilmez ki. tramvayın içi huzurevinden hallice aq.
yorgun argın oturursun gelir illa bi tanesi dibine ilk önce bakışla taciz etmeye başlar e aldırmaz devam edersen diğer moruk arkadaşlarıyla birlikte şimdiki gençliğin halinden tut da 90 kuşağının ahlaki çöküntüye uğramasından bunlar hep amerikanın oyununa dek değinerek kafa sikerler.
arkadaş aylardır gidip geliyorum da bi götümü yere koyamadım yeminlen fosil paratoneriyim amk.
ne zaman boş yer bulsam hemen ölmeyi unutmuş tarihi eser bir amca\teyze yanımda bitiyor. anlamadım.
eyvallah iyi hoş bir uygulama lakin bunu her hatırladığımda, gördüğümde vs. aklıma her zaman şu gelir, hayatımızın en güzel yaşlarını en boktan şekilde geçirirsek, hayatımızın son dönemlerinde biraz olsun bir şeylerden rahat faydalanmayı sunabiliyorlar bize.