* 1521 - Ferdinand Magellan, Guam'a vardı.
* 1714 - ingiliz mühendis Henry Mill daktilo makinesinin patentini aldı.
* 1853 - Giuseppe Verdi'nin La Traviata operası Venedik'te ilk kez sahnelendi.
* 1869 - Dimitri Mendeleyev, ilk periyodik tabloyu açıkladı.
* 1899 - Bayer, aspirini ticari bir marka olarak kayıt altına aldı.
* 1902 - Real Madrid futbol kulübü kuruldu.
* 1919 - III. Enternasyonal kuruldu.
* 1924 - Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. hükümeti ismet inönü'nün başbakanlığında kuruldu.
* 1925 - Takriri Sükun Kanunu'na dayanılarak istanbul'da 6 gazete ve dergi (Tevhidi Efkar, istiklal, Son Telgraf, Aydınlık, Sebilülreşat ve Orak Çekiç) Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.
* 1927 - istanbul Radyosu yayına başladı.
* 1943 - Rommel, Alman Afrika Kolordusu komutanlığı görevini bıraktı.
* 1946 - ilk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar 'Eniac, ABD'de kullanıma girdi. Eniac, elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardanbiri olarak 1955'e kadar kullanıldı.
* 1947 - Milliyetçi öğrenciler Ankara'da Ulus Meydanı'nda toplanarak solcular aleyhine gösteri yaptılar, solcu öğretim üyelerinin üniversiteden uzaklaştırılmasını istediler.
* 1948 - Anadolu Ajansı'nda 1925'te şirket kurucuları arasında yer alan ve Başyazarı olan ünlü şair, yazar ve gazeteci Kemalettin Kamu, 47 yaşında Ankara'da öldü.
* 1949 - Kadınlığı Koruma ve Sosyal Yardım Cemiyeti kuruldu. Cemiyet, kimsesiz kızlara ve dul kadınlara yardım etme amacını benimsedi.
* 1952 - istanbul'da yılın ilk aylarında işlenen cinayetlerde ciddi bir artış tespit edildi. Bunun üzerine nedenlerini araştırmak ve önleyici tedbirler alınmasını sağlamak amacıyla Vali ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay başkanlığında ilmi bir heyet toplandı.
* 1957 - israil birlikleri Sina Yarımadası'ndan çekildi.
* 1957 - Afrika'da Altın Kıyısı, Gana adını alarak bağımsızlığını ilan etti.
* 1961 - ingiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Türkiye üzerinden geçerken Ankara'ya uğradı. Esenboğa Havaalanı'nda Devlet ve Hükümet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel tarafından karşılanan II. Elizabeth, Gürsel ile 40 dakika görüştükten sonra, Türkiye'den ayrıldı. Gazetecilerin ısrarlı sorularına Cemal Gürsel şu yanıtı verdi: "ingiltere kraliçesi ile ne konuşulursa onları konuştuk. Gazetecileri enterese edecek hiçbir şey de konuşulmadı. Ötesini siz de biliyorsunuz " dedi.
* 1962 - Ekrem Alican Yeni Türkiye Partisi genel başkanlığından istifa etti.
* 1962 - Niyazi Akı, istanbul valisi olarak göreve başladı
* 1964 - Cassius Clay, resmi olarak Muhammet Ali adını aldı.
* 1969 - Atatürk'ün yakın arkadaşlarından eski Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, eski Gaziantep Milletvekili Kılıç Ali ve eski Milli Eğitim Bakanı Cemal Hüsnü Taray törenle Yeni Türkiye Partisi'ne girdi. Tevfik Rüştü Aras Atatürk'ün ölümünden buyana ilk defa bir siyasi partiye üye oldu.
* 1970 - istanbul'da Sultanahmet iktisadi ve Ticaret Akademisi'nde bir konferans veren Amerikalı Profesörün üzerine bir torba un dökülerek başına yumurta atıldı. "Kahrolsun Amerikan Uşakları", "Yankee go home" diye atılan sloganlar sonucu Amerikalı profesör konferansı yarıda bıraktı.
* 1970 - Türkiye Cumhuriyeti 32. hükümeti Süleyman Demirel'in başbakanlığında kuruldu.
* 1972 - TBMM Adalet Komisyonu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan'ın idam cezalarını onayladı.
* 1972 - MHP Niğde Senatörü Kudret Bayhan otomobille italya'dan Fransaya geçerken 30 milyon dolarlık baz morfinle yakalandı. Yargılanan Kudret Bayhan 15 yıl hapse mahkum oldu.
* 1974 - Hilafetin kaldırılışının 50. yılı dolayısıyla PTT tarafından çıkarılması kararlaştırılılan seri pulların basımı Milli Selamet Partili bakanların önerisi üzerine durduruldu.
* 1974 - ingiltere'de seçimleri işçi Partisi kazandı. Harold Wilson başbakan oldu.
* 1977 - Başbakan Süleyman Demirel 1 saat 10 dakika süren bir televizyon konuşması yaptı. 1977 bütçesinin hedeflerini anlattı ve "Bir milyondan başladık, 100 milyara geldik. Türkiye trilyonları telaffuz etmeye alışmalıdır" dedi.
* 1980 - Maliye Bakanı ismet Sezgin, dünyada yiyecek maddesi ithal etmeyen birkaç ülkesinden biri olan Türkiye'nin bu özelliğini Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu yıl kaybettiğini söyledi. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlardan dolayı 1980 yılı içerisinde yağ ve şeker ithal edileceğini söyledi.
* 1981 - Yunanistan Ege hava sahasındaki bazı kısıtlamaları kaldırdığını açıkladı.
* 1983 - Resmi verilere göre son üç yılın fiyat artışları 250 dolayında gerçekleşti. En çok artış KiT ürünlerinde oldu.
* 1984 - ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yapılması önerilen askeri yardımda 39 milyon dolar kesinti yapılmasını kararlaştırarak, yardımı 716 milyon dolara indirdi.
* 1984 - Askeri Yargıtay Milliyet gazetesi yazarı Metin Toker ile yazı işleri müdürü Doğan Heper hakkında istanbul Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından verilen mahkumiyet kararını bozdu.
* 1984 - 60 bin öğrenciyi kapsayan öğrenci affı Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı.
* 1986 - Basın tarafından "Basına Sansür Yasası" olarak tanımlanan "Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası" TBMM'de kabul edildi.
* 1987 - Erzincan Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülen Espiye Dev-Yol davasında1 sanık ölüm, 20 sanık 2-8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
* 1987 - IMF raporunda, Türkiye'de asgari ücretin son bir yılda yüzde 20 gerilediği belirtildi.
* 1987 - Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarını bombalamasını eleştiren iran ve Libya'yı yanıtlayan Ankara "Harekatın üçüncü bir ülkeyi ilgilendiren bir yönü yok" dedi.
* 1987 - Herald of Free Enteprise adlı ingiliz feribotu Zeebrugge-Belçika'dan Dover-ingiltere'ye doğru yola çıktıktan 90 saniye sonra ters dönerek battı: 193 kişi öldü.
* 1992 - Michelangelo virüsü bilgisayarları etkiledi.
* 1992 - Güneş gazetesi mali kriz nedeniyle yayımına ara verdi.
* 1993 - Dev-Sol davası sanıklarından Latife Ereren, muhbir olduğu iddiasıyla Bayrampaşa Cezaevi'nde örgüt üyesi arkadaşları tarafından öldürüldü.
* 1993 - istanbul'un Kartal ilçesinde bir eve düzenlenen polis baskınında aralarında Dev-Sol'un liderliğini ele geçirmeye çalışan Bedri Yağan'ın da bulunduğu üçü kadın beş kişi öldürüldü. Bedri Yağan, Gülcan Özgür, Hemşireler Derneği istanbul şubesinin eski başkanı Menekşe Meral ve ev sahibi Rıfat Kasap ile eşi Asiye Fatma Kasap ödürülürken Rıfat ve Asiye çiftinin çocukları 2,5 yaşındaki Özgür ile 6 aylık Sabahat baskından sağ olarak kurtuldu. Bedri Yağan'ın babası oğlunun çatışma sonucu ölmediğini, infaz edildiğini, ölen militanların avukatları da, duvarlarda kurşun izi bulunmadığından, beş kişinin ele geçirilip işkenceyle öldürüldüğünü ileri sürdüler. SHP Merkez Yönetim Kurulu da, olayı yargısız infaz olarak nitelendirdi.
* 1993 - Türkiye'nin 1963'de Ankara Antlaşması'yla başlattığı Avrupa'yla bütünleşme sürecinde bir adım daha atıldı. Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın tarafından imzalandı.
* 1993 - YDH (Yeni Demokrasi Hareketi) Genel Başkanı Cem Boyner'in, "Ordu demokrasiyi tehtid ediyor" sözleri üzerine hakkında soruşturma başlatıldı.
* 1995 - Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması imzalandı.
* 1997 - Picasso'nun Tête de Femme adlı tablosu Londra'daki bir galeriden çalındı. Bir hafta sonra da bulundu.
* 1998 - TBMM Karma Komisyonu, DYP Milletvekili Mehmet Ağar'ın dokunulmazlığını, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz'ün serbest bırakılmasını sağladığı iddialarını içeren dosya nedeniyle ikinci kez kaldı
* 2002 - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Gazeteci-Yazar Çetin Emeç ve Turan Dursun ile iran rejim muhalifi Ali Akbar Gorbani'nin öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu birçok saldırıdan sorumlu tutulan islami Hareket Örgütü'nün icra Şurası üyesi irfan Çağırıcı hakkındaki idam cezasını onadı.
* 2007 - Endonezya'da 6,3 şiddetinde deprem: en az 70 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.
* 2007 - Türkiye'de işsizlik oranı 2006 yılında yüzde 9,9 olarak açıklandı.
o gün doğanların direkmen balık burcu oldukları ve kafalarına son cemrenin düştüğü gündür. kısa paragrafın gizli özeti; o gün benim doğum günüm.
Atatürk'ün memleketim olan antalyaya ayak bastığı tarihtir bugün.
6 mart 2011 yağmurlu bir sabaha uyanmıştım. o gün hayatımın aşkı diye nitelendirdiğim adam hayatıma girmişti. en başta önemsemediğim öylesine dediğim adam birkaç ayda benim hayatımın tamamı olmuştu. annem, babam, arkadaşım, sevgilim her şeyimdi. ondan önce kimse olmamıştı sanki. durup durup acaba ondan önce napıyodum triplerine giriyordum. gerçekten de öyleydi. ondan önceki her şey anlamsız geliyordu sanki hayatım onunla anlamlanmıştı. bazen durup durup neden bu kadar aşığım ki diye ağlıyordum bazen mutluluktan ağlıyordum. herkes tarafından örnek gösterilmek de egomu arttırmıyor değildi. her şeyi yaptığım, sürekli terk ettiğim, ağzına sıçtığım adam ağzımın içine bakıyordu. o yağmurlu sabah resmen mutluluk bereketi katmıştı hayatıma. her şey çok güzelken araya bir şey girdi. beni mahveden bir şey. bir kız girdi. maalesef bu kısa rüya sadece 10 ay sürmüştü. 6 mart günü bana yağmurlu bir havada gelen mutluluk katan adam, 7 ocak'ta yine yağmurlu bir günde gözyaşlarımı, kalbimi, her şeyimi alarak gitti. o gün bu gündür her ayın 6'sı beni mahveder. beraber ay saydığımız bu 6 sayısı bana şu an hüzünden ve özlemden başka bir şey vermiyor. o yüzden başkadır bende 6 mart'ın manası.
birkaç gün kalan doğum günüm. her sene olduğu gibi bu sene de facebook'um kapalı olduğu için hatırlamayım 5 gün sonra "aaa doğum günündü di mi?" diyen moronlarla muhatap kalacağımı tahmin edebiliyorum içten içe. bir kere de farklı geçse de kafamı kırsam. o kadar doluyum sözlük.
işte o gün benim doğum günüm. evet balık burcuyum ve bununla övünebilirim. seviyorum mart ayını yaa.
Bu yıl çarşamba gününe denk geliyor. Bir milat benim için.
hayatımda önemli bir imza attığım asla unutmamam gerek anlamlı gün.

insanlık hali bir gün olur da unutursam affet beni sevgilim.
prmeyenses nickli uludağ sözlük yazarının doğum günü.
o gün bugündür.
Dünya denizli bornoz ve havlu günü.
Beni birken iki yaptığını sandığım, aslında beni birken yarım bırakan tarih.

Hayatımın ilklerinden belki de en önemlisini yaşadığım gündür.

Artık hatırlamama bir sebep olmasa da.
gücük ayından bir gün.
gücük 14 Şubat - 13 Mart arası.
karakış karadan zemheri aradan ille gücük ille gücük.
Ya kar yağar. Kar gücük devenin kuyruğuna çıkar. Ya da sıcak olur, sıcaklık gücük iti solutur.
güneşin eşek dondurduğu zamanlar.

şimdi ben bu gücük meselesini neden bu tarihin altına yazdım?
söylemek istediğim başka bir şey var da ondan *

son cemre genelde bugün toprağa düşer, toprak ısınmaya başlar. toprak ısındıkça insan ısınır. kalpler ısınır.

heh ne hoş ki ben de bu gece doğmuşum *
arkadaşlar acaba ben cemre miyim?
yani adım cemre değil ama bence ben cemre olabilirim gençler.

sizde de bir gün çok büyük adam olacaksınız bir his var mı lan *
evet kararımı verdim ben cemre olcam ben bundan sonra hıh.

Deli Gücük kudurdu :(
bu tarihte doğanlar; balık burcudur.

--spoiler--

Kuşkucu tiplerdir. Arkadaşlık ve dostluk kavramları çok önemlidir. Toplum ilişkilerine saygı gösterirler. Hisleri çok kuvvetlidir ve diğer kişilere göre daha isabetli tahminler yaparlar. Seçici ve ayrıştırıcıdırlar. Kendilerine her konuda güvendikleri için, sadece kendi fikirlerini beğenirler. Kişisel yaşamlarında zor insanlardır. Madde, akıl ve kariyer onlar için çok önemlidir. Duygusal yaşamlarını herkesle paylaşmazlar ve özel dostlara ihtiyaç duyarlar. Araştırmacı yapıları detaycılıklarını güçlendirir... Ayrıntılar ve detaylar yaşamlarında büyük bir yer tutar. Araştırmayı çok sevdikleri için, mesleklerini bu yönlerini ortaya koyacak alanlardan seçerler. Hafızaları çok güçlüdür. Yaşamları boyunca iyi mevkilerde olan, güçlü dostlarının yardımını görecektir.

Bugün Doğan Kadınlar;
Çevrelerinin etkisinde kalan, duygulara önem veren kadınlardır... Evlilik kurumuna değer verir ve yuva kurma özlemlerini daima içlerinde duyarlar. Aşk yaşantılarına özenlidirler. Titiz ve sorgulayıcı yapıları onlara başarı sunarken, yalnızlık duygularını da ön plana çıkarır. Bireyselliklerine değer verilmesinden hoşlanırlar.

Bugün Doğan Erkekler;
Çevrelerinin güzel ve huzurlu olması için, kendilerini adayan erkeklerdir. Zeki ve sevecen insanlardır. Sanata tiyatroya ve edebiyata özel ilgi duyarlar. Gelişmiş bir yazı kabiliyetleri vardır. Duygu ve düşüncelerini çok güzel ifade ederler.Sahiplenme duyguları çok gelişmiştir. Parayı lüksü ve rahatlarını çok severler.

Bugün Doğan Çocuklar;
Sessiz ve sakin yapılarına karşı hafızaları oldukça güçlüdür. Çocukluk anılarına ve alışkanlıklarına düşkündürler. Karışık ortamlardan ve gürültüden rahatsız olurlar. Yüksek sesli konuşanlardan ve kendilerine zorla bir şey yaptıranlardan nefret ederler.Bağırsakları hassastır. Etli yemeklerden hoşlanmazlar.

--spoiler--
zamanın çok hızlı geçtiğinin göstergesi bir gün. daha geçen girdik mart ayına, yarın 6 mart. çoktan 6 gün geçmiş bile.
Takvimde sıradan, kalbimde yaradan ibaret bir gün.

Dönüp baktığında geçen 6 sene, "dün gibi" denerek iki kelimeyle geçiştirilecek kadar basit değil.

23 yaşındaydım. Sadece 23 *

Söyleyeceklerim bu kadar sözlük.
Yasal doğum günüm olmakla beraber benim için anlam ifade etmeyen bir gün.Diğerleri gibi.Allah sağlık sıhhat versin.
Dayımın doğumgünüdür. Dayım yarın 49 yaşına giriyor.
bu tarihte ölen ünlü kişiler;

Mediha Demirkıran
Ömer Seyfettin
Nedim Vasıf Otyam
Gülistan Güzey
Fecri Ebcioğlu
Nehar Tüblek.