bugün

(bkz: bi de sakız al ordan)*
insanı deli eden türden esnaflardır. genellikle para yerine ordan sakız al ya da şeker meker al derler.
yaşadığım bir olay:
dişlerimde tel var ve:
+ al ordan iki tane sakız.
- sakız yasak bana dişlerimde tel var benim.
+ iyi şeker falan al o zaman bak sağ köşede.
- şeker de yiyemiyorum.
+ zıkkımın kökünü ye sende. bozuk yok sonra alırsın.
- iyi.
5 kuruş etmeyen esnaftır. dolayısıyla 5 kuruşu da yoktur. çok çakaldır bunlar efenim.
kayserili olanlarda daha çok görülür.bırak 5 kuruşu 1 kuruş bile alacagını bırakmayan kayseri esnafının kurnazlıgı bazen 5 kuruşuda aşmaktadır elbette.istediğiniz an vatan haini gibi muamele gormemeniz içten bile değildir.oy gayserili oy..
vermekte nazlanıyorsa haram edersin içinde olur biter.
Kasasında hiç birzaman bozuk olmadığını vaad eden esnaf türü.
Genelde onda olmadığında değilde ona ulaşmadığında problem yaşanır.
muhtemelen ciğeri 5 para etmez kayserili esnaftır.
para üzeri verecekken 5 kuruşu paradan saymayan esnaf, iş para almaya gelince 5 kuruşunun hesabını yapan esnaftır da aynı zamanda. kantarında da bi adilik vardır muhtemelen. bi de bu esnafın minibüsçü versiyonu vardır. genelde 5 kuruşa değilde 10 kuruşa takmış durumdadır. 150 kuruş para alıp 10 kuruş üzeri vermeye çekinir fakat 130 kuruş aldığında yüzünüze hönkürür, minibüste küçük düşürür. yine de genelleme yapmıyorum. "insan" faktörü, tamamen.
bu yazıyı yazmış olanın babasıdır. bu olay sürekli nüksettiğinden, oğlu tarafından inanılmayıp çaktırmadan kasaya bakıldığında, gerçekten 5 kuruş olmadığı tescil edilmiş, parekendeci, bağlamacı, fasülyenin iyi pişeninden anlayan kişidir.
Sakız ile para ödenesi esnafır.
muavine özgü bir davranıştır diye bildiğimdir. paranın üstü kalsın diye defalarca espri yapmışımdır buna rağmen gülüp yine vermemiştir orospu çocuğu.
10 kuruş para üstünü de vermemektedir genellikle. istesen de "5 kuruşun lafını mı yapıyorsun yaaee" diye ağzını yaya yaya konuşur. Sen 5 kuruşu çalarken sıkıntı yok ama ben lafını yapınca auvvv.

Eğer orada 10 lira değil 9.95 yazıyorsa o 5 kuruşu vermek zorundasın. Vermiyorsan da ahlaksızsındır, hırsızsındır.

Ortamlarda batının ahlakını almayalım diye kafa ütülüyorsunuz ama sözgelimi bi almanın elalemin 5-10 kuruşuna hak etmediği halde göz diktiğini göremezsiniz. Özellikle bankalar 1 centi dahi öderler.

Böylesine denk geldiğim zaman gitmiyorum bi daha. Kendi adıma üzerime düşeni yapıyorum. Bu küçük çaplı hırsızların iflas etmesine biraz olsun katkım olursa ne mutlu bana.