bugün

(bkz: 16 9)
4 ile 3 çarpın ne yapar? 12.
12 ile 4ü çarpın. etti mi 48.
4 ile 3ü tekrar çarpın. 12.
12den dördü çıkarın etti mi 8.
48den 8i çıkarın 40 yapaaarr ve milliyetçi hareket partisinin 40. yıl dönümü.
(bkz: devlet bahçeli matematiği)
Counter Strike * 'de seri mermi atan silahtır.
(bkz: gol düellosu).
anti teröristler için colt (m16) silahıdır.

"alırsan colt, olursun lord"
Biraz eski Fotoğraf makinemin kaydettiği ekran oranı.
640x480 görüntüleri geniş ekrana sığdırmak için (yani 16:9 yapmak için) alttan ve üsten 60'ar piksel kesmek gerekiyor. 640x360 (16:9) oluyor sonuçta.

Ben biraz daha fazla çektiğim görüntülerden sığdırmak için alttan ve üstten 30'ar piksel kestim. Sonra da görüntüyü 720x405 (16:9) boyutlarına ayarladım. Yani birazcık büktüm. Fakat görüntülerdeki en boy hatası %16'yı buldu. Uzaklardaki cisimler çok belli olmasa da çok yakınlardaki cisimler oldukça hatalı gösteriyordu.

Daha sonra alttan ve üstten 45'er piksel keserek (640x390) aynı işlemi uyguladım. Bu sefer yakınlardaki nesneler de çok daha iyi gözüküyordu. En boy hatası da %7.7 gibi daha tahammül edilebilir bir noktadaydı.

Tabi ekranın hepsini kaplamaktan vazgeçersem, işim çok daha kolaylaşıyor. Orijinal görüntünün en boy oranını 14:9 (714x459) veya 3:2 (720x480) ayarlarsam, en boy oranında hata olsa da; çekilen görüntünün hepsini geniş ekranın (16:9) büyük bir kısmına yerleştirebiliyorum.

Tabi makinemin çektiği görüntüler geniş ekranlara sığsaydı. Bu kadar şeyi nasıl öğrenirdim. Benimkisi de biraz takıntı galiba *