bugün

hızla düşecektir. 2.85 - 2.95 (dolar) . pariye bağlı buna göre de euro.
her olaydan etkilenebilen kırılgan bir ekonomiye sahibiz.başbakanın bir açıklamasıyla doların fırladığını da gördük işlerin düzeldiğini de. 3 tl dolar için psikolojik sınır büyük toplumsal olaylar yaşanmadıkça o seviyeleri görmeyiz.2.95 veyahut 2.60 arasında seyreder. bugüne kadar finansal ekonomide en büyük başarı 2009-2013 arasında doların 1,14 ile 1,72 tl arasından seyretmesi faizin bu dönemlerde en düşük seviyeyi görmesiydi.doların hareketliliğinden anladığımız kadarıyla bu başarının sürdürülmnesine toplumsal olaylar izin vermedi.ancak reel ekonomide başarının sürmesini umuyorum.euroya gelirsek ab dağılmanın eşiğinder lider britanya ayrılıyor.fransız ekonomisi berbat.borçlar alacklarını aştı açıkları çok büyük yaşanan gösteriler ve halkın hoşnutsuzluğu malumuınuz ..yunanistan zaten uxzatmalara oynuyan ve abilerinin denetimi altında olan bir küçük kardeş .çiprasın imzasıyla ülkedeki tüm liman ve işletmeler kısacası tüm ekonomik hayat almanyaya teslim edildi.italyanlar da aynı kefede 2 senen önce borç isteyen yunanistana "bizim yunan emeklilerine verecek paramız kalmadı"dendi.yunanistandaki hükümetler koltuklarını korumak için yıllardır emekliye mve asgari ücrete zam yapıyorlar.meyveleri ise daha yeni toplanıyor.kısacası yünanistan hem battı hemde komşusunu batırdı .ispanya ve portekizde bunlarla aynı kefede.almanyada ise durum farklı .bunun nedenini arkalırdaki ailelere ve avrupa ekonomisini almanyaya aktarılomasıyla bağdaştırabiliriz.tüm bu olayaları göz önüne alırsık euronun dolar ve tl karşısında kan kaybedeceğini düşünüyorm .rakamsal olarak bir sonuç gerkliyse :
dolar:2,60-2,95
euro:2,80-3,30.
kurlar ne olur bilmem ama o kurların bizim k.çımıza doğru yükseldiğinden emin olduğum mevzudur.
kasım aralık 3ün birazcık altına inse de yeni yıla doğru 3.20 lerde olacaktır gibin diyolar.
görsel
Avro dolar paritesinin 1 in altına düşmesi ihtimali var.
3.50 olmasını bekliyorum.

Chp hükümetinde gerçekleşmiştir*

(bkz: Kandırıldık)
3.25 Dusunuyorum.
şimdi mutlumusunuz la dinciler

dolar 3.17 oldu sayenizde.
Denge noktasına ulaşacağı varsayımında bulunarak; 3.11- 3.13 civarı seyredeceğini öngörüyoruz.
(Bu düzeylere kasım ayı boyunca yükseliş yaşadıktan sonra aralık ayındaki düşüş ile gelecektir.)
4.00 olsun insallah.
3.28 olacak. Yaz bunu.
net 2.97.
Dolar 3.35
Euro 3.72
Sterlin 4.1

Atin fava bekleyin
(bkz: dolar alan yaya kalır) diyene sesleniyorum daha bir sene geçmedi ne oldu?
Bu cumleyi sarfettigin zaman Dediğin dolar 2.60di 1 yilda 3.16 oldu. Vatandaşı gibmeye devam?

(bkz: gizli devaulasyon)
Tahminim 3.25.
3.10- 3.15 bandında yıl sonunu tamamlar ama yılbaşından sonra sert müdahaleler olacak. bakın olabilir demiyorum olacak. 2017 ortasına kadar makul seviyeye yani 2.6 seviyesine çekilecek.
3.20 - 3.35 bandında olacağını tahmin ettiğim kurdur.
3.27 seviyesinde seyredeceğini düşündüğüm kurdur.
Ucbucuktan asagi da kalmaz. Sene sonuna kadar illa ki yasariz 2 3 tane daha siyasi kriz. Artmaya devam eder yani guzel guzel. Artik merkez bankasinin da mudahale sansi pek kalmadi zaten. Onu acik dolarin.
2015 senesini 2.97 ile kapatmıştı. 2016 yıl sonu tahmini 3.20 olarak gösteriliyordu fakat bu gelişmeler ile benim tahminimce 3.33 gibi bir şey olur.
3.50 ye az kalmıştır.
3.05-3.20 arası.
3.32 civarında olur. amerikan seçimlerinden sonra bir süre düşüşe geçecektir fakat yeni başkan büyük sıçışlar yapmazsa dolar yine diğer para birimleri karşısında değer kazanımını sürdürecektir.
olağanüstü bir durum gerçekleşmezse 3.20-3.25 arasında debelenir bir süre. yeni yıla bu aralıkta girer.
Euro ile başa baş gidemez.. Hep altında kalacaktır...

euronun 31 aralıkda 3,5 da sabit kaldığını varsayalım 3,1--3,08 sabit kalır.

Yani euroyu neden sabit tuttum Bizim ekonominin vs batmadığını böyle radikal bir olay.. berbat gündemin daha bizi bulmadığını varsaydım..

Ki bu tür olaylar üzülerek söylüyorum bize çok da uzak değil..