bugün

yılsonu dolar 3,10 tl yi görür... emtialar hala düşüşte..altının onsu yerle bir. en büyük alıcı cin altın alımını azalttı.. ben de mal malburda anlatıyom..
1 Amerikan Doları'nın 2,8915 TL'ye tekabül edeceği tarihtir.

(bkz: gelecekten geldim)
dolar 1.57 iken 10k dolar alıp yatırım yapmıştım...
dolar 2.27 olduğunda sevinç çığlıkları atıp bozdurmuştum. bir duyuma göre düşüşe geçecekti çünkü.
şimdi ne yapmaktayım?
yollara bakmaktayım elimdeki cigarayla deplasman yolundayım boğazım kurudukça.. pardon ya hatlar karıştı.
(bkz: bu da böyle bir anım)
AKP iktidarı olursa, 2,65
CHP iktidarı olursa, 2,85
MHP iktidarı olursa, 2,74
HDP iktidarı olursa, 0,00 (tl kalkar)
3'ün üzerini test eden kur göreceli düşüşe girdi. Bugün itibarıyla 2,90'larda.
CDS primlerimizde de geçen haftalara göre kısmi azalma var.

2015 yıl sonu dolar kuru için 2 seneryo var.

iyimser Senaryo
AKP tek başına iktidar olur ya da güçlü bir koalisyon hükümeti kurulur ise
FED Faiz artırımı 2016 ya kalır ise ya da faiz artışı 0,25 gibi küçük kalır ise
Yurt içi siyasal ve uluslararası gelişmelerde büyük bir olumsuzluk olmaz ise
2015 yıl sonunda Doların 2,70 bandına gerileyebileceği piyasalarda konuşulmakta.

Kötümser Senaryo
Seçimlerden sonra hiçbir parti tek başına iktidar olmaz ve koalisyon da kurulamaz ise
FED Faiz artırımı yüksek seviyede olur ise
Suriye krizi ülke topraklarına sıçrar ülkede terör eylemleri artar ise
2016 yılı içinde doların 3,70’leri görebileceği konuşulmakta.

şu bir gerçek tasarruflarımız yatırımlarımızı karşılamıyor ve cari açık veriyoruz. bunu yabancılarla finanse edeceğiz.
ülkede huzur ortamı ne kadar iyi olur yabancı yatırımcının güveni ne kadar artarsa o kadar az faiz/kur yükü ile karşılaşırız.
tersi durumunda acısını hem ekonomik hem de siyasi (hem de iç savaş riski olarak) olarak hepimiz çekeceğiz

bakalım siyasiler hırslarını mı ülkelerini mi düşünecekler?

umarım akp milletvekili sayısını 5-10 artırmaz. o zaman öncelikle başka partilerden transfer yapmayı dener. sonra yine göstermelik koalisyon görüşmesi sonra yine erken seçim olur. arınç'ın dediği gibi akp tek başına iktidar olmaya mecbur bir partidir.

umuyorum ve bekliyorum ki akp millettvekilleri 10-15 daha azalır. o zaman tek parti umutları söner. seçmenin hükumetsizliğe kızdığı mesajı alınır ve sağlıklı bir koalisyon için adım atılır. ki bu aralar en olası tahmin akp - chp koalisyonudur.

son söz (yatırım önerisi değildir): baktınız 1 kasım sonrası hükümet kurulacak ülkeye istikrar gelecek. dolar kredisi alınıp kurun düşmesi ile faiz ödemesinin bir kısmı (yarısına kadar) karşılanabilir.
aralıkta 3,20'yi görebilir.
fed bu sene faiz arttırımına gitmeyecek gibi görünüyor. ama 2016'da bu arttırımı yapma ihtimali az değil. ayrıca oy oranlarının hemen hemen aynı çıkması halinde tekrar koalisyon kurulmama ihtimali yüksek. bu durum da doları yükseltebilir. çünkü akp tekrar tek başına iktidara gelebilmesi için bu seçimleri devam ettirme amacında. bana göre iki muhalif partinin de oylarının yükselip sonucunda bir chp+mhp koalisyonunun olması ekonomi için en iyi ihtimal. her iki partide de türkiye ekonomisi için tecrübeli ve yararlı isimler mevcut. yoksa akp tek başına iktidara gelirse ekonomi batar, gidişat da zaten hiç iyi değil aslında. ciddi söylüyorum, yunanistan'dan beter oluruz.