bugün

incille paralel mevzudur. incile o sonradan yazıldı ve bozuldu diyerek üçyüz yıl sonra yazılan hadislere inanmak yavşaklıktır.

edit: namaz gibi ibadetler hadislerle öğrenilmemiştir. hadisle öğrenildiğini söyleyen varsa öncesini inkar eder. ibdet pratik aktarım olduğu için sözlere gerek duyulmamış. ayrıca peygamberde kendi zamanında yaşanılanları kur'an a alternatif olur diye yazılmasından hoşlanmazdı. günümüze bakınca ne kadar haklı olduğu görülmektedir.
hadislerin hepsi sahih değildir aklı başında islam alimleride hadislerin hepsine inanmayın der zaten.
Peki hadisi şerifler olmasaydı namaz nasıl kılınırdı kuran-ı kerimde namazın nasıl kılındığı yazıyormu ? Din zaten inanç işi inanmazsan kendi kendine milyonlarca bahane üretirsin zaten
ama öncelikle şunu bir incele
En sahih kabul edilen hadisler buhari hadisleridir.

Sahih-i Buhari veya El-Camiu's Sahih

Buhari'nin sahih hadisleri topladığı eseridir. Ehl-i Sünnet tarafından en güvenilir hadis kitabı olarak kabul edilir. içinde 7275 (tekrarsız 4000) hadis vardır. Buharî, bu eseri hocası ishak b. Nâhüye'nin "Rasulullahın sahih hadislerini muhtasar bir kitapta toplasanız" diye temennide bulunması üzerine yazmıştır.

Eseri hakkında şöyle demektedir: "Kitabu's-Sahihin içine, önce yıkanıp iki rekat namaz kılmadıkça hiçbir hadis koymadım. El-Camiu's-Sahîh'i altıyüz bin hadis içinden seçip 16 senede tasnif ettim ve bunu kendim ile Allah arasında bir hüccet kıldım. El-Câmiu's-Sahîh kitabına sahih olduğunu gerçekten bildikten sonra iki rekat namaz kılıp, bir de Allah'a istihâre etmedikçe hiçbir hadis koymadım. Bu kitabıma sırf sahih olan hadisleri koydum, sahih hadislerden bir kısmını da kitap uzamasın diye bıraktım."

Hadis-i şeriflerin ravilerini çok inceler dinin emirlerine uymayan, edeplerini gözetmeyen, ahlakında bir kusur olanların rivayet ettiği hadis-i şerifleri almazdı. Hadis-i şerifin metnini ezberlediği gibi, o hadis-i şerifi rivayet eden kimselerin, künyelerini, doğum ve ölüm tarihlerini, ahlak ve yaşayışlarını, kimden rivayette bulunduklarını, o raviden başka kimlerin hadis-i şerif aldığını öğrenir ve ezberlerdi. Bir kimse hadis rivayetinde ve ravilerin senedinde hataya düşse, hemen imam-ı Buhari hazretlerini bulup sorar ve doğrusunu öğrenirdi.

Buharî'nin bir hadisi, Sahih'in 13 yerinde tekrarladığı olmuştur.[3] Yaptığı bu tekrarlarda başka başka hocalarından rivayet ettiği farklı senet ve metinleri verir. Böylece hem hadisi kuvvetlendirir, hem de lafız farklılıkları dolayısıyla başka başka hükümlerin elde edilmesini sağlar. Ayrıca hadislerde geçen bazı kelimeleri de yer yer açıklar.

Bol keseden sallamadan saçma sapan başlık açmadan önce az araştırsanız !!!!Cehalet işte ...
hadis ilmi bilmeyen kisilerin kafasina takilan sorudur.
kuran varken hadis ikinci plandadır, yazılmasını istese hz. muhammed yazdırırdı. iman şartlarında peygambere ve kitaplara iman var, her sarık takıp sakal bırakan kendini alim sanan işkembeden sallayan hocalara inanmak şart değildir, 5 farz 6 şart dışında her şartı hükmü sorgularım arkadaş.
bu Kadar doğrudur.

Gelin şimdi birlikte bir analiz yapalım. Şimdi Buharinin her gelen sözde hadisi !! için Gusül
abdesti alıp, iki rekat namaz kıldığını hesaplayalım.
Gusletmesine ve namaz kılmaya 15 dakika verelim.
25 Dakika olmasi gerek ama 15 dakika verelim. 600.000 hadis X 15 Dakika = 9.000.000 Dakika
9.000.000 Dakika = 150.000 / 24. Saat = 6250 - 24
Saatlik Gün eder. Bu adamcağız uyumuştur da diyelim. Diyelim ki
günde 8 Saat uyudu, seyhat etti.
16 Saat boyuncada Gusül abdesti aldı namaz kıldı
sözde hadis !! yazdı. 150.000 saat / 16 = 9375 - 16 Saatlik Gün eder 9375 16 Saatlik çalışma günü = 25 Yıl eder. Şimdi birde sözde hadisleri !! toplama işine
bakalım. sözde 600.000 hadisi !! toplamak o kadar
kolay değil. Unutmayın o zaman Uçak da yok. Atla,
eşekle yolculuk yapıyor.
Hicza gidiyor Mekkeye gidiyor. Rivayet edenleri
buluyor. Onlarin yalan söyleyip söylemediklerini araştırıyor. Diyelim ki her hadis için 2 saat harcadı. 600.000 hadis X 2 Saat= 1.200.000 Saat eder.
Onuda 16 Saatlik Çalışma gününe bölersek. 1.200.000/16= 75.000 16 Saatlik Gün eder onu da
365 bölersek tam tamına 205 Yıl eder.
Rakamları şöyle bir özetleyelim. 205 yıl toplamak için gerekli ( + 21 yılda sözde
hadisleri yazmak için Toplam= 226 Yıl. Buhari bu
kadar mı yaşadı.? Ehl-i sünnetçi kayanklara göre. Buhari Ne zaman
Doğmuş. Muhammed el-Buhârî, 13 sevvâl 194
h./21 Temmuz 810 tarihinde Cuma günü Buhara'da
doğmuştur.. (30 Ramazan 256 h./31 Agustos 869) da vefat
etmistir. 59 Yıl yaşamıştır. 18 yaşına kadar çocuk
kabul edelim. Toplam 59 Sene yaşamış. Bu hesaba göre sözde
hadis toplamaya 226 sene harcamış.