bugün

dink cinayetinden sonra kesmemiş olacak ki eşi ve kızını da öldürtmek isteyen ergenekoncu askerlerin muttosu.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Şahan'ın Ergenekon iddianamesi ile ilgili ekler arasında yer alan 24 Mayıs 2008 tarihli ifade tutanağı:

"Hrant Dink'in eşi ve kızını öldürmem karşılığında 300 bin YTL teklif ettiler."

"Komutanım, borçlarım olduğunu bildiğini, sıkıntılarımdan haberdar olduğunu ama bunların kalıcı olmayacağını söyleyerek benimle konuşmak istedi. Ogün Samast hakkında ne düşündüğümü sordu. Sadece basından takip ettiğimi, Hrant Dink'i vurduğunu, bunun dışında başka bir şey bilmediğimi belirttim."

" 'Ogün Samast'ın yerinde olmak ister misin?' diye sordu. 'Borçlarından kurtulmak ister misin?', diye sordu. Laiklik hakkında ne düşündüğümü sordu. Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında ne düşündüğümü sordu. Veli Küçük'ü tanıyıp tanımadığımı sordu. Kendisini sadece Ergenekon olayından basından tanıdığımı belirttim. Beni borçlarımdan kurtaracağını, bunun karşılığında Hrant Dink'in ölmesinin yetmediğini, eşinin ve kızının da ölmesi gerektiğini, bunun karşılığında hesabıma 300 bin YTL yatacağını söyledi. Bunun dışında icralık olan borçlarımın da ödeneceğini söyledi. Niye benim seçildiğimi sorduğumda, 'Rahata kavuşmak istemiyor musun? 19 ay raporun var.' dedi. Yakalandığımda psikiyatrik tedavi gördüğüm için cezamın çok az olacağını, ikinci bir Ogün Samast olacağımı, Veli Küçük'ün örnek davranış gösterdiğini, bunları kendime örnek almamı söyledi. 'Türkiye Cumhuriyeti bize emanet. Türkiye'nin gidişatını görüyorsun. 'Bir Başbakanı bile vurmak zor değildir bizim için.' dedi. 'O nasıl olacak komutanım?' diye sordum. 'Askeri üniforma üzerine inzibat kolluğunu takarsın, ondan sonra gerisi kolay' dedi.

http://haber.mynet.com/sa...stos2008/X1217683582781/2