bugün

sivilceli gençlerin yine kendini tatmin edeceği komik yürüştür.
büyük ihtimal bu mitingte sırası ile yargıya, tsk'ya, askere ve atatürkçülere kin kusulcak ve boş boş bağıracaklardır.

bu gereksiz oluşum keşke zam darbesine karşı yürüşe biraz veya tekel işçisine yapılan darbe için yürüse.
olmadı cemaat denen pisliklerin ülkeye yaptığı darbe için yürüse.
saymakla bitmez.
ama olsun birileri basmış düğmelerine, bunlarda hareket ediyor o düğmeye basanların beyni ile.
70 milyon adımın 1 adedini oluşturabilmek adına taksim'de olacağımız buluşmadır.

(bkz: darbelere karşı omuz omuza)
neden 70 milyon adının koyulduğunu anlamadığım mitingvari eylem.

benim adımımı çıkartın kardeşim, neden 70 milyon hı soruyorum,herkesin ayağını neden sokuyorsun kendi eylemine, kelamım şudur; darbede olsa,başka martavalda uydursanız, tarafçılarla, liberallerle, gençakplisivillerle yürüyecek yolumuz yoktur bizim,
ben gelmem benden ümidi kesin.
yürüyüşün 1 km süreceğini varsayarsak ve her adımı ortalama yarım metre olarak kabul edersek 35.000 kişinin katılımı gerekmektedir.
desteklemeyeceğim yürüyüştür. çünkü büyük olasılıkla buna katılanlar 12 eylül darbecilerinin yargılanmasını istemeyeceklerdir. sen önce yapılmış darbenin hesabını sor ki sana inanayım. nedeni de şu: yaşadığımız kaosun, adam gibi sol muhalefetin olmayışının ve pkk'nın doğu'da taban bulmasının nedeni de 12 eylül'dür.
uludağ sözlük yaşlı siviller oluşumunun üyeleri katılmayacaktır * *
yaşasın darbesiz türkiye diye slogan atan darbe tohumlarının yürüyüşü.

güldürüyosunuz insanı gece gece.
dün itibariyle taksim de büyük bir coşkuyla yapılmış miting olma özelliğini barındırmaktadır. darbeye karşı 70 milyon adım koalisyonu tarafından organize edilen yürüyüş, saat 15:00 itibariyle tünel mevkiinde toplanan kalabalık henüz saat 15:00ı göstermeden yürüyüşe başlamış ve taksim meydana kadar sloganlar(1) atılarak, darbelere ve darbecilere karşı lanetler okumuştur.

mitinge adı geçen koalisyonun aksine bir çok sivil toplum kuruluşu, öğrenci komiteleri(2) de destek vermiştir. yürüyüş pek çok bakımdan renkli geçmiştir. yaşlısı, genci, mini eteklisi, başörtülüsü, uzun saçlısı, uzun sakallısı bir çok kesimden insanın katıldığı miting, bir çok bakımdan umut verici olmuştur. farklı dünya görüşlerine mensup binlerce insanın ortak bir payda etrafında buluşmaları, daha demokratik, daha özgürlükçü ve daha eşit bir türkiye için umut aşılamıştır.

yürüyüş esnasında kulak misafiri olduğum şu diyalog aslında bir çok şeyi özetlemekteydi:

- bundan 10 sene önce buraya 500 kişiyi dahi toplayamazdın. artık zaman değişti.
+ öyle tabii, insanlar statükodan korkmuyorlar artık, gözleri açıldı bi nebze.

başbakan yardımcısı bülent arınç'ın deyimiyle; türkiye de artık darbe geleneği bitti. aynen öyle.

ezel dizisinin ramiz dayısına atıfta bulunularak hazırlanan bir afişte görülmeye değer cinstendi: "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yegen!"

daha aydınlık bir türkiye özlemi için bir mum yakıldıysa, ne mutlu yürüyüşü organize edenlere.

dipnotlar:

1. yürüyüşte atılan bir çok slogandan bazıları şöyleydi:
- kahrolsun kemalist diktatörlük
- faşist baykal
- hrantın katili ergenekon çetesi
- darbeci ergenekon dağıtılsın
- çeneni kapa, ilker başbuğ çeneni kapa! *
2. elime tutuşturulan bir kaç adet broşürde gördüğüm topluluklar:
- dsip istanbul örgütü
- antikapitalist öğrenciler
abdnin çorbamızda komünist aramaktan vazgeçtiği, aksine birliğimizi bozmak için destek verdiği yürüyüştür.
*
iyi de aynı yürüyüş 12 eylülde neden yapılmadı?

o darbe değil miydi?
burada 12 eylül diye ağlayan arkaaşların eleştirdiği yürüyüştür. Tabi darbenin ucu karşındakine dokununca cici, sana dokununca kaka.

bu arada; 12 eylül'de yapılmamasının sebebi son askeri müdahalenin 28 şubatta yaşanmasından dolayıymış.
yol üzerindeki chp teşkilatının rahatsız olduğu bir yürüyüşün temasıdır.
küçücük de olsa her harekette olduğu gibi, klavye pehlivanlarının o çok değerli takdirlerini alamayan eylem.

neymiş efendim; onun için yürüyene kadar bunun için, şunun için yürüyün.

bu yürüyüşün teması bu, başka biri çıkar başka bir konuda eylem organize eder, o dediğin de yapılmış olur.
ama bu klavye pehlivanları yine bir kulp takar. varoluş sebepleri budur çünkü. hiç bir haltı beğenmemek için yaşarlar.

sen de yap bir organizasyon? yok. bilgisayar başında sallamaktan başka bir halt bilmezsiniz.
eksiği gediği çoktur elbet ama, senin burada kurduğun iki ukala cümleden daha çok işe yarayacaktır.
bu ülkede darbelerden en çok etkilenlerin değil de 28 şubat sayesinde mazlumu oynayıp popülaritesi artmış ve bugünlere gelmiş kesimin yani liberallerin, sahte demokrasi bağımlılarının yaptığı yürüyüştür..

kenan evren i devlet törenlerine çağırabilecek kadar darbe karşıtı olanların yaptığı yürüyüştür..

bu ülkeye demokrasi geliyor diye naralar atıp, aynı ülkede hakkını arayanların önce provakatör sonra işgalci sonra terörist diye ardı ardına iftira ve hakaretlere uğradığı dönemin yürüyüşüdür..
(bkz: darbeye karşı olup yönetimi ele almaya çalışmak)
(bkz: seni kandırmışlar dostum)
(bkz: bunun adı darbecilik)
abi yorulmuşsunuzdur bu kadar çok adımlayarak. azıcık oturun, soluklanın yahu.
cumhuriyet düşmanı tayyip ve çakma dinci fetoş yandaşı dediğimiz , troll türü canlıların yaptığı saçma salak yürüyüştür. genellikle terikat mensuplarından oluşmuş beyinsiz dediğimiz insanlar katılmıştır. katılanların çoğu terikat zorunluluğu ile ve ne olduğunu anlamadan yürümektedir. "beyini yıkanmış bir avuç canlı" da denebilir.

(bkz: cumhuriyet mitingi)
28 şubat 1998'de neredeydiniz diyilesi insanların yaptığı sikindirik eylem. bi de her boku 70 milyon ve demokrasi adına yapıyoruz demiyorlar mı o an demokrasiye aşık oluyor insan.
cumhuriyet düşmanlarının nefes açma egzersizi.
(bkz: efsane facebook grupları)
sonuna kadar desteklenilecek olan olaydır. ta ki bu ülkenin insanları eşit olana ve demokrasiyi kazanana kadar...
sanatçı lale mansur un da iştirak ettiği(basın açıklamasını yaptı) takriben altı bin kişinin katıldığı yürüyüştür. baykal ve başbuğ un kulakları epeyce çınlatıldı.
6 bin kişi olduğu sanılan akp mitingi.
(bkz: fotoşok)
çok uzun yazma sıkılıyorum. sıkılınca rahatlamak için yürümek istiyorum. yürüyünce kızanlar oluyor,biber gazına kadar gidiyor sonra.kısa kes lan...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar