bugün

rahat etmektir. komutanlar size hem üniversite mezunu olduğunuz için hem de yaşınızdan dolayı diğer askerlere davrandığı gibi davranmaz. üstüne alay içindeki göreviniz de sabit olur ve dolayısıyla eğitimlere katılmazsınız. hatta muhabereci olursanız silah bile zimmetlenmez üstünüze. küçük bir ihtimal verilebilir silah tabi. haftalık bakımını yapar koyarsınız yerine onu da.

diğer askerler arası olan dede-torun muhabbetine de dahil olmazsınız. üst devre diye tabir edilenler size emir vermeye yeltenemez bile. çıkışırsınız sesleri kesilir çoğunlukla. tabi arada orası burası jiletli, cigara denen mereti durmadan içenler de size ters tepki verebilir. ama genel olarak gerçekten rahat bir askerlik geçirmeye sebeptir.
25 yaşında eziyet olabilecek durum. Emir komuta zinciri belli bir yaştan sonra boğar sıkar.
Genellikle tıp okuyan gençlerimizin ortalama askere gittiği yaş 26' dır. Üniversite mezunu oldukları için normal komuta zinciri altında emir almazlar. Hele ki tıp ve öğretmenlik mezunu ise normal bir er sınıfı askerden kat kat daha fazla değer görecektir.
Asker kaçağı olmaktan iyidir tabi.

Edit: değil mi allahsızlar?
Çok iyidir.

(bkz: Kısa dönem)
Bebelerle bol şans.
görüyorum ve artırıyorum 30 yaşında askere gitmek
bende o yaşlarda gittiğimden bilirim. artılarıda eksileride oluyor çok şükür bitti.
Seneye bende olacak durumdur.

Kısa dönem ya da asteğmen.
Iyi bir yöntemdir.
Benim yaptığım eylem, git ve özgürlüğünü kazan!
55 yaşında askere gelen gördüm, geldiği gün kalbi sıkışmıştı o yüzden bölük komutanı yanına bir asker verip hiç bir iş yapmamasını emretti, dayımızda sabah akşam bölüğün önünde oturur, bahar sigarasını içerdi.
yaş değil hangi duyguyla askere geldiğin önemli.
32 yaşında gitmekten daha kabul edilebilir bir davranıştır.
rezilliktir. 95 li uzman onbaşı seni çamura yatırıp süründürdüğünde anlarsın.
Gayet normaldir. 35 yasında gitmekten iyidir. Yaş oalrak pek sıkıntı cekılmez.
Asteğmen olarak gidilecekse iyidir.
uzun dönemse kötü. 20 yaşındaki ergen gelip size emir verir, iş yaptırır. hele yeni göreve başlayan astsubayları söylemiyorum bile, sizden en az 4 yaş küçük olacaklar.