beşiktaş'ımızın fener balonunu patlattığı, adeta madara ettiği maç olmuştur.

bu film bitti f3n3r..
beşiktaş ımın * * * yendiği maç olmuştur. süperdik süper.

kazım ile hatırlanacak maçtır. "küfür etmeden önce hakemin dönüp bakmasını bekleyen yegane çömez: kazım kazım..."
beşiktaş'ın 3-0'lık skorla kazandığı turcell süper ligi 13.hafta derbi maçı.
GOLLER : Michael Fink (1 - 0) 54.dakika, Bobo (2 - 0) 57.dakika, Uğur inceman (3 - 0) 83.dakika
beşiktaşın sezonun en iyi futbolunu oynadığı ve hakederek kazandığı maç. maçın daha
çok farka gitmemesin sebebi beşiktaşın son dakikalarda rakibin üzerine gitmemesi ve
bazı oyuncuların beceriksizliğiydi. bu arada maç öncesi gayet large tavırlarla konuşan
fenerbahçeliler herhalde inönüde beşiktaş ile oynayacaklarının farkında değillerdi.
ama maç sonunda kiminle aşık attıklarını, kiminle oynadıklarını anladılar. ayrıca
hiç kimse hakem diyemez. atılan goller gayet temiz ve hiçbir şaibeye meydan vermeyecek
cinstendi. twitter kazım da hakettiği kırmızı kartı görmüştür. beşiktaşı bir derbi
maçtan bu kadar etkili ve rakibi sahadan silerek galip geldiği için tekrar kutluyorum.
iki sene üst üste beşiktaş'ı yendi diye rekabetin mazisini, "gönlümde beş yatıyor" deyip de beş yiyen hocaları, on sene sonra uche'nin golüyle beşiktaş'ı yenince ortaya konan şampiyonlar ligi'ni kazanmaya denk sevinçleri, kadıköy'de dahi dört yiyen takımlarını unutup ağızlarından salyalar saçarak beşiktaş'a laf atanların hadlerinin fazlasıyla bildirildiği maç olmuştur. olay tıpkı bir kaç sene önce olduğu gibi rutine bağlanmıştır. normal bir sonuçtur. bundan sonra da böyle gidecektir.
Not: volkan demirel hep fener'de oynasın.
ibrahim üzülmez'in barcelona maçından beri hücumda en etkili olduğu karşılaşma. kazım denen hıyarın da kırmızı görmesiyle içimin yağları erimiştir. fenerbahçeli arkadaşlara geçmiş olsundur.
(bkz: siyah ulan)
besiktasin hakem sayesinde kazandigi mac olmustur. penaltimiz verilmedi bi kere. bak söylerken iclendim sesim titriyor. sonra 3. gol ofsaytti, tam cosmustuk golu atacaktik ki 3. gol ile bitti ümitler. yani bi gol atsak, devami da gelirdi.

yapma evladim hakkaten komik oluyor. *
kazim in atilacagi taaa twitter dan belli oldu, adam kasiniyordu, kasidilar. artik yazarsin twitterina kaynim bana gaydi.

bir besiktasli olarak böyle sevinclerin özlemi icindeyiz, o yuzden cok görmeyin. bi de tecavuz. bi de +18. bi de kirmizi nokta. bi de bi de anam mac bitti hala atiyorlar. *
maci izlemeyenlerin skora bakip salladigi mac olmustur. besiktas 2 kere geldi 3 gol atti ki bunlarin sonuncusu 1 metre ofsayt. yenilen gollerde lugano nun katkisi da unutulamaz.

ilk yari tek kale oynayan feneri hakem iyi durdurmustur. cok bariz penalti verilmemistir. fenerin kaybetmesinin sorumlusu hakemden sonra daum dur. sag kanatta dokturen mehmet i ne demeye cikardin be adam? ikinci yari uzulmez bu yuzden costu.
ilk defa eze eze, koltuklarımı kabarta kabarta, amiyane tabirle taşaklarımı yaya yaya izlediğim bir maç sonrası beşiktaş'ımızın galip geldiği maç olmuştur. o değil de, ne onurlu takımız lan 3-0'dan sonra topçularımız rüştüyle idman yapmıştır.
--spoiler--
inönü'de 3 posta atan Beşiktaş sigarasını yaktı. içerken pılını pırtısını toplamış gitmeye hazırlanan Febeye döndü, şöyle bir baktı. Sigarasından uzunca, keyifli bir nefes çekti ve dedi ki: "Paran sehpanın üzerinde. Yine gel."
--spoiler--
(bkz: çarşı)
rıdvan dilmen'in yorumlarına bakacak olursak biraz üzüldüğü karşılaşma.
fenerbahçe için şanssızlıklarla dolu bir maçtır. ilk onbeş dakikadan itibaren fenerbahçe'nin atakları daha kontrollüydü ve beşiktaşlı oyuncular neredeyse topu oyun alanında tutamıyorlardı. verilmeyen penaltı, alex'in çataldan dönen topu, kazım'ın gördüğü kırmızı kart ve en önemlisi emre sakatlanması maçın kırılma noktalarıydı ki emre'nin çıkması sadece bir oyuncu değişikliği değil, sistem değişikliği oldu. bana kalsa mehmet topuz'u onun mevkisine çekip kazım'ı kanada almak ve semih'i oyuna sokmak mantıklıydı ama daum öyle yapmadı.

maçtan önce bjk fenerbahçe'yi 3-0 yenecek deseler herhalde buna bjk taraftarları bile bsg derlerdi*. yani bu beklenen bir beşiktaş galibiyeti değil, fenerbahçe için şanssızlık, diğer takımlar için sürprizdir. ama yine de bjk fenerbahçe'nin gafil anlarında oynaması gerektiği gibi oynamış ve kazanmıştır.
hayatımda en rahat izlediğim derbi. john benjamin toschack bile geçtik maç esnasında oley oley diyerek.
son gol göz ardı edilse bile beşiktaş' ın eze eze aldığı maçtır.
Kısır döngü zincirini tamamlayan son halka olan karşılaşma.Şu an itibariyle bu sene FB'liler Gs'lilerle ehehe nasıl koyduk 3-1 diye dalga geçerler. Gs'liler Bjk'lilerle ehehe nasıl koyduk 3-0 diye dalga geçerler. Bjk'liler de FB'lilerle ehehe nasıl koyduk 3-0 diye dalga geçerler. Bu böyle devam eder ve istanbul dayanışması birbirine "vererek" sağlanmış olur.
1. gole kadar 2 takımın da bok gibi oynadığı maçtır. he nooldu golden sonra yine bok gibi oynadılar, beşiktaş kazandı. mna koym.
tüh tüh tüh tüh fırat aydunus. tütütütü kakaka!!

ne yaptın fırat aydunus?
neden beşiktaş aleyhine karar vermedin?
hiç oldu mu?
ama biz böyle alışmamıştık...

öncelikle geçeceksiniz bunları sarı lacivertli gençler.
soruyorum şimdi tüm siyah beyaz kartallar adına;
koyduk mu?
koyduk?

kaç attık?
3 attık.

tarih ne yazacak?
beşiktaş fenere 3 taktı yazacak.

tamam, o zaman geçiyoruz şimdi.

dedik ki biz,
bu takım iyi takım.
bu takım çok iyi takım.

dinletemedik,
skor taraftarlarına anlatamadık.

o zaman skor mu?
alın size skor bugün itibariyle.

özlemiştik derbi atmosferini
siyah beyaza dolanarak boğazları paralamayı.

daha evden çıkmadan inönü'nün sesini duyan biri olaraktan,
evde hazırlanırken bile heyecan doruktaydı.

nitekim düştük yollara,
mutlak galibiyet parolasıyla.

son yıllardaki en rahat derbiydi bana.
sıfır heyecan vardı maçtan önce.
sanki çoktan almıştık maçı.

fatih terim'in almamak için direndiği ve sonunda avusturya'ya kaptırdığımız ekram dağ gökhan gönül'ü adeta topaca çevirirken, padişah alex fink ve ernst karşısında adeta sahada yok olurken, beşiktaş'ın evlatları serdar özkan ve toraman kazım'ı pataklayarak söylediği sözlerin bedelini ödetirken bizlerinde içimizdeki yağlar eriyordu.

göz gözü görmüyordu belki sisten ama gönül gözlerimiz tetikteydi,
sahada savaşanları gördük biz, mücadele edenleri gördük biz,
inanmış bir takım gördük biz.

hafta içinde diyorlardı daum beşiktaş'ı kendi silahıyla vuracak,
neydi kastedilen orayı es geçelim,
ama beşiktaş fb'yi kendi silahıyla vurdu.

ne miydi o?
rakibin üzerine oynayan ve sinir bozmaya çalışan kazım, emre, baroni gibi adamları tınlamayıp sinirlendirdiler. adamlar top oynayamadı. işte burada büyük hoca faktörü çıkıyor belki de,
psikolojik savaş yöntemleriyle.

üzülmez,
ibrahim üzülmez.
çok da üzdün bizleri
ama bekliyormuşsun sen bir rakibi, genç ismail'i.

öyle bir coştun ki bugün 2 asist, adeta koridora dönmüş bir sol kanatla.
36 yaşındayım ama ben bir karakartalım dedin.

fink dedik, ooo dedik, fenerin anasını mik dedik.
uzak diyarlardan gelen bu genç bizi dinledi.
o neydi lan öyle diye gözleri patlatırken biz tribünde,
volkan topu ağlardan çıkarıyordu.

basına buradan selam olsun,
hani baroni yıkılan adamdı da fink moktan adamdı ya o sebepten.

daha pınarbaşı yapacaktık ama biz,
yok dedi bobo bekleyin önce benden bir selam var sizlere.
aldık selamını bobo.
klasik bir bobo golüydü dönerek vurup attığı kaçıncı goldü bu.
ama nedense fener savunması bundan bir haberdi.

bobo çok babasın, çok harikasııııın diye bağırırken o da bizlere doğru koşuyordu.

inönü'de düğün halayı başlamıştı artık,
damat mı?
vardı olmaz mı?

sen nesin ernst,
seni kim buldu?
nereden getirdi?

kaç ciğerle oynadı, kaç kişilik oynadı bilemedik
ama helal olsun dedik.

diyorsun ya beşiktaş mücadeledir.
sen mücadele ettin.

şimdi özet geçelim;

bir yanda tarihinin en iyi başlangıcını yapan takım; fb
bir yanda tarihinin en kötü başlangıcını yapan takım; beşiktaş.

puan farkı mı?
4.

işte böyle de büyük takım beşiktaş.

paslarla oleyleri çekerken,
dalganın belini kırarken
bu sefer incemandan bir selam geldi tribünlere,
hem fenerlilere bir pay lazımdı ağlasınlar diye nooofsayytt nofsaaytt.
ha tamamdır koç,
geçen senelerde inönüde attığın gollere say, semihin faulden golü, guizanın ofsayttan golü, anelkanın dışarıdan çevirdiği top, kezman faulle attığı gol.

okey mi?
yessir.

tamam o zaman şimdi kim kaldıııı?(bkz:

kazzzzzzzzzzzzım.
kim kimi parçaladı len kazım?

kazım 8 taş değil de,
var mısın senle 3taş yapalım?

varımmmm diyoooooooooooor...

peki ya beşiktaş ne diyor?

şampiyonluk için yer tutmaca yapanlara selam ediyor,)
burada bende varım diyooooooooooooooor..

şerefimizle, hakkımızla,
yüreğinize sağlık karakartallar.

(bkz: la vittoria sara nostra)
(bkz: söyle fener söyle ne oldu)
beşiktaş hak ederek kazandı diyenlerin yalan söylediği maç.ayrıca :

(bkz: fırat aydınus)
ayrıca bu maç superlig de fenerbahçe'in gol atamadığı ilk karşılaşma olmuş, kazım forvette çok sırıtmış fenerbahçe bilica ve guiza çok aramış ilk yarı birde sanşız goller kaçırınca yenilmekten kurtulamamiş.

beşiktaş bunu firsat verip güzel bir oyun ile maçı hak ederek kazanmış tebrik etmek gerek tabi.
Öncelikle beşiktaş ın ve beşiktaşlıların tebrik edilmesi gereken maçtır.

3-0 yenilmemize rağmen söylüyorum gerçekten derbiden keyif aldım. Ne seyirci yüzünden, ne futbolcular yüzünden oyun durmadı. Devamlı top oyunda kaldı. 67 nci dakikaya kadar Rüştü'nün hafif sakatlığı dışında maç uzun süre durmadı. Futbolcular çirkeflik yapmadı, kendilerini yere atmadılar, taraftarlar da fiili müdahelede bulunmadılar. Hakem de avantaj kurallarını güzel oynatıp, trafik polisi gibi düdük çalmayınca televizyonda sadece maçı seyrettik ve de keyif aldık. *
böyle maçlarda genelde maçı en çok isteyen taraf kazanır, yine öyle oldu. 7 puan geride olan beşiktaş ın maçı Fenerbahçe den daha fazla isteyeceği aşikardı.

Fenerbahçe maça çok tutuk başladı. 15.dakikadan sonra toparladı iyi pas yapmaya başladı. ilk yarının geneline baktığımızda Fenerbahçe topa daha hakim bir görüntü çizse de bariz bir üstünlük kuramadı beşiktaş karşısında. Çünkü beşiktaş taktik gereği ilk 15 dakika saldırıp golü bulup rahatlamak istiyordu. gol gelmeyince gücünü ekonomik kullandı ve Fenerbahçe rahat top dolaştırmaya başladı defans ve ortasahada. Ancak Lugano ve Önder in ortasaha yuvarlağına yanaşmayıp geriden oyun kurmayı Christian, emre ve bazen de alex in üstüne yıkması Fenerbahçe nin hücumda diri kalmasını engelledi.Böylece fenerbahçe alan daraltamadı ve etkili pozisyonlara giremedi. Buna karşın Gökhan ve Roberto Carlos un sık sık ileri çıkıp rakibi tedirgin edişi, Beşiktaş ortasahasında zaafiyete neden oldu. Beşiktaş bu yüzden ilk yarı rahat top yapamadı.

ikinci yarıda ise Fenerbahçe maçın ilk yarıdaki gibi rahat geçeceğini düşündü. Düşük tempoyla devam etnek istedi. Ancak ikinci yarının tamamında beşiktaş çok iştahlı oynadı. ikinci yarının başında golü bulup ardından 2.yi de atınca, Fenerbahçe demoralize oldu. Emre sakatlanıp çıktı, arkasından da kazım ın kırmızı kart görmesi takıma havlu attırdı.

Maçın skorunun oyuna orantılarsak, sadece 2. yarı için beşiktaş 3-0 lık bir skoru haketmiş gibi görülebilir. Ancak ilk yarıda da başa baş geçen bir oyun var ortada.

hakem ile ilgili birşeyler söylersek; ilk yarıda Gökhan ın düşürülüşü penaltı. Beşiktaş ın 3. golü ise ofsayt. Buna rağmen bir şey söylemiyorum hakeme çünkü bu iki pozisyon dışında gayet iyi maç yönetti. Oyunu düdüklerle durdurmaması çok önemliydi. Zaten bir de rakibiniz maçı haketmişse, hakem hatasından yakınmak ayıp olur diye düşünüyorum.

Taraftarlar için bahsedecek olursak; beşiktaş taraftarı takımlarıyla orantılı bir performans sergiledi. ilk yarı tutuk, ikinci yarı ateşliydiler. Fenerbahçe taraftarı ilk yarıda sesini bazen çok iyi duyurdu. Maçtan sonra fenerbahçe taraftarı takımını çağırdı tribünlere, alkışladı, bağırlarına bastı.orada olmayı isterdim. Helal olsun.
Futbolcular da tokalaşarak koridora beraber girdiler. işte derbi bu be!
--spoiler--
tipik bir mustafa denizli kurgusuyla sahadaydı beşiktaş. yine kendi evinde oynuyor, ve yine tek forvetti. istatistik diye birşey varmış. baktık maçtan önce. fenerbahçe hem genel olarak üstün, hemde son 4 sezondur inönüde yıkılmıyor. bir beşiktaşlı olarak benim de maçtan önce umudum yoktu. hee hala yok ümidim. bu yönetimle, bu kadroyla, ve özellikle mustafa denizliyle olmaz bu işler bro! istemiyorum arkadaş fenerbahçeyi yenmeyi. istemiyorum lig şampiyonluğunu. avrupa liginde çeyrek final istiyorum. şampiyonlar liginde 2. turu görmek istiyorum ben. ne ise maça gelelim. maçın ilk yarısı ortadaydı. 2 takımda gol atmayı hak etmedi. gökhan gönülün pozisyonu net penaltıydı. ama olsun mühim değil. her takımın başına geliyor böyle şeyler. derbi diye hemen kazan kaldırmayınız lütfen! maçın ikinci yarısına, kesinlikle fenerbahçe daha iyi başladı. ama kontrolü elinde tutmayı, sadece 10 dakika başarabildiler. derken beşiktaşın organize atakları gelişmeye başladı. evet evet. organize bir şekilde. maçın ilk yarısında rakip takıma pres yapmayan, son adam olan lugano nun bile yürüyerek beşiktaş ceza sahasına gelmesine izin veren beşiktaş, bu dakikalar da organize gelmeye başladı fenerbahçe yarı sahasına. nitekim 1. gol geldi. derken 2. geldi. bir müddet sonra 3. de. teknik açıdan daha üstün bir takım olsa, bugün fenerbahçeyi rahat 5 ler di. ama rakip beşiktaş olunca, bunu düşünmek abes olur doğrusu. kendisini hiç sevmediğim ibrahim üzülmez kişisi, maçın kahramanıydı. hala sevmiyorum o ayrı.
--spoiler--

şimdi bir galibiyet aldı diye beşiktaşı pohpohlamaya gerek yok. malzeme ortada. he diğer yandan fenerbahçe de de bir numara yok. kritikler masaya yatırılsa söylenecek çok şey var ama, sonuç itibariyle renktaşlarımı bu güzel galibiyetten dolayı kutluyor, fenerbahçeli kardeşlerime sağlık olsun diyorum. son 4 yılda yenemedik sizi inönü de. e artık kazanalım değil mi? bu yüzden penaltı bahanelerine falan sığınmayalım. iş o raddeye gelirse bir ton mevzu çıkar. ne ise. her 2 tarafada kahırsız maçlar diliyorum.
ben dahil tüm taraftaralarının bu yıl için umudunu kestiği beşiktaşımızın zümrüd-ü anka kuşu gibi külllerinden doğarak, kötü oyunla da olsa galibiyet serisini yakaladığı süreci, iyi oyunla, güzel gollerle taçlandırdığı maç. bir aralar yanlış hatırlamıyorsam liderle puan farkı 13 lere falan çıkmıştı, bunun telafisinin tek yolu en az puan kaybı ve derbilerin mutlaka alınmasıydı ve bunun bir kısmı başarıldı.
bu galibiyet 6 puan dğerinde beşiktaş için ve inanılmaz gol kısırlığının hem de bir derbide aşılması açısından da çok önemli.
ve yanılmıyorsam, fink'in oynadığı hiç bir lig maçını kaybetmedik bu sezon.
(bkz: koyduk)
6 kasım başlıklarının rağbet görmesine neden olan maç.*
bakınız vereyim de tam olsun
(bkz: 6 kasım 2007 liverpool beşiktaş maçı)
(bkz: 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı)
beşiktaşımızın istekli oynadığı ve kazandığı maçtır.

ilk yarıda fenerbahçe tek kale oynadı diyenlere katılmıyorum. ilk 15 dakika beşiktaş karşı sahaya yıktı maçı. geri kalan sürede top genelde fenerbahçedeydi; ama kale tarafında değildi. çok fazla orta sahada ve defansta top yaptılar. tehlikeli olarak 1 ya da 2 pozisyon var.

2. yarıda fenerbahçe adına söylenecek hiçbir şey yok. görmek istemediğimiz bir hareket vardı o kadar. beşiktaş'ın üstün futbolu ve goller.. beşiktaşlı futbolcularımızın terli alnından öpmek gerek. sizleri seviyoruz.

hakem hakkında kötü bir şey diyemeyeceğim. tartışılan 2 pozisyon var. kadı kızı misalidir onlardır. kendisini tebrik etmek lazım. sayesinde eğlenceli bir derbi izledik.

sonuç olarak, gerçek fenerbahçeli arkadaşları tebrik ediyorum. hırsını tuşlara yansıtanlara ise acıyorum. güzeldi bea hacım.